פתח שירות

קראת על השירותים שלנו ואתה מעוניין לקבל שירות? נשמח לעזור

 

Share

תנאי שימוש למערכת שיחת הווידאו

שימ/י לב: המידע המופיע על מסך המחשב שלך עלול להיחשף לעיני הסובבים, ובכלל זה בני משפחה ו/או כל אדם אחר המצוי בקרבתך בעת השימוש במערכת.

 

בתום השיחה במערכת מוטלת על המשתמש/ת אחריות בלעדית להסיר את המידע, ו/או את נתוני הזיהוי, ו/או כל נתון אחר, אשר עלול לאפשר גישה למידע ו/או לשירות למי שאינו מורשה לכך. אני פוטר/ת בזאת את מדיקס מכל אחריות ו/או חבות בגין אי־ביצוע הסרה כאמור.

close
דף הביתסיפורים אישייםקבלת החלטותכאבי חוסר הוודאות – מאבקו של ילד להרגיש חופשי

כאבי חוסר הוודאות – מאבקו של ילד להרגיש חופשי

לאחר שסבל שנים מכאבי בטן משתקים, אינספור בדיקות ללא אף ממצא חריג וכמעט כל הסיכויים לקבל אבחנה נכונה אפסו, נאמר להוריו של ר' לקחת אותו לפסיכולוג. האם ייתכן שמצבו של ר' כולו פסיכוסומטי או שמא יש גורם פיזיולוגי סמוי למכאוביו?

כמו כל נער צעיר בן 11, ר' מאז ומתמיד היה ילד פעיל ושמח. הוא תואר כילד מקובל שהשתלב יפה בכיתתו והגיע ממשפחה עם ארבעה ילדים. חייו תמיד שפעו באהבה, צחוק והנאה. הוא נחשב נער בריא שרק לעיתים רחוקות חש מצוברח, עד שהחל לסבול מכאבי בטן איומים.

 

מכאוביו של ר' החלו שלוש שנים קודם לכן, ללא כל סיבה או גורם ברור. הכאבים הופיעו לסירוגין והגורם העקבי היחידי היה כי הכאב נבע מאזור הטבור. בכל חודש או חודשיים ר' חש משותק מרוב כאב. הייסורים בדרך כלל נמשכו בין שלושה לשבעה ימים, כך שעד סיום שנת הלימודים ר' החסיר כבר 40 ימי לימוד. כעת לא רק בריאותו של ר' היתה בסכנה אלא גם השכלתו.

 

כאשר נלקח לרופא המשפחה, שום דבר חריג לא נמצא בבדיקה. במהלך השנים בוצעו אינספור בדיקות דם, כולן חזרו תקינות. בסריקות שבוצעו לא זוהו אבנים, אבל התעורר חשד ל-Mesenteric Adenitis, גורם נפוץ לכאבי בטן בילדים מתחת לגיל 16 המאופיין בדלקת בבלוטות הלימפה במצע המעי. לבסוף, אבחנה ניתנה כי ר' סובל ממיגרנה המשפיעה על המעי וחלל הבטן. מדובר בתת-סוג של מיגרנה הנפוץ בעיקר בילדים. על מנת להקל על הכאבים, ר' קיבל מרשמים ל: Buscopan, פרצטמול, איבופרופן וכדורים נוגדי חומציות, אך אף אחד מהם לא הקל על הכאב. בעקבות הכאב המתמשך, התפקוד היומיומי שלו אט אט התדרדר, מה שהפך אותו לנער מופנם ומבודד חברתית. היה לו תיאבון לסירוגין, אבל הכאבים שלו לא קושרו לסוג מסוים של קבוצת מזון. בדיקות האלרגיה שביצע גם הן לא העידו על ממצאים יוצאי דופן. על פניו, מצבו הבריאותי נראה תקין.

 

בסוף ינואר 2018, ר' אושפז בבית החולים בעקבות התלקחות חריפה של כאבי הבטן שלו. הפעם התווספו גם כאבים בגב התחתון. הרופאים החלו לטפל בו באנטיביוטיקה מתוך חשד שמדובר בדלקת בדרכי השתן, אולם הפסיקו לאחר שהתרבית חזרה שלילית. על פי רופא הילדים, הבדיקה הגופנית שלו היתה תקינה, עם זאת ניכר שר' שקט מהרגיל ומדוכדך. הובטח למשפחתו כי מצבו הגופני בקו הבריאות ולכן הוא הופנה לשרותי בריאות הנפש לילדים ולמרפאת כאב.

 

במאמץ למצוא מה גורם למכאובים של בנם, הוריו של ר' פנו למדיקס. הוקצה לר' צוות ניהול מקרה רפואי אישי ויחד עם הסכמתם של הוריו תוצאות הבדיקות שלו הועברו לסקירה מחודשת אצל רופא מומחה על מנת להגיע לאבחנה מקיפה.

 

בדיקות האלרגיה של ר' לחלבון ביצה, חלב, פירות ים וחלבון חיטה יצאו שליליות. נמצא גם שאינו סובל מצליאק- מחלה אוטואימונית הנובעת מרגישות יתר של המעי הדק לגלוטן. מחלה זו מתבטאת בכאבי בטן, קושי בעיכול ובספיגה של כל אבות המזון החיוניים. הממצאים מבדיקות נוספות שבוצעו על הבטן, הכבד, הלבלב, הטחול, הכליות, כיס המרה ועל שלפוחית השתן שלו לא הציגו ממצאים חריגים. ספירת הדם ורמת הסוכר בדמו גם כן נמצאו תקינות.

 

מדיקס פנו לגסטרואנטרולוג ילדים לייעוץ מרחוק. המומחה עבר מחדש באופן יסודי על כל התיק הרפואי של ר' והמליץ לא לבצע בדיקות מעמיקות נוספות כיוון שהמטופל עבר כמות גדולה מאוד של בדיקות עד כה. במקרה כזה, גסטרוסקופיה היתה יכולה לשלול חשדות לאבחנות שאולי פוספסו. עם זאת, הסיכוי שמשהו רלוונטי יתגלה בשלב זה הוא די נמוך. צוין כי למרות שהאבחנה של צליאק נשללה, ייתכן שהגורמים למכאוביו של ר' הם רגישות לגלוטן שאינה צליאק או אי-סבילות ללקטוז. מדיקס המליצה לר' להיפגש עם תזונאית בניסיון לקבוע איזו תזונה משפיעה לו על מערכת העיכול.

 

בהמלצת התזונאית, ר' החל בדיאטה נטולת גלוטן ונטולת מוצרי חלב עם אספקת סידן מתאימה וצריכה מאוזנת של כל אבות המזון. מאז השינוי התזונתי ר' כבר לא סובל מאותם כאבים טורדניים ללא כל צורך בהתערבויות רפואיות נוספות. המסקנה המתבקשת מניסיון זה היא שייתכן שר' סובל מרגישות לגלוטן שאינה צליאק או מאי סבילות ללקטוז ויכול להמשיך להימנע מהתלקחויות נוספות של כאבים אם רק ידבוק בתוכנית התזונתית שהומלצה לו.

 

לאחר שנים של חוסר ודאות וכאבים מייסרים ר' סוף סוף מסוגל לחזור לחיות חיים נורמאלים. בריאותו והשכלתו כבר לא בסכנה וחששות הוריו נמוגו.