פתח שירות

קראת על השירותים שלנו ואתה מעוניין לקבל שירות? נשמח לעזור

 

Share

תנאי שימוש למערכת שיחת הווידאו

שימ/י לב: המידע המופיע על מסך המחשב שלך עלול להיחשף לעיני הסובבים, ובכלל זה בני משפחה ו/או כל אדם אחר המצוי בקרבתך בעת השימוש במערכת.

 

בתום השיחה במערכת מוטלת על המשתמש/ת אחריות בלעדית להסיר את המידע, ו/או את נתוני הזיהוי, ו/או כל נתון אחר, אשר עלול לאפשר גישה למידע ו/או לשירות למי שאינו מורשה לכך. אני פוטר/ת בזאת את מדיקס מכל אחריות ו/או חבות בגין אי־ביצוע הסרה כאמור.

close
דף הביתמידע רפואיסרטןאיך מטפלים בסרטן שד בהריון?

איך מטפלים בסרטן שד בהריון?

מאת: ד"ר שולמית ריזל

אבחון של סרטן בזמן הריון הוא טראומטי במיוחד בשל הדאגה הכפולה, לאם ולעובר, ובשל המעבר החד ממצב מלא תקווה של המתנה ללידה למצב מאיים ומדאיג. הבשורה הטובה: אפשר לטפל בסרטן גם בהריון בלי לפגוע בעובר

להיות בהריון, לצפות לחיים חדשים, ובמקביל להיות מאובחנת כחולת סרטן שד ולחשוש לחייך שלך, זהו ללא ספק מצב קשה, מותח ומורט עצבים.


סרטן שד בהריון אינו מצב שכיח - 15 מקרים ל-100,000 הריונות, אך עם העלייה בגיל הנשים ההרות ל-40-30 ניתן לראות גם עלייה בשכיחותו  במהלך הריון. התופעה מהווה אתגר אבחוני וטיפולי, כאשר המטרה המשולבת היא לטפל באישה בלי לפגוע בעובר. הטיפול דורש צוות רב־מקצועי של כירורג, אונקולוג, מיילד ורדיולוג.


נשים הלוקות בסרטן השד בתקופת ההריון הן לרוב בגילאי 45-25, קבוצת גיל שבה המחלה נדירה ולכן  אינה נכללת בבדיקות הסקר השגרתיות לגילוי מוקדם. בדיקות סקר שגרתיות בגיל הזה מומלצות רק לנשים עם רקע משפחתי של סרטן השד, נשים בעלות מוטציה גנטית או נשים שנחשפו בגיל צעיר  לקרינה. לכן, מרבית הנשים מאובחנות בעקבות תלונה על גוש בשד. עם זאת, חשוב לציין שגושים בשד בעת הריון הם די שכיחים ובדרך כלל קשורים לרמות גבוהות של הורמונים. יש צורך בבירור רק אם מדובר בגוש שאינו נעלם תוך שבועיים־שלושה.


אילו בדיקות ניתן לבצע בהריון כדי לאבחן גוש בשד?


אולטרסאונד - זו הבדיקה היחידה המותרת לכל אורך ההריון. בבדיקה ניתן להבחין בין גוש מוצק לבין ציסטה המכילה נוזל. ניתן גם להגדיר את השוליים – האם הם חלקים או משוננים, וכן לראות את מצב בלוטות בית השחי. אם מזהים בבדיקה גוש חשוד, אפשר לקחת, בהכוונת אולטרסאונד, ביופסיה מהגוש ולהגיע לאבחנה.


ממוגרפיה - בדיקת רנטגן, החושפת את העובר לקרינה מועטה, כעשירית מהקרינה העלולה לגרום לנזקים בעובר צעיר. ניתן להיעזר בכיסויים מתאימים לרחם. אבל, כיוון שהשדיים בתקופת ההריון גדושים מאוד, רמת הדיוק של הבדיקה קטנה.


MRI  - הבדיקה אינה חושפת אותך או את העובר לקרינה, אך יש צורך בהזרקת גדוליניום (חומר ניגוד בעל תכונות מגנטיות) אשר עלול להזיק לעובר, במיוחד בחודשי הריון מוקדמים.


אם אובחנת כחולה בסרטן השד, אילו בדיקות ניתן לבצע כדי לקבוע את שלב המחלה?
ניתן לבצע בדיקות דם, אולטרסאונד של הכבד וצילום ריאות (עם כיסוי הולם לעובר), ללא נזק לעובר. בדיקות נוספות, כמו מיפויים ו-CT, עלולים להזיק בשלבים מוקדמים של ההריון ואינם הכרחיים.


אילו טיפולים תוכלי לעבור במהלך ההריון?
אם אובחנת עם סרטן השד, ההחלטה הטיפולית נעשית על סמך שלב המחלה וגיל ההריון.


ניתוח
הוצאת הגוש הסרטני בלבד או כריתת השד כולו - תלוי ברצונה של האישה ובגיל העובר. ניתוח משמר שד, שבו מוציאים רק את הגוש הסרטני, כרוך בהשלמה של טיפול קרינתי לשד ואין להמתין יותר מחצי שנה למתן הטיפול. לכן, אם מדובר בסרטן בתחילת ההריון, וההורים מבקשים לשמור עליו, עדיף לבצע ניתוח כריתת השד. ברם, אם יש צורך במתן טיפול כימי לאחר הניתוח, אפשר לדחות את ההקרנות עד לסיום ההריון.


הרדמה כללית אינה ידועה כגורמת לפגמים בעובר, אך בשבועות הראשונים של ההריון עלולה לגרום להפלה. גם סיבוכים לאחר ניתוח אינם שונים מסיבוכי ניתוח בנשים שאינן בהריון, פרט לכך שזיהום בצלקת הניתוח עלול להפוך לזיהום כללי בגוף ולסכן את העובר.


בדיקה לאיתור בלוטת הזקיף בזמן הניתוח
מטרת הבדיקה היא לבחון את מידת ההתפשטות של הסרטן לבלוטות הלימפה. קיימות שתי שיטות לאיתור הבלוטה:
1. הזרקה של חומר צבע כחול לשד, שהשפעתו על העובר עדיין לא ברורה אך עלול לגרום לרגישות יתר עם הלם אנפילקטי לאם.

2. הזרקה של טכנציום רדיואקטיבי לשד. מידת הקרינה אינה עוברת את המותר, ובמיוחד אם עד הניתוח לא השתמשו בבדיקה מקרינה כלשהי.

לאחר שמאתרים את הבלוטה,לוקחים דגימה לבדיקה פתולוגית בזמן הניתוח. אם בלוטת הזקיף נגועה, כורתים את בלוטות הלימפה בהמשך לניתוח בשד.


טיפול קרינתי
טיפול זה מסוכן לעובר בכל שלב של התפתחותו.


טיפול כימי
בשליש האחרון של ההריון העובר בעיקר עולה במשקל, כך שאפשר לתת כימותרפיה בשלב זה תוך מעקב אחר משקל העובר. גם טיפול כימי בשליש האמצעי הוא אפשרי, אך הספרות המקצועית מדווחת על סיכון של 4% לפגיעה בעובר. מיגוון התרופות הכימיות המותרות בהריון הוא מוגבל. אולם, מחקר חדש זורע אופטימיות ומגלה כי כימותרפיה הניתנת לנשים בתקופת ההריון אינה פוגעת בהתפתחות התינוק.


טיפול ביולוגי
הרצפטין, טיפול שכיח כאשר הגידול מכיל חלבון HER-2, עלול לגרום לפגיעה בכליות של העובר, ועל כן יש להשתדל ולהימנע מטיפול זה בתקופת ההריון.


מהי הפרוגנוזה של אישה חולה בהריון?
בעבר נחשב סרטן השד בהריון כמחלה מהירה מאוד עם תוחלת חיים קצרה. הבעיה העיקרית הייתה איחור באיבחון ודחיית טיפול עד לאחרי הלידה. מחקרים מודרניים, שבהם טופלו נשים תוך כדי הריון, מראים שתוחלת חיי האם זהה לזו של נשים שאובחנו באותו גיל ובאותו שלב מחלה ואשר לא היו בהריון.


השפעת הטיפול על העובר

קיימים כמה דיווחים בספרות המקצועית על ילדים שנחשפו לטיפול כימי בהיותם ברחם אימם, רובם נולדו ללא מומים והתפתחו באופן תקין. קיימים מעט דיווחים על ילדים עם צרכים חינוכיים מיוחדים ואיחור בדיבור. שיעור המומים המולדים אינו שונה מזה שבאוכלוסייה הכללית.


ד"ר שולמית ריזל היא מנהלת היחידה לאונקולוגיה של השד במרכז דוידוף, בית חולים בילינסון ויועצת ל"מדיקס"

מחשבות על שמיים כחולים ועל האוויר שאנו נושמים
מחשבות על שמיים כחולים ועל האוויר שאנו נושמים
השלב הבא בטיפול בקורונה: סטרואידים
השלב הבא בטיפול בקורונה: סטרואידים
לא הכל שחור: הצד האופטימי של מגיפת הקורונה
לא הכל שחור: הצד האופטימי של מגיפת הקורונה