פתח שירות

קראת על השירותים שלנו ואתה מעוניין לקבל שירות? נשמח לעזור

 

Share

תנאי שימוש למערכת שיחת הווידאו

שימ/י לב: המידע המופיע על מסך המחשב שלך עלול להיחשף לעיני הסובבים, ובכלל זה בני משפחה ו/או כל אדם אחר המצוי בקרבתך בעת השימוש במערכת.

 

בתום השיחה במערכת מוטלת על המשתמש/ת אחריות בלעדית להסיר את המידע, ו/או את נתוני הזיהוי, ו/או כל נתון אחר, אשר עלול לאפשר גישה למידע ו/או לשירות למי שאינו מורשה לכך. אני פוטר/ת בזאת את מדיקס מכל אחריות ו/או חבות בגין אי־ביצוע הסרה כאמור.

close
דף הביתמידע רפואיחדשנות ברפואהביופסיה נוזלית: מהפכה באבחון סרטן וטיפול מותאם אישית

ביופסיה נוזלית: מהפכה באבחון סרטן וטיפול מותאם אישית

מאת: צוות מדיקס
ביופסיה נוזלית: מהפכה באבחון סרטן וטיפול מותאם אישית

בכל הנוגע לסרטן, היעד הנכסף הוא אבחון מוקדם ככל הניתן. ביופסיה נוזלית הופכת את השאיפה הזאת למציאות

בשנת 1869, בעת שבחן דגימת דם של חולה סרטן שנפטר תחת טיפולו, הבחין לפתע הרופא האוסטרלי תומאס אשוורת' בצבר תאים שנראו כמו הגידול המקורי. הרגע הזה הוביל לפריצת דרך מדעית עצומה. אשוורת׳ גילה כי הסרטן מעביר מטען גנטי לתוך זרם הדם. למטען היו שתי תצורות: האחת של רסיסי DNA מתאי סרטן מתים, המכונים ctDNA) Circulating Tumour DNA) ונובעים מכך שסרטן לא רק מאיץ התחלקות, אלא גם מוות תאי; והשנייה של תאים שלמים שמשתחררים מהגידול עצמו אל זרם הדם, ונקראים (CTC) Circulating Tumour Cells.

 

על אף התגלית  המשמעותית, נדרשו למדע כמעט 200 שנים להשתמש בממצאים של אשוורת' כדי לפתח בדיקת דם (ביופסיה נוזלית), שעשויה לאפשר אבחון וטיפול בתאי סרטן בצורה מהירה ואפקטיבית יותר מביופסיה כירורגית (מוצקה, כלומר נטילת דגימות מן הרקמה). מכיוון ש-ctDNA מייצג רק חלק קטן מתוך סך ה-DNA שנמצא בדם, הרפואה נאלצה להמתין עד שהטכנולוגיה תתקדם דיה בכדי לא רק לאתר כמויות קטנות שכאלה, אלא גם להעריך אותן ברגישות מספקת.

 

ב-2016 אישר לראשונה מנהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA) אבחון באמצעות בדיקה מולקולרית על ביופסיה נוזלית מדגימת דם. מאז תפסה הבדיקה תאוצה ככלי אבחוני למגוון סוגי סרטן, ביניהם סרטן שד, סרטן מעי, לימפומה, סרטן ריאה, מלנומה ובלוטת התריס. קלינאים עושים שימוש בביופסיה נוזלית כדי לנתח את הפרופיל המולקולרי של גידול ולהתאים עבורו טיפול. אולם, קיים עדיין מכשול משמעותי. אפשר להחמיץ גידול סרטני אם רמות ה-ctDNA נמוכות. זו הסיבה שביופסיות כירורגיות נותרו חשובות והכרחיות ברוב מקרי הסרטן.

 

למרות זאת, באמצע חודש יוני בישר ארגון חקר הסרטן הבריטי שהוא פותח בסדרת מחקרים קליניים לבחינת בדיקה חדשה,  רגישה עד פי 10 יותר מהשיטות הנוכחיות. בדיקה זו מסוגלת למצוא פיסת DNA מוטנטית אחת מתוך מיליון ולסרוק אלפי שכבות, בניגוד לסריקה של 10 עד 100 שכבות כיום.

 

הנה כמה מן היתרונות של הביופסיה הנוזלית:

 

1.     יותר מטופלים יכולים להיבדק

אחת הבעיות הגדולות בביופסיה כירורגית היא שחלק מהגידולים לא ניתנים לניתוח, כמו למשל גידולי מוח. בנוסף, חלק מהגידולים קטנים מכדי שניתן יהיה ליטול מהם דגימת רקמה. כ-30% מגידולי סרטן הריאה מסוג NSCLC (non-small cell lung cancer) נופלים תחת קטגוריה זו.

 

2.     בדיקה לא פולשנית

מדובר בבדיקה ידידותית הרבה יותר למטופל מפעולה כירורגית. לקיחת דם היא מהירה, פשוטה, זולה, ופחות מכאיבה ומסוכנת מפרוצדורה כירורגית. הביופסיה הנוזלית יעילה במיוחד למטופלים שמצבם הקשה מונע מהם לעבור ניתוח.

 

3.     מתקבלת תמונה שלמה יותר

ביופסיה כירורגית מספקת מידע סטטי וחלקי בנוגע לגידול יחיד. ביופסיה נוזלית מציגה, באופן פוטנציאלי, מידע על גרורות, וכן מאפשרת לרופאים הערכת שלב גידול (Staging) מדויקת יותר.

 

4.     בדיקה גמישה יותר 

ביופסיה נוזלית יכולה להילקח מספר פעמים, מכיוון שלקיחת דם היא פעולה פשוטה. עובדה זו חשובה במיוחד בשל העובדה שסרטן איננה מחלה סטטית, אלא משתנה ומתפתחת כל הזמן. ביופסיה נוזלית מאפשרת לרופאים להישאר תמיד צעד אחד לפני המחלה. על ידי ניטור תדיר של דם המטופל, ניתן לדעת האם תוכנית הטיפול עובדת, או שנדרשת תוכנית חדשה מכיוון שהסרטן עבר מוטציה והתרופות איבדו מיעילותן. התוצאה היא טיפול מותאם אישית לצרכיו הספציפיים של המטופל.

 

5.     הבדיקה עשויה למנוע חזרה של המחלה 

הטכנולוגיה כיום כה מתוחכמת עד שביופסיה נוזלית יכולה פוטנציאלית לזהות חזרה של הסרטן עוד טרם הופעת הסימפטומים. רופאים יכולים לעקוב אחר מטופלים שנמצאים ברמיסייה, ולהתערב במקרים בהם בדיקות הדם מצביעות על סיכון מוגבר לחזרת המחלה.

הקורונה מוכיחה (שוב) שמגיפות הן שילוב של סוציולוגיה וביולוגיה
הקורונה מוכיחה (שוב) שמגיפות הן שילוב של סוציולוגיה וביולוגיה
פרקינסון: הנקודות הנוירולוגיות מתחברות
פרקינסון: הנקודות הנוירולוגיות מתחברות
עם קצת מזל: תגליות מקריות מובילות לפיתוח תרופות מצילות-חיים
עם קצת מזל: תגליות מקריות מובילות לפיתוח תרופות מצילות-חיים