פתח שירות

קראת על השירותים שלנו ואתה מעוניין לקבל שירות? נשמח לעזור

 

Share

תנאי שימוש למערכת שיחת הווידאו

שימ/י לב: המידע המופיע על מסך המחשב שלך עלול להיחשף לעיני הסובבים, ובכלל זה בני משפחה ו/או כל אדם אחר המצוי בקרבתך בעת השימוש במערכת.

 

בתום השיחה במערכת מוטלת על המשתמש/ת אחריות בלעדית להסיר את המידע, ו/או את נתוני הזיהוי, ו/או כל נתון אחר, אשר עלול לאפשר גישה למידע ו/או לשירות למי שאינו מורשה לכך. אני פוטר/ת בזאת את מדיקס מכל אחריות ו/או חבות בגין אי־ביצוע הסרה כאמור.

close
דף הביתמידע רפואיסרטןהבלבול האפשרי באבחון סרטן

הבלבול האפשרי באבחון סרטן

לעתים פתולוגים שונים מגיעים למסקנות שונות בבדיקת הביופסיה, מה שעשוי להשפיע על אבחון המחלה, אופן הטיפול בה וסיכויי ההחלמה. כך מראים גם מחקרים מהעת האחרונה.

א', בן 22, סבל מחום גבוה במשך כמה חודשים ובדיקות הדם לא הצליחו לקבוע מדוע. בבדיקות הדמיה עלה חשד לגידול בחלל הבטן ולכן עבר ניתוח. במהלך הניתוח נלקחה דגימת רקמה מהאזור המנותח והבדיקה הפתולוגית העידה כי מדובר בגידול ממאיר, נדיר ואגרסיבי. רופאיו תכננו שיעבור ניתוח נוסף להסרת הגידול במלואו ולאחריו כימותרפיה. אך לפני כן א' פנה למדיקס לקבלת שרות ניהול מחלה. מכיוון שהאבחנה נחשבה לנדירה, בוודאי לגילו הצעיר, המליצו במדיקס  לעכב את הניתוח ולשלוח את הדגימה לפתולוג נוסף, מומחה בעל שם עולמי ממרכז רפואי מוביל בחקר הסרטן בארה"ב, לחוות דעת ודיון נוסף. בתוך יומיים התקבלה תשובה שונה: לא מדובר כלל בגידול ממאיר אלא בתהליך דלקתי, משני לדלקת כלשהי בגוף. המשמעות: נדרש טיפול תרופתי נוגד דלקת בלבד ולא ניתוח וכימותרפיה. כיום א' בריא לחלוטין.

 

לעתים קיים חוסר הלימה בין חוות הדעת הפתולוגיות שניתנות למטופלים, אשר עשוי להשפיע על האבחנה, על אופן הטיפול במחלה ועל סיכויי ההחלמה.

במצבים שבהם הגיעו שתי חוות דעת פתולוגיות שונות לאותו חולה (בארץ על כל אבחנה פתולוגית צריכים לחתום שני פתולוגים), או במצבים שבהם האונקולוג סבור שהתוצאה הפתולוגית לא מתאימה להתנהגות המחלה – נדרשים דיון רב-צוותי של מומחים או חוות דעת פתולוגית שלישית.

יש לציין כי בנוסף לאבחון מדויק של הסרטן, חשוב לקבוע באמצעות הבדיקה הפתולוגית גם מאפיינים ביולוגיים וגנטיים של גידולים, המכתיבים את התנהגותם ואת סיכוים להגיב לטיפול מסוים.

 

במחקר שפורסם ב-2016 בכתב העת Oral Oncology, מצאו חוקרים מבית הספר לרפואה של אוניברסיטת סטנפורד חוסר הסכמה היסטולוגי (הנוגע לאפיון הרקמות) בין פתולוגים ב-22% מאבחנות סרטן ראש-צוואר שהופנו לחוות דעת פתולוגית נוספת (למשל לצורך בחינת מאפיינים ביולוגיים וגנטיים של הגידול). במחקר צוין כי לצורך אבחון סרטן מומלץ על שני פתולוגים לבחון את דגימת הרקמה. בנוסף צוין כי אם התשובה הפתולוגית תואמת לכל המרכיבים (תלונות החולה, בדיקה ידנית של רופא, בדיקות דם והדמיות) הרי שהתקבל אבחון סופי. אך אם התשובה הפתולוגית לא תואמת להם, יש לבחון מדוע ולא לקחת דבר כמובן מעליו. למשל, אם היא מבשרת שהרקמה תקינה לחלוטין למרות החשד לסרטן – ייתכן שהיא נלקחה מאזור לא נכון (מחוץ לגידול).

 

מדיקס המעניקה שירות ניהול מחלות מורכבות או קשות בחנה את תוצאות הרוויזיה של הפתולוגיה שנתבקשו על ידיה על סמך הקריטריונים שונים. בבחינת התיקים הרפואיים של החולים, הובן כי יש צורך ברוויזיה של האבחנה פתולוגית ב־15% ממקרי הסרטן. הדגימות הפתולוגיים נשלחות יחד עם הסיכום הקליני לפתולוג נוסף המומחה בתחום בארץ או בחו"ל. התוצאות היו חד-משמעיות: במעל ל-40% מהמקרים בהן נדרשה חוות דעת נוספת המידע שהתקבל היה שונה, בהגדרת המחלה או בתת אפיונה והוביל לשינוי בהחלטה הטיפולית.

 

לכן, מדיקס היגדירה קריטריונים חדשים המנחים מתי יש צורך ברוויזיה נוספת של האבחנה פתולוגית:

  1. נדירות או מורכבות האבחנה הרפואית
  2. קושי בקביעת האבחנה - כאשר האבחנה אינה ברורה או גבולית, או כשיש כמה אפשרויות לאבחון
  3. העדר מתאם בין הקליניקה לבין תוצאת הדימות או הפתולוגיה
  4. אבחון שבוצע במרכז עם ניסיון מועט בהיסטופתולוגיה בתחום המאובחן
לא הכל שחור: הצד האופטימי של מגיפת הקורונה
לא הכל שחור: הצד האופטימי של מגיפת הקורונה
4 מהפכות רפואיות שנולדו בעקבות מגפות
4 מהפכות רפואיות שנולדו בעקבות מגפות
נכון או לא נכון? גם הגופים הרשמיים מתקשים לספק מידע מהימן על הקורונה
נכון או לא נכון? גם הגופים הרשמיים מתקשים לספק מידע מהימן על הקורונה