פתח שירות

קראת על השירותים שלנו ואתה מעוניין לקבל שירות? נשמח לעזור

 

Share

תנאי שימוש למערכת שיחת הווידאו

שימ/י לב: המידע המופיע על מסך המחשב שלך עלול להיחשף לעיני הסובבים, ובכלל זה בני משפחה ו/או כל אדם אחר המצוי בקרבתך בעת השימוש במערכת.

 

בתום השיחה במערכת מוטלת על המשתמש/ת אחריות בלעדית להסיר את המידע, ו/או את נתוני הזיהוי, ו/או כל נתון אחר, אשר עלול לאפשר גישה למידע ו/או לשירות למי שאינו מורשה לכך. אני פוטר/ת בזאת את מדיקס מכל אחריות ו/או חבות בגין אי־ביצוע הסרה כאמור.

close
דף הביתמידע רפואיחדשנות ברפואהטרנדים עתידיים ברפואה – סיגל עצמון

טרנדים עתידיים ברפואה – סיגל עצמון

25/04/2018 | מאת:

אלו אכן ימים מרגשים מאד עבור המעורבים בתחום הרפואה. אנו כעת נמצאים בתקופה המפותחת ביותר שידענו אי פעם, ואנו עומדים בפני מהפיכה שתאפשר לאנשים נוספים ברחבי העולם לקבל גישה לטיפול רפואי מהטובים ביותר, וזאת על מנת ליצור שינוי לטובה בחייהם.

הנה ששת הטרנדים החשובים ביותר ברפואה שאחריהם יש לעקוב:

1. מידע, טכנולוגיה לבישה ו-AI  (בינה מלאכותית) הופכים למקורות ברי האסמכתא לידע.

מכשירי טכנולוגיה לבישה הופכים לנורמה בזכות אנשים השומרים על בריאותם באמצעות מכשירים בעלי חיישנים ביומטריים. אנו רגילים לראות מכשירים אלו בתור מוצרים שנענדים על פרק כף היד כמו שעונים, אך כעת חלה התרחבות בצורות בהם מכשירים אלו מופיעים – חולצות, גרביים ומוצרים נוספים המכילים את האמצעים הטכנולוגיים אשר מחד לא מקשים על חיינו, ומאידך מסייעים לשפר ולשמור עליהם.

בינה מלאכותית (AI) הנה גורם מהפכני נוסף המנגיש שירותים רפואיים על ידי איסוף מידע רב ממקורות רבים ושונים, דוגמת אותם מכשירי טכנולוגיה לבישה (המספקים תוצאות בדיקות, דוחות רפואיים אלקטרוניים (EMR) ועוד) תוך מציאת דפוסים, קישורים ותובנות, ובהמשך גם השערות עתידיות המבוססות על אלגוריתמים. צ'טבוטים, לדוגמא, כבר זמן מה משמשים כמיון הראשוני (טריאז') עבור חולים על ידי מתן תשובות לשאלות רפואיות פשוטות ואפיון תסמינים. תוכנות בינה מלאכותית כבר מאבחנות צילומים רדיולוגיים ופתולוגיים ברמת דיוק גבוהה.

2. גנטיקה ורפואה מותאמת אישית תסייע לנו לחיות עד גיל 100

המחיר עבור ריצוף ופענוח מידע גנטי צונח באופן דרסטי. לפני עשור, המחיר עבור פענוח גנטי מלא עמד על מיליון דולרים אמריקאים. היום המחיר כבר עומד על אלף דולרים אמריקאים, ובקרוב צפוי גם לרדת למאה. בקנה מידה רחב, ריצוף DNA  מלא ומכונות בעלות יכולת לימוד עצמי יכולים לסייע לנו להבין טוב יותר את המקור למחלות המסוכנות ביותר כיום. עם כמות המידע שיכולה להיות מגובה ושמורה בענן, נוכל לאבחן ביתר דיוק מחלות משמעותיות (כגון סרטן, מחלות לב וניוון עצבי) ולספק להן את הטיפול המתאים ביותר באמצעות התאמה רפואית אישית.

3. ננו-רפואה נמצאת במגמת עלייה, כאשר דווקא החלקים הקטנים מביאים שינוי גדול

ננו-רובוטים, אותם הרובוטים הקטנים שמוחדרים לחלקים מוגדרים בגוף על מנת לייצב או לתקן אותם, מצופים להביא עמם את פריצות הדרך הגדולות ביותר - ברזולוציה הקטנה ביותר. עם התפתחותם של חיידקי-על -בקטריות אשר פיתחו עמידות אל מול כל הטיפולים האנטיביוטיים המוכרים ומהווים כיום בעיה רפואית גלובלית מדאיגה – חוקרים פיתחו ננו-חלקיקים אשר מסוגלים להתמודד עם חיידקים מסוג זה – פתרון שמסוגל לעצור בעיה שמזה זמן רב נחשבה לבלתי פתירה. כחלק מטרנד-חלקיקים זה, חוקרים ממשיכים לנסות ולפתח פתרונות נוספים, לדוגמא:

  • תגבור ההולכה של תרופות קיימות
  • זיהוי ואבחון מוקדם של מחלות בשלבן המולקולרי, כגון סכרת, מחלות לב כליליות, סרטן ומחלות נוספות.
  • הנדסת תא ורקמה על מנת לטפל בתאי דם ונוירונים באופן בלתי פולשני, ובמידת האפשר גם מתוכנן מראש, על מנת למנוע סיבוכים רפואיים מסכני חיים.

 

4. ביו-הדפסה תלת-ממדית תאפשר לנו לגדל איברים להשתלה

רפואה רגנרטיבית וביו-הדפסה תלת-ממדית יאפשרו בקרוב לכל אחד מאתנו לגדל לב, כבד, ריאה או כליה בעת הצורך, וזאת במקום לחכות לתרומת איבר. זהו מצב שקשה לדמיין – אך הוא יהפוך למציאות.

5. פיתוחים בטיפול גנטי ובטיפול בתאי גזע סוללים את הדרך לקראת
 
טיפולים שבעבר נחשבו לבלתי אפשריים

טיפולי תאים וגנים, כגון וירותרפיה ושיטות טיפול נוספות מאותו התחום, עוזרות לחוקרים להאריך את חייהם של חולים בעלי מחלות נדירות, וזאת על ידי התאמה גנטית. שינוי גנום היא שיטה בה מבצעים שינויים ספציפיים בDNA של תא או אורגניזם. האנזים מחלק את הDNA ברצף מסוים, וכאשר זה 'מתוקן' על ידי התא נעשה שינוי באותו הרצף. שינוי גנום יכול להתבצע על מנת להוסיף, להוציא או לשנות DNA בגנום. שיטת טיפול זו סוללת את הדרך עבור טיפולים שונים נוספים. נראתה הצלחה גדולה, למשל, בטיפול בדממת.

6. רובוטים מסירים את גבולות מקצוע הרפואה

לסיום, ישנו פיתוח משמעותי נוסף בתחום הרפואה בדמות רובוטים מנתחים המסוגלים לבצע עצמאית ניתוחים והליכים רפואיים נוספים באופן מושלם ובעלות נמוכה יותר. בתמיכת בינה מלאכותית (AI) ומציאות רבודה (AR), רובוטים אלו 'ישנו את כללי המשחק' בכך שיאפשרו שיפור ויזואלי, דיוק רב יותר, ופיתוח זרועות מכניות מיומנות – כאשר כל אלה עולים על יכולותיו של האדם. לדוגמא, רופא מומחה בניו-יורק יוכל לנתח מרחוק חולה הנמצא באסיה על ידי שימוש במחשב ששולט מרחוק ברובוט המבצע את הניתוח.

לא הכל שחור: הצד האופטימי של מגיפת הקורונה
לא הכל שחור: הצד האופטימי של מגיפת הקורונה
4 מהפכות רפואיות שנולדו בעקבות מגפות
4 מהפכות רפואיות שנולדו בעקבות מגפות
נכון או לא נכון? גם הגופים הרשמיים מתקשים לספק מידע מהימן על הקורונה
נכון או לא נכון? גם הגופים הרשמיים מתקשים לספק מידע מהימן על הקורונה