פתח שירות

קראת על השירותים שלנו ואתה מעוניין לקבל שירות? נשמח לעזור

 

Share

תנאי שימוש למערכת שיחת הווידאו

שימ/י לב: המידע המופיע על מסך המחשב שלך עלול להיחשף לעיני הסובבים, ובכלל זה בני משפחה ו/או כל אדם אחר המצוי בקרבתך בעת השימוש במערכת.

 

בתום השיחה במערכת מוטלת על המשתמש/ת אחריות בלעדית להסיר את המידע, ו/או את נתוני הזיהוי, ו/או כל נתון אחר, אשר עלול לאפשר גישה למידע ו/או לשירות למי שאינו מורשה לכך. אני פוטר/ת בזאת את מדיקס מכל אחריות ו/או חבות בגין אי־ביצוע הסרה כאמור.

close
דף הביתמידע רפואיחדשנות ברפואהריפוי גני – האם נמצאה הדרך להעלים מחלות?

ריפוי גני – האם נמצאה הדרך להעלים מחלות?

ריפוי גני – האם נמצאה הדרך להעלים מחלות?

ריפוי גני, המוכר יותר כ"הנדסה גנטית", מצליח "לתקן" מוטציות בגנים פגומים ולהעלים מחלות חשוכות מרפא. כך נראה העתיד של הרפואה.

על אף שהוא נמצא עדיין בשלבי מחקר וניסוי, והיישומים המעשיים שלו מוגבלים, ריפוי גני עשוי להוות את פריצת הדרך המדעית שתוביל לריפוי של סרטן, מחלות לב, סוכרת, מחלות ניוון שרירים, סיסטיק פיברוזיס, איידס ומגוון גדול של מחלות תורשתיות.

 

סוד הקסם של הריפוי הגני

 

ריפוי גני הינו שיטת טיפול במסגרתה מחדירים לגוף כתרופה תאי DNA, במטרה להחליף או "לתקן" גנים פגומים הגורמים למחלות. באמצעות פעולה מדויקת על הגן הפגום מצליח הטיפול לתקן את הפגם ולמנוע את התפרצות המחלה, או להעלים אותה לאחר התפרצותה. הריפוי הגני שונה מטיפולים אחרים בזכות יכולתו לרפא לחלוטין מחלות, תוך השפעה על המקור הגנטי שלהן, ולא רק לטפל או להקל על הסימפטומים שלהן.

 

שיטת הטיפול המהפכנית מתחלקת לשני סוגים - ריפוי גני סומטי וריפוי גני בשורת הנבט. בעוד ובריפוי גני סומטי, ה-DNA מוחדר לתאים שלמים (כגון מח עצם), ואינו משפיע על תאי הרבייה, הרי שבריפוי גני בשורת הנבט הטיפול משפיע גם על תאים אלו, ולמעשה מונע מהפגם הגנטי לעבור לצאצאי החולה, ובכך יכול לסייע בהכחדה מוחלטת של מחלות. אולם, בשל ידע מוגבל עדיין על ההשפעות האפשריות של שיטה זו, שעשויות להיות הרסניות, ריפוי גני בשורת הנבט נאסר בינתיים למחקר או שימוש על בני אדם במדינות רבות.

 

ריפוי גני - שימושים וחידושים

 

המחקרים הקליניים בתחום הריפוי הגני מתמקדים כיום במאמצים לפתח תרופות למחלות נדירות. מרבית המחקרים מתואמים על ידי מנהל התרופות והמזון האמריקאי (ה-FDA), אבל מספר מצומצם מאוד של טיפולים בריפוי גני הצליחו להגיע עד כה לשוק.

 

דוגמא למחקר קליני שמתבצע כעת היא מחקר בריפוי גני למחלת בטא-תלסמיה. זוהי מחלת דם תורשתית הקשורה בפגם בייצור הומוגלובין בקרב מבוגרים. המחקר הקליני מצא כי באמצעות פיצול של גן ספיציפי, ניתן לעודד את הגוף לייצר כמות מספקת של המוגלובין, כך שמטופלים שעד כה סבלו מבטא-תלסמיה יהנו מחיים רגילים ומלאים, ללא השפעות המחלה.

 

מחקר אחר מתמקד בטיפול במחלת ניוון שרירי השדרה (SMA). מדובר במחלה גנטית שמשפיעה על החלק במערכת העצבים השולט בתנועות הרצוניות של השרירים. המחקר מצא כי למטופלים הסובלים מSMA יש מחסור או מוטציה בגן שנקרא SMN1. באמצעות ריפוי גני ניתן להחליף את הגן הפגום באמצעות מנגנון שינוע ויראלי שנושא גן תקין.

 

בבית החולים "תל השומר" הושק לאחרונה טיפול גני מהפכני למחלת ההמופיליה. במסגרת הטיפול קיבלו המטופלים עירוי המכיל גנים בריאים, ועל אף שהטיפול נמצא רק בתחילת דרכו, תוצאותיו עד עתה מעוררות תקווה שיסייע בריפוי המחלה ויחסוך מהחולים בה את הצורך בטיפול תרופתי יומי. בעקבות השקת הניסוי הפכה ישראל למדינה השלישית בעולם להעניק טיפול זה להמופיליה (אחרי בריטניה וארה"ב) וצעדה צעד נוסף אל עבר מהפכת הריפוי הגני.

 

מה צופן העתיד?

 

למרות התקדמות עצומה בתחום, המחקר בריפוי גני ניצב מול שלושה אתגרים משמעותיים העומדים בדרכו להפוך לטיפול נפוץ ומקובל: יכולת דיוק שתבטיח את הגעתו של הגן החדש אל התא הנכון; נטרול תגובת הנגד של מערכת החיסון, שתפקידה לדחות ולהילחם בגורמים זרים הנכנסים לגוף; והבטחה כי הגן החדש המוחדר לגוף לא יפגע או ישפיע על פעולות ותכונות של גנים אחרים.

 

לצד האתגרים המדעיים ניצב גם האתגר הכלכלי. תחום הריפוי הגני נחשב כמועיל במיוחד למחלות תורשתיות, אך אלו נדירות מאוד ומצריכות במקרים מסוימים טיפול מותאם אישית לכל חולה, דבר המציב תג מחיר גבוה במיוחד.

 

אתגרים אלו מאפיינים את מרבית הטיפולים הרפואיים בתחילת דרכם, כך שניתן לצפות כי תחום הריפוי הגני יצליח לגבור עליהם עם הזמן, יהפוך לשכיח יותר ויגדיר מחדש את הגישה ודרכי הטיפול במגוון מצבים רפואיים.

הקורונה מוכיחה (שוב) שמגיפות הן שילוב של סוציולוגיה וביולוגיה
הקורונה מוכיחה (שוב) שמגיפות הן שילוב של סוציולוגיה וביולוגיה
פרקינסון: הנקודות הנוירולוגיות מתחברות
פרקינסון: הנקודות הנוירולוגיות מתחברות
עם קצת מזל: תגליות מקריות מובילות לפיתוח תרופות מצילות-חיים
עם קצת מזל: תגליות מקריות מובילות לפיתוח תרופות מצילות-חיים