פתח שירות

קראת על השירותים שלנו ואתה מעוניין לקבל שירות? נשמח לעזור

 

Share

תנאי שימוש למערכת שיחת הווידאו

שימ/י לב: המידע המופיע על מסך המחשב שלך עלול להיחשף לעיני הסובבים, ובכלל זה בני משפחה ו/או כל אדם אחר המצוי בקרבתך בעת השימוש במערכת.

 

בתום השיחה במערכת מוטלת על המשתמש/ת אחריות בלעדית להסיר את המידע, ו/או את נתוני הזיהוי, ו/או כל נתון אחר, אשר עלול לאפשר גישה למידע ו/או לשירות למי שאינו מורשה לכך. אני פוטר/ת בזאת את מדיקס מכל אחריות ו/או חבות בגין אי־ביצוע הסרה כאמור.

close
דף הביתמידע רפואיחדשנות ברפואהתשנו על זה: 7 פתרונות פחות ידועים לבעיות שינה

תשנו על זה: 7 פתרונות פחות ידועים לבעיות שינה

25/02/2020 | מאת: צוות מדיקס
תשנו על זה: 7 פתרונות פחות ידועים לבעיות שינה

מתקשים להירדם בלילה או קמים מוקדם מדי בבוקר? לפני שפונים לעזרה רפואית, כדאי להכיר כמה מחקרים ופיתוחים חדשים בתחום

רבים מאיתנו מכירים היטב את התחושה המתסכלת הזו: הלילה מגיע וקשה לנו להירדם, או שאנחנו מתעוררים מוקדם מדי בבוקר ולא מצליחים לחזור לישון. מה שלא רבים יודעים זה שבעיות שינה יכולות לפגוע דרמטית בריכוז שלנו, לגרום לעצבנות ולקשיים בקואורדינציה שלנו במהלך היום – ואף גרוע מזה: במקרים חמורים יכולים קשיי שינה לגרום להשמנה דרסטית, לפגיעה במערכת החיסונית ואפילו למוות.

 

יש גורמים רבים שעשויים להוליד קשיי שינה. בחלק מהמקרים מדובר בהשפעה ישירה של מצב רפואי, כמו תסמונת דום נשימה בשינה או תסמונת הרגליים העצבניות (שכופה על החולה להזיז את רגליו במהלך השינה). במקרים אחרים מדובר בהשפעה עקיפה של מצבים רפואיים כמו צרבות, או פעילות יתר של בלוטת התריס. בנוסף, גם שגרת חיינו וגורמים סביבתיים (כמו רעש ותאורה) עלולים להשפיע על יכולתנו ליהנות משינה אופטימלית.

 

לא מעט מחקרים ופיתוחים חדשניים מהשנים האחרונות מנסים לאפיין טוב יותר את הבעיות, ולמצוא פתרונות אפקטיביים להפרעות השינה. הנה כמה מהם שאולי אתם לא מכירים.

 

  1. הפסיקו לשתות אלכוהול לפני השינה: אלכוהול אמנם מסייע לאנשים מסוימים להירדם מהר יותר, אבל התפיסה שטוב לשתות אותו לפני השינה שגויה. מטה-אנליזה של 27 מחקרים שנעשו על הקשר בין שינה לאלכוהול , גילתה כי משקאות חריפים עשויים לגרום דווקא לדפוסי שינה פגומים, שמונעים מהגוף להגיע לשינה עמוקה. בנוסף, שתיית אלכוהול נוטה לגרום לאנשים להתעורר מספר פעמים בלילה כדי ללכת לשירותים – מה שפוגע באיכות השינה. למעשה, כל דבר שנכנס לגוף שלנו בשעות שלפני השינה – עלול לפגוע באיכותה.
  2. נסו להירדם על צד שמאל של הגוף: לפעמים בעיות הירדמות נובעות מצריכת מזונות שונים, כמו אוכל מטוגן או חריף. אלה עלולים לגרום לצרבת או לכפות פעילות מוגברת על הקיבה – מה שמקשה על הגוף להירגע לקראת שעת השינה. בכל זאת אכלתם חריף או מטוגן לפני השינה? נסו להירדם על הצד השמאלי של הגוף. בדרך זו נוזלי הקיבה קרובים פחות אל הוושט (בהשוואה לשינה על צד ימין) – והסיכוי להיווצרות צרבת פוחת.

  3. הימנעו משימוש במסכים כשעתיים לפני השינה: האור הכחול שמפיקים מסכי הלד שמקיפים אותנו מכל עבר (טלוויזיה, מחשב, סמארטפון) פוגם בשינה. מדובר באור שמשבש את מחזור היום הפנימי של הגוף, ומייצר בלבול בין שעות היום לשעות הלילה. כתוצאה מכך, הגוף מתקשה להירגע ולהתחיל את מחזור השינה הסדיר.

    סביבת העבודה העכשווית כופה עלינו לא פעם להמשיך לעבוד עם מסכים גם בשעות הערב המאוחרות. כדי להפחית נזקים, אפשר להתקין אפליקציות שמסננות את האור הכחול מהמכשיר. בנוסף, אפשר לרכוש (ללא מרשם רופא) משקפיים שחוסמות אותו. ככל שהעיניים יתאמצו פחות, כך יהיה קל יותר לגוף לעשות את המעבר לשינה.

  4. נוחרים? היעזרו בפיתוחים שמבוססים על חיישני קול: מצב אחד שבו הפרעת השינה היא ממש לא מסתורית הוא נחירות. מכשירים רבים פותחו על מנת להתמודד עם הקשיים שגורמת התופעה לנוחר ולסביבתו. בעבר הולבשו המכשירים הללו פיזית על פני החולה, והקשו על שנתו. כעת נכנס לשוק מוצר חדש שעושה שימוש בחיישני קול כדי לזהות את תחילת תהליך הנחירה. המוצר מורכב משלושה חלקים: חיישן הממוקם על הקיר; מנוע קטן; וזרוע מכנית שממוקמת מתחת לכרית הנוחר. כשהחיישן מזהה התחלה של נחירה הוא נותן פקודה למנוע להפעיל את הזרוע, שמנדנדת קלות את הנוחר ומאלצת אותו לשנות תנוחה – ובכך להפסיק את הצליל המציק.

  5. נסו לשמור את חדר השינה – לשינה: המוח שלנו משייך פעולות שונות למקומות שונים. העובדה שחלקנו אוהבים לבצע פעילויות אחרות במיטה (כמו עבודה במחשב, כתיבה או צפייה בטלוויזיה) מקשה עליו לשייך אותה לשינה. נסו אם כן כמה שיותר לנצל את המיטה למטרתה המקורית.

  6. הקפידו על סביבת שינה קבועה: רצוי לייצר בחדר השינה סביבה בעלת מאפיינים קבועים ויציבים. בדרך זו הגוף שלכם יזהה את המקום והתנאים האלה כמקושרים לשינה – ויהיה לכם קל יותר להירדם. כך למשל חשוב לשמור על חדר השינה חשוך וקריר. שיטה נוספת היא לייצר "רעש לבן", שמקל על הגוף להיכנס לתהליך הירדמות. אפליקציות רבות מציעות שלל פסקולים של רעש כזה, שנמשכים לאורך הלילה ומעניקים רקע מרגיע לשינה. מצאו את הצליל המתאים לכם, בין אם מדובר בגלים, צרצרים או קול עמום של שדרן רדיו.

  7. היעזרו במכשירי ניטור חכמים בזמן השינה: מכשירים חכמים המבוססים על טכנולוגיית ״האינטרנט של הדברים״ (IoT) הולכים ונעשים נפוצים בניתוח השינה שלנו. אפליקציות, שעונים ואפילו מזרונים חכמים נעזרים בחיישנים כדי ללוות אותנו לאורך כל שעות הלילה: הם מנטרים את קצב פעימות הלב שלנו, עוקבים אחרי הנשימות ומתעדים את התזוזות שאנחנו מבצעים במהלך הלילה. בבוקר מתקבל דוח מפורט שמציג מידע על כל רגע בו השינה נפגמה. מידע זה יכול לסייע בזיהוי הבעיות, בדרך למציאות פתרונות , אך עדיף להשתמש במכשירים אלו לאחר היוועצות עם מומחה לבעיות שינה.

לא הכל שחור: הצד האופטימי של מגיפת הקורונה
לא הכל שחור: הצד האופטימי של מגיפת הקורונה
פיתוחים רפואיים והקשר למגיפות הגרועות ביותר בהיסטוריה
פיתוחים רפואיים והקשר למגיפות הגרועות ביותר בהיסטוריה
נכון או לא נכון? גם הגופים הרשמיים מתקשים לספק מידע מהימן על הקורונה
נכון או לא נכון? גם הגופים הרשמיים מתקשים לספק מידע מהימן על הקורונה