פתח שירות

קראת על השירותים שלנו ואתה מעוניין לקבל שירות? נשמח לעזור

 

Share

תנאי שימוש למערכת שיחת הווידאו

שימ/י לב: המידע המופיע על מסך המחשב שלך עלול להיחשף לעיני הסובבים, ובכלל זה בני משפחה ו/או כל אדם אחר המצוי בקרבתך בעת השימוש במערכת.

 

בתום השיחה במערכת מוטלת על המשתמש/ת אחריות בלעדית להסיר את המידע, ו/או את נתוני הזיהוי, ו/או כל נתון אחר, אשר עלול לאפשר גישה למידע ו/או לשירות למי שאינו מורשה לכך. אני פוטר/ת בזאת את מדיקס מכל אחריות ו/או חבות בגין אי־ביצוע הסרה כאמור.

close
דף הביתסיפורים אישייםקבלת החלטותסרטן הערמונית: התלבטות בין גישות טיפוליות שונות

סרטן הערמונית: התלבטות בין גישות טיפוליות שונות

יולי 2013

 

שלמה, איש מחשבים בכיר (68), הגיע במאי 2013 למדיקס, זמן קצר לאחר שאובחן כחולה בסרטן הערמונית. הוא היה מעט מבולבל. "אני לא יודע למי להאמין ואם אני יכול לסמוך על מי שאני מתייעץ איתו. הציגו לי שתי אפשרויות – ניתוח או טיפול בהקרנות. מה נכון?"

במדיקס המליצו לשלמה לפנות לשניים מן הרופאים המובילים בתחום – האחד הוא אורולוג שמומחה לכירורגיה אונקולוגית, והשני הוא אונקולוג בכיר. "ייתכן שיהיו חילוקי דעות בין הרופאים ועדיין תחוש בלבול", אמר לו המנהל הרפואי האישי שלו במדיקס, "אבל עכשיו אנחנו איתך, ונעזור לך להכריע מה נכון בשבילך".

האורו־אונקולוג המליץ לשלמה לעשות בדיקת MRI  של הערמונית (פרוסטטה). לדבריו, אם יימצא ממצא ממוקד, ללא פיזור – הטיפול הנכון יהיה ניתוח כריתה של הערמונית.

האונקולוג, לעומתו, לא ראה צורך בבדיקות נוספות. הוא המליץ לשלמה על טיפול הורמונלי ולאחריו הקרנות משלימות. הוא הסביר כי טיפול זה עדיף על ניתוח, שכן הוא רואה סיכון גבוה להתפשטות הסרטן. כמו כן, הניתוח כרוך בסיכונים, כמו דליפת שתן.

שלמה נדרש לבחור בין שתי הגישות הטיפוליות.

כדי להגיע למקום שבו יוכל לקבל החלטה מושכלת, הציעו במדיקס לשלמה שיעשה קודם כל את ה-MRI של הערמונית ואז יהיו בידיו יותר נתונים.

שלמה ביצע את הבדיקה, אבל במכון הדימות אמרו לו שטכנית לא הצליחו לקרוא את הבדיקה, והציעו לו לבוא לבדיקה חוזרת. בינתיים, במדיקס – על פי נוהל קבוע של רוויזיה של דימות - העבירו את הדיסק של הבדיקה לרדיולוגית המומחית בבעיות ערמונית.

הרדיולוגית פענחה את התוצאות, וקבעה שיש תהליך נרחב וחשד לפריצת הקופסית של הגידול, כלומר חשד להתקדמות מקומית של הגידול. היא גם העלתה חשד לתהליך באונה נוספת של הערמונית.

תשובת הרדיולוגית של מדיקס נשלחה לאורו־אונקולוג ולאונקולוג.

לאור הממצאים, האורו־גינקולוג הסכים עתה עם עמדתו של האונקולוג -  אין מקום לניתוח. בגלל שב-MRI אותרה פריצה של הקופסית, גם הוא חשב שיש עדיפות לטיפול המשלב הורמונים והקרנות. שלמה נמצא בשלב זה במצב שונה לגמרי מזה שהגיע איתו למדיקס: האופציה הטיפולית התבהרה, והוא קיבל כלים טובים יותר לבחור בטיפול הנכון לו.

אולם לפני שיתחיל את ההקרנות ביקש שלמה לעשות MRI  נוסף, כפי שהציעו לו במכון הדימות בעקבות הכשל הטכני. הבדיקה נערכה שוב, ותשובת המכון הייתה שנמצאה הגדלה קלה של הערמונית ותהליך תופס מקום, אך ללא עדות לפריצה מעבר לקופסית.


במדיקס שלחו גם את הדיסק החדש לרדיולוגית המומחית, כדי לברר האמנם? אין פריצה? המומחית חלקה על תשובת המכון, וחזרה: בהחלט קיים חשד גבוה לפריצת הקופסית של הגידול.

שלמה קיבל את חוות הדעת של הרדיולוגית של מדיקס. הוא התחיל טיפול הורמונלי וצפוי להתחיל בקרוב את הטיפול בהקרנות. צוות מדיקס ממשיך ללוות אותו.

 

* שמות המטופלים שונו על מנת לשמור על פרטיותם

 

קראו גם על בר שהסתובבה בין מומחים עד שמצאה יד מכוונת במדיקס

* שמות המטופלים שונו על מנת לשמור על פרטיותם