פתח שירות

קראת על השירותים שלנו ואתה מעוניין לקבל שירות? נשמח לעזור

 

Share

תנאי שימוש למערכת שיחת הווידאו

שימ/י לב: המידע המופיע על מסך המחשב שלך עלול להיחשף לעיני הסובבים, ובכלל זה בני משפחה ו/או כל אדם אחר המצוי בקרבתך בעת השימוש במערכת.

 

בתום השיחה במערכת מוטלת על המשתמש/ת אחריות בלעדית להסיר את המידע, ו/או את נתוני הזיהוי, ו/או כל נתון אחר, אשר עלול לאפשר גישה למידע ו/או לשירות למי שאינו מורשה לכך. אני פוטר/ת בזאת את מדיקס מכל אחריות ו/או חבות בגין אי־ביצוע הסרה כאמור.

close
דף הביתמידע רפואיאיכות ברפואהסוג דם – מה זה ולמה זה חשוב?

סוג דם – מה זה ולמה זה חשוב?

בחודש זה, ציינו מדינות ברחבי העולם את יום תרומת הדם הבינלאומי של ארגון הבריאות העולמי החל ב-14 ביוני. ארוע זה מבקש להצדיע לכל האנשים, מכל תחומי החיים, המתנדבים לתרום דם ובעשותם זאת נותנים מתנה מצילת חיים. בנוסף, יום זה נועד להעלות את המודעות לצורך המתמשך בתרומות דם כדי להבטיח ולשמר את האיכות, הבטיחות, והזמינות של מוצרי דם. רוב האנשים שמעו על שיטת חלוקת סוגי הדם לקבוצות ABO ועל חלבון Rh שלילי או חיובי, אבל האם סוג דם באמת חשוב? במאמר זה, נסביר מה זה בעצם סוג דם ונעמוד על חשיבותו.

 

גוף של אדם מבוגר מכיל כחמישה ליטרים של דם הזורם בכלי הדם השונים דוגמת עורקים וורידים. ישנם רכיבים רבים בדם המצויים בתוך נוזל המכונה פלזמה, אלו כוללים:

 

  • תאי דם אדומים הנושאים חמצן מהריאות לאיברים החיוניים ולרקמות, מפנים מהם פחמן דו-חמצני, ומעבירים אותו לריאות שם הוא משתחרר בנשיפה.
  • תאי דם לבנים המהווים חלק אינטגרלי ממערכת החיסון המגנה על הגוף.
  • טסיות המסייעות בקרישת הדם.

 

על פני תאי הדם האדומים, ישנם מולקולות המכונות אנטיגנים (בדר"כ מדובר בחלבונים או רב-סוכרים). ביטוי האנטיגן על תאי הדם האדומים הוא הבסיס לסיווג הדם לפי סוגים. 

 

סיווג קבוצות הדם ABO

המערכות הנפוצות ביותר לסיווג סוגי הדם הן מערכת ABO (כאשר קבוצות הדם האפשריות הן A, B, AB, O) ומערכת חלבון Rh המכונה גם גורם רזוס. אם סוג הדם שלך הוא A, המשמעות היא שעל פני תאי הדם האדומים שלך מוצגים אנטיגנים מסוג A ואילו הפלזמה שלך מכילה נוגדנים מסוג אנטי-B. אם סוג הדם שלך הוא AB, תאי הדם האדומים שלך מציגים גם את אנטיגן A וגם את B ואין לך נוגדנים בפלזמה. באופן כללי, הגוף מתעלם מהאנטיגנים שלו אבל מייצר נוגדנים שיתקפו אנטיגנים זרים, כך שאם ניתן מנת דם מסוג B למי שסוג הדם שלו הוא A, התוצאה תהיה קטלנית. לאנשים עם סוג דם O אין אנטיגן על פני תאי הדם האדומים אבל יש להם נוגדנים מסוג אנטי-A ואנטי-B בפלזמה.

 

מערכות אחרות לסיווג קבוצות הדם

מערכות ABO ורזוס הן הרלוונטיות ביותר כשזה נוגע להתאמות עירויי דם. עם זאת, 36 מערכות לחלוקת הדם לסוגים מוכרות כיום על ידי ה-International Society for Blood Transfusion, עם יותר מ-300 וריאנטים ידועים. מערכת הרזוס כוללת מעל 45 אנטיגנים שונים אבל המוכר ביותר הוא גורם רזוס D (RhD) חיובי או שלילי. פירוש הדבר היא שאם מישהו הוא בעל סוג דם  O חיובי, אז הוא נמצא בקבוצת O וה-RhD שלו חיובי. 

 

מחלות של סוג דם

מחלות ומצבים רפואיים רבים נמצאו כקשורים לסוגי דם שונים, אבל ההשלכות של הקשרים הללו לא ברורות. לדוגמה, סרטנים של מערכת העיכול שכיחים יותר בקרב בעלי סוג דם A, סרטן שד וסרטן לבלב שכיחים יותר בקרב בעלי סוג דם שאינו O (כלומר A, B או AB). על אף הנאמר, חשוב להיות זהירים ולזכור שהממצאים הללו מצביעים על קשר כלשהו, לאו דווקא סיבתי, ורוב המחלות והגידולים הסרטניים הם תוצאה של שילוב של גורמים רבים. בעידן בו הולכת ומתפתחת רפואה מותאמת אישית, יתכן ויהיה לסוג הדם תפקיד בהערכת הסיכון או כאינדיקטור לפרוגנוזה עתידית. עם זאת, התוצאות מהמחקרים האחרונים בנוגע לערך של אנטיגנים ABO בפרוגנוזה של סוגי סרטן שונים אינן חד משמעיות.

 

שאלות ותשובות

מה קובע את סוג הדם?

סוג דם עובר בירושה מההורים באותו אופן שבו מורשות תכונות גנטיות אחרות.

 

איך אני יכול לגלות מה סוג הדם שלי?

אפשר לגלות את סוג הדם באמצעות בדיקת דם שגרתית. הבדיקה הזו נעשית בדר"כ כאשר תורמים דם, לפני קבלת עירוי דם או לפני ניתוח גדול. סוג הדם נבדק גם במדינות מסוימות כחלק משגרת הבדיקות לפני לידה, משום שישנן אפשרויות לסיבוכים רציניים בלידה שנייה כאשר לאמא יש חלבון Rh שלילי ואילו התינוק ירש חלבון חיובי מהאב. באופן כללי, סוג הדם של התורם מותאם לסוג הדם של הנתרם עוד לפני העירוי. אבל, אם נמצא שלמקבל העירוי יש נוגדנים כלשהם, עורכים בדר"כ סינון נרחב יותר והתאמה מדויקת יותר.

 

מדוע נערך יום תרומת הדם הבינלאומי של ארגון הבריאות העולמי ב-14 ביוני?

ל-14 ביוני ישנה משמעות מיוחדת משום שזה יום הולדתו של של קרל לנדסטיינר, זוכה פרס נובל שגילה את מערכת קבוצות סוגי הדם ABO ופרסם את מחקרו בשנת 1901.

 

מהם סוגי הדם הנפוצים והנדירים ביותר?

הנתונים האלו משתנים בין מדינות, אבל O הוא סוג הדם הנפוץ ביותר בעולם. סוגי הדם הנפוצים ביותר בישראל הוא O פלוס וכן A פלוס (כל אחד מהם מהווה 32% מהאכולוסיה) והנדיר ביותר הוא AB מינוס (אחוז אחד בלבד מהאכולוסיה).

 

אנו מעודדים יותר אנשים לתרום דם ולגלות מה סוג הדם שלהם! רק כ-3.5% מאוכלוסיית ישראל תורמת דם וכל תרומה יכולה לעזור לשלושה אנשים ויותר. 

לא הכל שחור: הצד האופטימי של מגיפת הקורונה
לא הכל שחור: הצד האופטימי של מגיפת הקורונה
4 מהפכות רפואיות שנולדו בעקבות מגפות
4 מהפכות רפואיות שנולדו בעקבות מגפות
נכון או לא נכון? גם הגופים הרשמיים מתקשים לספק מידע מהימן על הקורונה
נכון או לא נכון? גם הגופים הרשמיים מתקשים לספק מידע מהימן על הקורונה