פתח שירות

קראת על השירותים שלנו ואתה מעוניין לקבל שירות? נשמח לעזור

 

Share

תנאי שימוש למערכת שיחת הווידאו

שימ/י לב: המידע המופיע על מסך המחשב שלך עלול להיחשף לעיני הסובבים, ובכלל זה בני משפחה ו/או כל אדם אחר המצוי בקרבתך בעת השימוש במערכת.

 

בתום השיחה במערכת מוטלת על המשתמש/ת אחריות בלעדית להסיר את המידע, ו/או את נתוני הזיהוי, ו/או כל נתון אחר, אשר עלול לאפשר גישה למידע ו/או לשירות למי שאינו מורשה לכך. אני פוטר/ת בזאת את מדיקס מכל אחריות ו/או חבות בגין אי־ביצוע הסרה כאמור.

close
דף הביתמידע רפואיאיכות ברפואהתאמינו לנו: רצף טיפולי יכול להציל לכם את החיים

תאמינו לנו: רצף טיפולי יכול להציל לכם את החיים

29/12/2019 | מאת: צוות מדיקס
תאמינו לנו: רצף טיפולי יכול להציל לכם את החיים

עוד ועוד מערכות בריאות בעולם מבינות: תיאום וסינכרון בין הצוותים הרפואיים יכול להיטיב דרמטית את בריאות המטופלים, לשפר את איכות החיים שלהם ובמקרים קיצוניים אף למנוע מוות

א', בן 55, הגיע לחדר מיון עם סימנים ברורים לשבץ: הפרעה בדיבור וחולשה בצד ימין. הוא התאשפז, קיבל טיפול חירום, ולמחרת כבר כמעט חזר לעצמו. בזמן האשפוז, אבחנו את א' עם הפרעה בהתכווצויות הלב והוא שוחרר מבית החולים תחת טיפול תרופתי והנחיות לבצע סדרת בדיקות מעקב.

 

מאחר וסבל משבץ, א' הניח כי סריקת MRI מוח שנדרש לבצע, דחופה יותר מבדיקת אקו לב אליה נשלח. לכן ריכז את מאמציו בתיאום בדיקה זו. בשלב זה הוא בחר לפנות למדיקס כדי שיסייעו לו בתיאום הבדיקות ויעזרו בניהול מצבו הבריאותי, אך כאשר הצוות הרפואי עבר על מסמכיו הרפואיים הם גילו פרט מדאיג: בעוד א' התמקד בשבץ, הוא הזניח את ההפרעה שאובחנה בהתכווצויות הלב. מה שא' לא ידע זה שהגורם לשבץ היה מפרצת עורקים, ושהוא חייב לעבור צנתור דחוף או אפילו ניתוח מעקפים. כעת חייו נמצאים בסכנה מוחשית: ללא טיפול מיידי הוא עלול למות. ההתערבות המהירה של מדיקס במקרה הצילה את חייו.

 

שיקול הדעת של א' אינו הבעיה בסיפור הזה, אלא היעדרו של "רצף טיפולי", כשל מערכתי ידוע שפוגע במיליוני מטופלים בעולם. במקרים מסוימים הוא מסתיים במוות.

 

כרוניקה של כשל ידוע מראש

טיפול רפואי הוא סוג של מירוץ שליחים. כל אצן בקבוצה רץ לבדו במטרה להשיג את התוצאה הטובה ביותר, אבל השלב שבו הוא מעביר לבא אחריו את המקל הוא זה שדורש את האימון הרב ביותר. רק אם יצליח להעביר את המקל מבלי להפיל אותו ובסינכרון מושלם – המירוץ יסתיים בהצלחה. השאיפה היא שכך בדיוק ייראה גם הטיפול הרפואי שכולנו מקבלים: רצוף, יעיל ותוך שיתוף פעולה וסינכרון מלא בין כל גורמי המקצוע השונים. בניגוד לספורט, בו הפסד הוא לא עניין של חיים ומוות, לרצף טיפולי עשויה להיות השפעה דרמטית על איכות חיינו ובריאותנו.

 

רצף טיפולי, אם כן, משמעו העברה סדירה של מידע בין הגורמים המטפלים. הקושי בקיומו בא לידי ביטוי בעיקר בזמן מעבר בין מסגרות טיפוליות, אבל עלול להיות בעייתי גם במעבר בין מספר גורמים באותה מסגרת.

למרבה הצער, מערכות הבריאות נכשלות שוב ושוב בסינכרון בין מוסדות וגורמי טיפול שונים, ובהעברת מידע מלא ושקוף בנוגע לטיפולים ולתרופות שהמטופלים מקבלים בכל רגע נתון. לא מדובר רק בניתוחים ובמחלות מסוכנות כמו שקרה לא', לפעמים מדובר על מתן תרופות שגרתיות שעשויות להוות סיכון בעת שימוש במקביל לתרופות אחרות אותן נוטל המטופל.

 

חשוב למטופלים, טוב גם למערכת

הרצף הטיפולי מסייע לשמירה על בריאות מטופלים, משפר את איכות השירות ואף ניכר כי ביכולתו לשפר את שביעות רצונם של מטופלים. מחקרים מראים כי שמירה על רצף טיפולי מגבירה את שביעות הרצון בקרב מטופלים לגבי הטיפול שניתן להם. חולים אלו הקפידו יותר לעקוב אחר הוראות הרופאים, היו בעלי היענות גבוהה יותר לנטילת תרופות למחלות כרוניות, ומצבם הבריאותי היה טוב משמעותית מזה של חולים שהרצף הטיפולי שלהם נקטע.

 

הרצף הטיפולי עוזר לא רק למטופלים, אלא גם למערכת עצמה. הוא הוכח כקריטי במניעת טיפולים רפואיים מיותרים, מוביל להפחתה של 13% בכמות האשפוזים, לירידה של 27% בביקורים בחדר המיון, ומסייע בזיהוי מוקדם של מצבים רפואיים.

 

רצף טיפולי, אם כן, מסייע גם למטופל וגם למערכת. הוא משפר תוצאות רפואיות, חוסך עלויות ומסייע בניצול נכון יותר של משאבים.

 

הפתרונות בעולם: ביקורי בית ומאגרי מידע משותפים

מערכות בריאות שונות בעולם מציעות פתרונות מגוונים, אשר בכוחם לטייב את השירות הרפואי המוענק למטופלים על ידי קיום הרצף הטיפולי.

 

בארצות הברית, למשל, קיים שירות ייעודי של אחיות מוסמכות המעניקות תמיכה למטופל בעת שחרורו מבית החולים אל הקהילה, תקופה רגישה שמצריכה מעקב צמוד או אפילו גמילה הדרגתית מתרופות. האחיות מקיימות ביקורי בית קבועים בתקופת ההסתגלות שלאחר האשפוז, וזמינות טלפונית לשאלות המטופל. שירות זה הפחית ב-19% בממוצע את עלויות הטיפול הרפואי עבור המטופל, והאריך את פרקי הזמן בין אשפוזים חוזרים. בקרב מטופלי כשל לבבי, השירות אף הפחית ב-35% את הסיכוי לאשפוז חוזר.

 

בסינגפור קיימת סוכנות מיוחדת של משרד הבריאות (AIC) האחראית על סינכרון בין הצוות המטפל בבית החולים, לבין זה שיקלוט את המטופל בקהילה. בין היתר, חושפת הסוכנות את הצוות המטפל למאגרי מידע ולהיסטוריית טיפולים, ובכך מסייעת להפחית סיכונים, טעויות וסיבוכים. שיטה זו גם חוסכת מהמטופל את הצורך להסתובב עם תיקי מסמכים עבים מרופא לרופא, ושומרת על פרטיותו וזכויותיו הרפואיות.

 

מרבית האחריות עדיין מוטלת על המטופל

עד אשר מערכות בריאות נוספות בעולם יטמיעו פתרונות דומים, על מטופלים לקחת אחריות ולפעול להבטיח את הרצף הטיפולי שלהם. הנה כמה דברים שכל אחד מכם יכול לעשות.

  1. הקפידו לתעד את התרופות והטיפולים שאתם מקבלים באופן מסודר ועקבי.
  2. בכל פעם שאתם נדרשים להגיע לרופא חדש או להתחיל טיפול חדש – ודאו עם הרופא שהוא מכיר את עברכם הרפואי, כדי שיוכל להעניק לכם טיפול נכון ואפקטיבי ולהימנע מלחזור על טעויות עבר. עדכנו אותו בכל אחד מהטיפולים או התרופות שאתם לוקחים, על שינויים במצבכם הרפואי ואפילו אם התבקשתם לשנות דיאטה לאחרונה. אם יש לכם מסמכים רלוונטיים – הביאו אתכם והראו לו.
  3. במידה שאתם מטופלים באופן מתמשך אצל מספר רופאים, הקפידו לתעד גם את פרטיהם כדי שתוכלו להציע לצוותים הרפואיים לתקשר בינם ובין עצמם. כך הם יוכלו להבין את מצבכם בצורה מיטבית.

זכרו: רצף טיפולי לא רק משפר את איכות הטיפול בכם ואת יעילותו. כמו במקרה של א' מתחילת הכתבה, הוא גם עשוי להציל את חייכם.

לא הכל שחור: הצד האופטימי של מגיפת הקורונה
לא הכל שחור: הצד האופטימי של מגיפת הקורונה
4 מהפכות רפואיות שנולדו בעקבות מגפות
4 מהפכות רפואיות שנולדו בעקבות מגפות
נכון או לא נכון? גם הגופים הרשמיים מתקשים לספק מידע מהימן על הקורונה
נכון או לא נכון? גם הגופים הרשמיים מתקשים לספק מידע מהימן על הקורונה