פתח שירות

קראת על השירותים שלנו ואתה מעוניין לקבל שירות? נשמח לעזור

 

Share

תנאי שימוש למערכת שיחת הווידאו

שימ/י לב: המידע המופיע על מסך המחשב שלך עלול להיחשף לעיני הסובבים, ובכלל זה בני משפחה ו/או כל אדם אחר המצוי בקרבתך בעת השימוש במערכת.

 

בתום השיחה במערכת מוטלת על המשתמש/ת אחריות בלעדית להסיר את המידע, ו/או את נתוני הזיהוי, ו/או כל נתון אחר, אשר עלול לאפשר גישה למידע ו/או לשירות למי שאינו מורשה לכך. אני פוטר/ת בזאת את מדיקס מכל אחריות ו/או חבות בגין אי־ביצוע הסרה כאמור.

close
דף הביתמידע רפואיחדשנות ברפואההיכונו לעידן האנושות הביונית: 5 מהפכות רפואיות שמתרחשות בזכות מדפסת התלת ממד

היכונו לעידן האנושות הביונית: 5 מהפכות רפואיות שמתרחשות בזכות מדפסת התלת ממד

מאת: צוות מדיקס
היכונו לעידן האנושות הביונית: 5 מהפכות רפואיות שמתרחשות בזכות מדפסת התלת ממד

מהדפסת חלקי גוף מותאמים אישית ועד הדמיית גידולים סרטניים לצורכי מחקר: טכנולוגיית ההדפסה בתלת ממד מאפשרת כבר היום פריצות דרך אדירות, וזו רק ההתחלה

1. בעזרת הדפסה תלת ממדית, ניתוחים כיום מתחילים הרבה לפני הכניסה לחדר הניתוח. באמצעות הדפסה של דגמי ניתוח, המהווים הדמיה מדויקת של האזור בו יתבצע הניתוח בגוף המטופל, ניתן לקיים ניתוח מקדים ״על יבש״. כך יכולים הרופאים להגיע לניתוח האמיתי עם ידע וניסיון  מעשי, להקטין את הסיכונים ולהגביר את סיכויי ההצלחה.

 

במקרים מסוימים ההליך המקדים אפילו מייתר את הניתוח לחלוטין. לדוגמה, אם הסימולציה של הניתוח גילתה גידול ״בלתי נתיח״, למשל כזה שקרוב מדי לאיבר חיוני, ניתן לוותר על הניתוח מראש ולשקול דרכי טיפול חלופיות.

 

2. פיתוח חדש ומסקרן נוסף בתחום טכנולוגיית ההדפסה התלת ממדית הוא גלולה ״חכמה״, שעתידה לחולל מהפכה באופן הפעולה של גלולות כפי שהיכרנו עד כה. הגלולה, שנמצאת כעת בשלבי פיתוח, מכילה מספר ״חדרים״ שבכל אחד מהם תרופה אחרת. ההבדל בין הפיתוח החדש לבין הכדורים שאנחנו קונים כיום בבתי המרקחת, הוא שבעזרת הדפסה תלת ממדית ניתן לתזמן זמני שחרור שונים וקצב שחרור מוגדר עבור כל אחד מהחומרים הנמצאים בתוך החדרים של הגלולה.

 

כך, למשל, הזמן שלוקח לגלולה להגיע למעי הדק הוא כשלוש שעות. ולכן החומר שמיועד למעי ישתחרר רק כעבור שלוש שעות מרגע נטילת הגלולה. בנוסף, ניתן לשלוט גם בכמות החומר שישוחרר, בהתאם לצורך. כלומר, בניגוד לתרופה שתשוחרר במעי במכה אחת, שחרור של הורמונים, למשל, יהיה הדרגתי בכדי להבטיח את ספיגתם המתונה בגוף. 

 

בעזרת הגלולה הרב שכבתית ניתן יהיה להקל על חייהם של מטופלים כרוניים שנדרשים לצרוך מספר תרופות שונות במקביל, ולהגביר את הסיכוי שייטלו בפועל את כל התרופות החשובות להם.

 

3. הודות לטכנולוגיה המתקדמת של מדפסות תלת ממד, ניתן כיום לייצר חלקי גוף ועצמות המותאמים אישית לצרכי המטופל, גילו ומינו. כך ניתן לתת מענה משופר למטופלים הנדרשים במהלך חייהם להחלפת מפרקים, או להשלמת חלקים בגופם שנפגמו בלידה או כתוצאה מטראומה.

 

התהליך מתחיל באמצעות סריקות הדמיה (כגון CT), המאפשרות להציג את המבנה הגרמי שמסביב לאזור הפגוע – ולאחריהן מייצרים תבנית באמצעות הדפסה תלת ממדית. אל התבנית יוצקים חומרים שיחליפו את המפרק או חלק העצם החסר באופן מדויק יותר.

 

4. בכדי להבין את האופן בו מחלות כמו גידולים סרטניים מתפתחות, חוקרים זקוקים לחיקוי מדויק של מבנה גוף האדם. בזכות הדפסה תלת ממדית, ניתן לייצר כיום מבנים סבוכים שמהווים תעתיק מושלם של איברים שונים בגוף. בעזרת תנאים חיוניים לקיומם כמו חמצן או גלוקוז, חיידקים וגידולים ״נתפסים״ על גבי המבנה הזה ומתפשטים בדיוק כפי שהיו עושים בתוך גוף אדם אמיתי.

 

כך מתאפשר לעקוב אחרי התפתחות מחלה מתחילת הדרך, בסביבה חיצונית ומבלי לסכן חיי אדם. הדבר משפר את היכולת של עולם הרפואה לתת מענה נכון יותר לכל אחד משלבי המחלה, לפתח תרופות וטיפולים יעילים יותר, ואף לזהות תסמינים מוקדמים שיאפשרו לעצור את המחלה עוד לפני התפשטותה.

 

5. מדפסות תלת ממד לא מסייעות לנו רק לפתור בעיות רפואיות קיימות, אלא מניחות את אבני היסוד לרפואת העתיד ומקדמות אותנו לעבר השלב הבא באבולוציה האנושית – בני אדם ביוניים. את מה שבעבר נראה כמו מדע בדיוני, כיום ניתן להפוך למציאות באמצעות האפשרות להדפיס בתלת ממד חומרים ביולוגיים, ולשלב בתוכם גם רכיבים אלקטרוניים ופולימרים.

 

החוקרים בתחום מקווים כי השילוב הזה יאפשר להדפיס ״איברים״ בעלי יכולות משופרות מהאיברים הקיימים בגופנו כיום. למשל, מעבדה לביוכימיה בפרינסטון, ניו ג׳רזי, הצליחה להדפיס "אוזן" ובתוכה שתל מובנה, שמסוגל לקלוט גלי רדיו. המשמעות היא שהתפתחות המדפסות והשימוש בהן מובילים אותנו לעתיד בו הרפואה לא רק תרפא אותנו, אלא תשפר ותשדרג את גופנו ליכולות שאיננו מסוגלים אפילו לדמיין כיום.

הקורונה מוכיחה (שוב) שמגיפות הן שילוב של סוציולוגיה וביולוגיה
הקורונה מוכיחה (שוב) שמגיפות הן שילוב של סוציולוגיה וביולוגיה
פרקינסון: הנקודות הנוירולוגיות מתחברות
פרקינסון: הנקודות הנוירולוגיות מתחברות
עם קצת מזל: תגליות מקריות מובילות לפיתוח תרופות מצילות-חיים
עם קצת מזל: תגליות מקריות מובילות לפיתוח תרופות מצילות-חיים