פתח שירות

קראת על השירותים שלנו ואתה מעוניין לקבל שירות? נשמח לעזור

 

Share

תנאי שימוש למערכת שיחת הווידאו

שימ/י לב: המידע המופיע על מסך המחשב שלך עלול להיחשף לעיני הסובבים, ובכלל זה בני משפחה ו/או כל אדם אחר המצוי בקרבתך בעת השימוש במערכת.

 

בתום השיחה במערכת מוטלת על המשתמש/ת אחריות בלעדית להסיר את המידע, ו/או את נתוני הזיהוי, ו/או כל נתון אחר, אשר עלול לאפשר גישה למידע ו/או לשירות למי שאינו מורשה לכך. אני פוטר/ת בזאת את מדיקס מכל אחריות ו/או חבות בגין אי־ביצוע הסרה כאמור.

close
דף הביתמידע רפואיאיכות ברפואהכשהלב יוצא משליטה: מה זה פרפור פרוזדורים ואיך מתמודדים איתו?

כשהלב יוצא משליטה: מה זה פרפור פרוזדורים ואיך מתמודדים איתו?

מאת: צוות מדיקס
כשהלב יוצא משליטה: מה זה פרפור פרוזדורים ואיך מתמודדים איתו?

זו בעיית קצב הלב הנפוצה ביותר בעולם, אבל קשה מאוד לאבחן אותה. מה כל אחד מאיתנו יכול לעשות כדי להפחית את הסיכון?

פרפור פרוזדורים (Atrial fibrillation) הוא הפרעת קצב הלב הנפוצה ביותר בעולם. למעלה מ-33 מיליון בני אדם סובלים מהתופעה, המשפיעה גם על אחוז אחד מכלל האוכלוסייה בישראל. היא עשויה לחוש אחרת עבור אנשים שונים, כאשר לרוב הסימפטומים הם דופק מהיר וכאבים בחזה, אולם ישנם מקרים בהם לא קיימים סימפטומים מורגשים או יוצאי דופן כלל.

 

במצב תקין, הלב מזרים דם באמצעות פעימות, שסוחטות את הדם מתוכו ומעבירות אותו הלאה לריאות ולשאר חלקי הגוף. הפעימות משנות את תדירותן בהתאם לצרכי הגוף. אך במהלך פרפור פרוזדורים, החללים העליונים של הלב (הפרוזדורים) פועמים בקצבים משתנים המנותקים מהצרכים האמיתיים של הגוף. כך נגרמות התכווצויות מוגברות וחסרות סדר המכונות פרפור. בעוד במהלך פעילות סדירה הלב פועם בקצב של 60-100 פעימות לדקה, במהלך פרפור פרוזדורים נמדדות בין 101 ל-175 פעימות לדקה.

 

פרפור הפרוזדורים גורם לכך שהזרמת הדם לחלקי הגוף השונים אינה מתבצעת באופן תקין. התוצאה היא מחסור של חמצן בתאי הגוף – מה שגורם לסחרחורות, חולשה, קוצר נשימה ובמקרים מסוימים גם התעלפויות. אורך ה"התקף" ותדירותו עשויים להשתנות בין מטופלים, בהתאם לסוג הפרפור. יתרה מכך, הפרפורים המהירים גורמים לכיווץ חלקי בלבד של הפרוזדורים, כך שאלה לא עוברים ניקוז מלא, וחלק מהדם נשאר בלב במקום לזרום לחלקי הגוף השונים. מצב זה מגביר את הסיכוי להיווצרות קריש דם בלב. קרישי דם אלה יכולים לצאת מהלב, לנוע אל המוח, להביא לחסימה של כלי הדם הקטנים בו ולגרום לשבץ.

 

כשהלב יוצא מסינכרון

אז הבנו מהי המשמעות של פרפור פרוזדורים, אבל מדוע הוא נגרם מלכתחילה?

 

בתוך הלב פועלים תאי שרירים מיוחדים המכונים ״קוצבים״. על ידי העברת אותות חשמליים לחלקי הלב השונים ותזמונם, הקוצבים גורמים לכיווץ שרירי הלב באופן מסונכרן ומאורגן. מחלות שונות עלולות להעמיס על הלב, לגרום לפעולה מאומצת ומתמשכת של הקוצבים ולפגוע בפעילות שלהם. כך למשל, לחץ דם גבוה או מחלת ריאות חסימתית כרונית (COPD) מקשים על זרימת דם סדירה מהלב לרקמות. על כן הקוצבים מגבירים את פעולתם ועלולים להישחק. גם תרופות מסוימות עלולות לגרום להפרעה בפעילות הקוצבים. פגיעה שכזו עלולה להוציא את הלב מסנכרון ולגרום לפרפור. בשליש מהמקרים הפגיעה עשויה להתרחש גם ללא מחלה מוקדמת, כמו במקרים של טראומה, חוסר איזון אלקטרוליטים או צריכת אלכוהול מוגזמת.

 

על אף שפרפור פרוזדורים לא נחשב למצב מסכן חיים, אי טיפול בו עלול להגביר את הסיכון להתקף לב (15%-20% מן המקרים של התקפי לב מתרחשים בקרב מטופלים שסובלים מפרפור פרוזדורים) או לאי ספיקה לבבית ושבץ. קרדיולוגים מעריכים כי פרפור שאינו מטופל מכפיל את הסיכוי למוות בשל בעיה לבבית.

 

למרות זאת, המודעות לסכנה ולחשיבות הטיפול נמצאת דווקא בשפל. על פי סקר שערך ארגון הקרדיולוגיה האמריקאי בקרב חולים עם פרפור פרוזדורים, פחות ממחציתם העידו שהם מודעים לסיכון המוגבר למחלות לב ולמוות. רק שליש מבין הנסקרים הגדירו את האבחון כמצב רפואי רציני.

 

האבחון עשוי לקחת זמן

ישנם מספר סוגים של פרפורי פרוזדורים: פרפור פרוזדורים התקפי (Paroxysmal AFib), שחוזר באופן ספונטני לפעימות לב רגילות לאחר מספר דקות או שעות ;פרפור פרוזדורים מתמשך (Persistent AFib), הדורש התערבות חיצונית כדי לחזור לפעימות סדירות; ופרפור פרוזדורים כרוני, שאינו מגיב לתרופות או למכשירים המעודדים היפוך חשמלי של קצב הלב.

 

מכיוון שלא כל סוגי הפרפורים מתרחשים באופן רציף, האבחון עשוי לקחת זמן. את האבחון מבצע קרדיולוג המתמחה בהפרעות קצב. לצורך האבחון מוצמד מכשיר אק"ג (אלקטרוקרדיוגרם) לגוף החולה באופן לא פולשני ומתעד את פעילות הלב. התיעוד יכול להתבצע באופן נקודתי במרפאה, או כמכשיר נייד (מוניטור הולטר) עמו מסתובב המטופל בשגרת יומו במשך 24 שעות.

 

במקרים מסוימים, לצורך האבחון, ניתן גם לעורר פרפור בתנאים מבוקרים ותחת השגחה רפואית, למשל באמצעות פעילות גופנית מאומצת. במקרים אחרים ייתכן שהרופא יזדקק לבדיקה פולשנית, אלקטרופיזיולוגית, כדי לבדוק מה המקור להפרעת הקצב. לעיתים יהיה צורך גם בבדיקת דם לבדיקת גורמי רקע שעשויים לגרום להפרעה.

 

אז איך מטפלים בזה?

הטיפול בפרפור פרוזדורים תלוי בסוג הפרפור ובתדירותו. בחלק מהמקרים יציע הקרדיולוג טיפול תרופתי, כמו טיפול בחוסמי בטא המפחית את הסיכויים להפרעת קצב. לחילופין, יכול הרופא להמליץ על נטילת תרופות נוגדות קרישה (מדללי דם), כדי להפחית את הסיכוי שהפרפור יגרום לנזק על ידי יצירת קריש דם. במקרה בו פרפור הפרוזדורים נמשך למרות הטיפול התרופתי, או שמדובר בפרפור חמור, ייתכן שיהיה צורך בהיפוך חשמלי (Cardioversion), שיבוצע באמצעות דפיברילטור תחת השגחה רפואית.

 

במצבים בהם הפרפור שב למרות הטיפולים שהוזכרו, ייתכן צורך בהליך ניתוחי. במהלך הניתוח מתבצע ניטרול (אבלציה) של אזורים ברקמת הלב שזוהו כמעודדים את הפרפור, או לחילופין השתלה של קוצב לב חיצוני שישגיח על התכווצות הלב הסדירה במקום הקוצבים הטבעיים של הגוף.

 

מה כל אחד מאיתנו יכול לעשות?

חוקרים מנסים גם בימים אלה להבין במלואן את הסיבות לשיבוש בקוצבים שמוביל לפרפור פרוזדורים. עד שממצאים חד משמעיים יתקבלו כתוצאה מהמחקרים, ההמלצה העיקרית היא לשמור על בריאות הלב ולהקפיד על אורח חיים בריא: לשמור על משקל תקין, להימנע מעישון, למתן  צריכת אלכוהול וקפאין ולהפחית גורמי לחץ.

 

בכל מקרה בו אתם חשים סימפטום לבבי כלשהו, גם אם הוא לא תואם לסימפטומים המוכרים הנגרמים מהתקף לב, כדאי לגשת בדחיפות לרופא שיבדוק אם מדובר בפרפור פרוזדורי. גם במקרה כזה, אבחון מוקדם מציל חיים.

מחשבות על שמיים כחולים ועל האוויר שאנו נושמים
מחשבות על שמיים כחולים ועל האוויר שאנו נושמים
השלב הבא בטיפול בקורונה: סטרואידים
השלב הבא בטיפול בקורונה: סטרואידים
לא הכל שחור: הצד האופטימי של מגיפת הקורונה
לא הכל שחור: הצד האופטימי של מגיפת הקורונה