פתח שירות

קראת על השירותים שלנו ואתה מעוניין לקבל שירות? נשמח לעזור

 

Share

תנאי שימוש למערכת שיחת הווידאו

שימ/י לב: המידע המופיע על מסך המחשב שלך עלול להיחשף לעיני הסובבים, ובכלל זה בני משפחה ו/או כל אדם אחר המצוי בקרבתך בעת השימוש במערכת.

 

בתום השיחה במערכת מוטלת על המשתמש/ת אחריות בלעדית להסיר את המידע, ו/או את נתוני הזיהוי, ו/או כל נתון אחר, אשר עלול לאפשר גישה למידע ו/או לשירות למי שאינו מורשה לכך. אני פוטר/ת בזאת את מדיקס מכל אחריות ו/או חבות בגין אי־ביצוע הסרה כאמור.

close
דף הביתמידע רפואיטיפול בילדיםתזונה נטולת גלוטן לילדים- צריך לדבר על זה

תזונה נטולת גלוטן לילדים- צריך לדבר על זה

20/02/2019 | מאת: צוות מדיקס

תזונה נטולת גלוטן היא כורח המציאות למיליוני אנשים בעולם הסובלים ממחלת הצליאק או מרגישות לגלוטן. יחד עם זאת, בשנים האחרונות היא הפכה פופולרית גם בקרב אנשים שאינם זקוקים לה מסיבות רפואיות, ובוחרים בתזונה נטולת גלוטן כדרך חיים או כאמצעי להורדה במשקל. מפורסמים ו"כהני-בריאות" מפזרים הבטחות אודות יתרונותיה של תזונה כזו, ולאחרונה הגיע הטרנד אפילו לתזונת ילדים ותינוקות. רופאי ילדים ותזונאים מודאגים ממגמה זו.

חולי צליאק (המוגדרת כמחלה אוטו-אימונית) והסובלים מרגישות לגלוטן, מפגינים שיפור משמעותי בתסמיני המחלה, כאשר הם נמנעים ממנו. אך מה הן ההשלכות של תזונה כזו על ילד או תינוק שאינם זקוקים לה מסיבות רפואיות? ברוב המקרים מדובר בהחלטה עצמאית של הורה, שנעשית ללא התייעצות עם רופא או תזונאי, על סמך אמונה אישית כי תזונה כזו  בריאה לכולם. אך הנה ארבעה שיקולים שכדאי לקחת בחשבון בטרם קבלת החלטה כזו עבור ילדך:

  1. חוסרים תזונתיים – דגנים מכילים רכיבים תזונתיים ההכרחיים לגופנו, כגון: ויטמין B, נוגדי-חימצון, ברזל, סלניום ומגנזיום. אחת הדאגות העיקריות של מומחים לבריאות הילד היא שתזונה נטולת גלוטן תגרום לילד לחוסר ברכיבים אלה, ובכך תפגע בתפקודו ובהתפתחותו. בנוסף, הדגנים עשירים בסיבים תזונתיים המסייעים לעיכול ולספיגת מינרלים בגוף. ילדים הניזונים מתפריט נטול גלוטן זקוקים להשלמת הרכיבים החסרים ממקורות מזון חלופיים או באמצעות תוספי תזונה מתאימים.
  2. צריכת שומן גבוהה- במקרים רבים, מוצרים ללא גלוטן הנמכרים בחנויות מכילים ריכוז גבוה יותר של שומן וסוכר, לעומת מוצרים שאינם מסומנים ככאלה. מחקר שפורסם ב-The Journal of Pediatrics מצא כי תזונה נטולת גלוטן מאופיינת בצריכה גבוהה יותר של שומן וקלוריות, ולכן גם מגבירה את הסיכון לעודף משקל, השמנה ותסמונת מטבולית.
  3. צריכה קלורית בלתי מספקת-  ילדים זקוקים לאנרגיה על מנת לגדול ולהתפתח. תזונה נטולת גלוטן מונעת מילדים סוגים מסויימים של מזון, וללא הקפדה על השלמת התזונה, עלולה להיפגע הצריכה הקלורית הכוללת ולהשפיע על מהלך ההתפתחות התקין שלהם. המחסור הקלורי עשוי להשפיע לרעה גם על מצבו המנטלי של הילד.
  4. השלכות חברתיות -  מכיוון שגלוטן נמצא בהרבה מן המאכלים בסביבתנו, לתזונה נטולת גלוטן עשויה להיות גם השפעה חברתית על הילד. הימנעות מהשתתפות בפעילויות בהן מוגשים מאכלים המכילים גלוטן עלולה לגרום לניכור ולבידוד חברתי.

תזונה נכונה חיונית להרגשה טובה, פיזית ומנטלית, ועליה להכיל את כל הויטמנים, המינרלים והחלבונים להם זקוק הגוף. היא גם מתחזקת את המערכת החיסונית ומגנה על הגוף מפני מחלות נוספות דוגמת סוכרת, השמנה ומחלות לב וכלי דם. מומלץ, אם כן, להיוועץ ברופא ילדים או במומחה תזונה בטרם קבלת החלטה על תזונה נטולת גלוטן לילד או לתינוק. במקרים בהם יש חשד לצליאק או רגישות לגלוטן, חשוב לערוך את הבדיקות הרפואיות המתאימות על מנת לאשש את האבחנה, שכן אבחון נכון הוא תנאי הכרחי להתאמת תפריט מתאים. 

לא הכל שחור: הצד האופטימי של מגיפת הקורונה
לא הכל שחור: הצד האופטימי של מגיפת הקורונה
4 מהפכות רפואיות שנולדו בעקבות מגפות
4 מהפכות רפואיות שנולדו בעקבות מגפות
נכון או לא נכון? גם הגופים הרשמיים מתקשים לספק מידע מהימן על הקורונה
נכון או לא נכון? גם הגופים הרשמיים מתקשים לספק מידע מהימן על הקורונה