פתח שירות

קראת על השירותים שלנו ואתה מעוניין לקבל שירות? נשמח לעזור

 

Share

תנאי שימוש למערכת שיחת הווידאו

שימ/י לב: המידע המופיע על מסך המחשב שלך עלול להיחשף לעיני הסובבים, ובכלל זה בני משפחה ו/או כל אדם אחר המצוי בקרבתך בעת השימוש במערכת.

 

בתום השיחה במערכת מוטלת על המשתמש/ת אחריות בלעדית להסיר את המידע, ו/או את נתוני הזיהוי, ו/או כל נתון אחר, אשר עלול לאפשר גישה למידע ו/או לשירות למי שאינו מורשה לכך. אני פוטר/ת בזאת את מדיקס מכל אחריות ו/או חבות בגין אי־ביצוע הסרה כאמור.

close
דף הביתמידע רפואיאיכות ברפואההאם אתה בסיכון? סוכרת

האם אתה בסיכון? סוכרת

14/11/2018 | מאת:

סוכרת היא עניין רציני. מדובר במחלה כרונית הנראית כיום כמגפה. ידוע למשל ששכיחות הסוכרת בקרב בני 18 ומעלה בארה"ב עלתה ב-80% בין השנים 1980-2014. בישראל למעלה מ 7.9% מהאוכלוסייה (מעל ל-600,000 איש), חיים עם סוכרת כשהמספרים ממשיכים לעלות באופן קבוע.

המאמר הבא מסביר על סוגי הסוכרת, הסיבות להתפתחותה והדרכים להימנע ממחלת הסוכרת.

סוכרת הינה מחלה כרונית הנובעת מכך שהלבלב לא מייצר מספיק אינסולין (הורמון המווסת את רמות הגלוקוז בדם) או שהגוף אינו מסוגל לנצל כראוי את האינסולין שהוא מייצר.

סוכרת היא בעיה הגורמת לרמות הסוכר בדם לעלות מעבר לנורמה. סוגי הסוכרת המוכרים ביותר הינם סוכרת נעורים המוכרת כסוכרת מסוג 1, סוכרת של המבוגר אשר אינה תלויה באינסולין ונקראת סוכרת מסוג 2 וסוכרת הריונית. סוכרת מסוג 2 נגרמת כתוצאה מעמידות של הרקמות לאינסולין הגורם להחדרת הסוכר לתאים. השכיחות של סוג זה של סוכרת עולה כיוון שנגרמת כתוצאה מתזונה לקויה ועודף משקל.

בסוכרת מסוג 1, סוכרת נעורים, נגרמת שבירות אימונולוגית, מצב בו מנגנונים אימוניים מזהים את תאי הלבלב כתאים זרים ומתחילים לתקוף אותם ע"י יצירת נוגנדנים וכך משמידים אותם. אפשר לומר שכך מושמד בית החרושת ליצור אינוסלין. זה יכול לקרות לאורך מספר שבועות, חודשים או שנים. כשחלק גדול מהתאים חסרים, הלבלב מייצר מעט אינסולין או אינו מייצר אותו כלל, כך שרמת הגלוקוז בדם עולה בצורה מסוכנת. אנשים עם סוכרת מסוג 1 צורכים אינסולין בזריקות באופן יומיומי באמצעות עט אינסולין או משאבת אינסולין.  המנגנונים הגורמים לגוף לתקוף את תאי הלבלב, וכתוצאה מכך מופיע סוכרת מסוג 1, אינם ידועים עדיין ולכן עדיין לא פותחו טיפולים המונעים את התפתחותה.

סוכרת מסוג 2 מתרחשת כשגופך אינו משתמש באינסולין כראוי. תחילה, הלבלב מייצר יותר אינסולין במטרה לפצות על כך, אך לבסוף, הלבלב אינו מסוגל לעמוד בקצב הייצור הנדרש לייצוב רמות הגלוקוז בדם. הטיפול לסוכרת מסוג 2 הוא שינוי בהרגלי התזונה, פעילות גופנית, תרופות הניתנות דרך הפה המעודדות יצור של אינסולין או משפרות את יכולות הגוף לנצל את האינסולין המופרש ע"י הלבלב, או אינסולין הניתן בזריקות תת עוריות.

כיום, אין עדיין הסכמה מלאה בקרב החוקרים בנוגע לתהליכים המובילים לסוכרת מסוג 2 אך ידוע על מספר גורמי סיכון משמעותיים:

 • היסטוריה של היפרגליקמיה, טרום- סוכרת או סוכרת הריונית
 • עודף משקל
 • חוסר בפעילות גופנית מספקת
 • היסטוריה משפחתית
 • נטייה גנטית
 • גיל
 • לחץ דם גבוה
 • רמת כולסטרול מחוץ לטווח הנורמה

מטרות הטיפול בסוכרת הן שליטה ברמות הסוכר ובתסמינים הנובעים מרמת הסוכר הגבוהה, יחד עם מעקב צמוד על מנת למנוע את סיבוכי הסוכרת לאורך שנים, כגון פגיעה בעיניים, בכליות ובכלי הדם.

 הדרך הטובה ביותר למנוע את סיבוכי הסוכרת היא הקפדה על התרופות שרשם לך הרופא, תכנון ארוחות לפי משטר תזונה ופעילות גופנית. סוכרת מסוג 2 לרוב מחמירה עם הזמן- כך שגם אם תחילה אינך נדרש ליטול טיפול תרופותי, יתכן ותידרש בעתיד.

 

איך אדע אם הטיפול שאני מקבל לסוכרת עובד? צריך לזכור את המטרות הבאות:

 1. מעקב אחר רמת ה -HA1C שלך- בדיקת דם של רמת הHA1C תדע לאבחן האם אתה מטופל כראוי ורמות הסוכר שלך מאוזנות. בדיקת דם זו יש לבצע לפחות פעמיים בשנה ובכך לאפשר לצוות הרפואי לנטר את הטיפול ולשלוט ברמות הגלוקוז בדמך.

 2. מעקב אחר לחץ הדם שלך-  לחץ הדם הנמדד שלך קובע את הלחץ בו זורם הדם בעורקי גופך. לחץ דם גבוה מצביע על כך שהלב שלך צריך לעבוד קשה יותר וכן הלחץ הגבוה עלול לפגוע בכלי הדם כך שזרימת הדם עלולה להיפגע ולגרום לפגיעה בעיניים, בכליות במוח ועוד. על מנת למנוע סיבוכי סוכרת, שמירה על לחץ דם בגבולות הנורמה חשובה לא פחות משמירה על רמת הגלוקוז בדם.

 3. מעקב אחר רמת הכולסטרול בדם שלך- רמות הכולסטרול מצביעות על כמות השומן בדמך. סוכרת נוטה להוריד את כמויות הכולסטרול הטוב ולהעלות את רמות הטריגליצרידים והכולסטרול הרע מה שמעלה את החשש למחלה טרשתית של כלי הדם הגדולים וכתוצאה מכך יכול להיגרם גם שבץ מוחי
  ומחלות לב.
לא הכל שחור: הצד האופטימי של מגיפת הקורונה
לא הכל שחור: הצד האופטימי של מגיפת הקורונה
4 מהפכות רפואיות שנולדו בעקבות מגפות
4 מהפכות רפואיות שנולדו בעקבות מגפות
נכון או לא נכון? גם הגופים הרשמיים מתקשים לספק מידע מהימן על הקורונה
נכון או לא נכון? גם הגופים הרשמיים מתקשים לספק מידע מהימן על הקורונה