פתח שירות

קראת על השירותים שלנו ואתה מעוניין לקבל שירות? נשמח לעזור

 

Share

תנאי שימוש למערכת שיחת הווידאו

שימ/י לב: המידע המופיע על מסך המחשב שלך עלול להיחשף לעיני הסובבים, ובכלל זה בני משפחה ו/או כל אדם אחר המצוי בקרבתך בעת השימוש במערכת.

 

בתום השיחה במערכת מוטלת על המשתמש/ת אחריות בלעדית להסיר את המידע, ו/או את נתוני הזיהוי, ו/או כל נתון אחר, אשר עלול לאפשר גישה למידע ו/או לשירות למי שאינו מורשה לכך. אני פוטר/ת בזאת את מדיקס מכל אחריות ו/או חבות בגין אי־ביצוע הסרה כאמור.

close
דף הביתמידע רפואיחדשנות ברפואההאם ניסויים קליניים יכולים להציל חיים?

האם ניסויים קליניים יכולים להציל חיים?

מאת: צוות מדיקס
האם ניסויים קליניים יכולים להציל חיים?

אף שאינם מתאימים בהכרח לכולם, השתתפות בניסויים קליניים עשויה להביא תועלת לחולים רבים. מתי כדאי לשקול הצטרפות לניסוי?

לא רק שמספר הניסויים הקליניים שבוחנים תרופות חדשות, מכשור רפואי או מגמות בריאות כלליות הוכפל במהלך העשור האחרון – הם גם מתקיימים בפיזור גיאוגרפי רחב מאי-פעם. משמעות הדבר היא שחולים רבים יותר ברחבי העולם יכולים כיום להשתתף בניסוי במידה והם בוחרים לעשות כן.

 

הדבר נכון במיוחד באסיה, שבה מספר הניסויים, על-פי ארגון הבריאות העולמי (WHO), גדל כמעט פי ארבעה בין השנים 2009 ל-2019: מ-1,267 ל-9,449 בסין ומ-1,007 ל-5,805 בהודו. בסך הכל, נערכו ברחבי העולם 52,999 ניסויים ב-2019, לעומת 24,751 בלבד עשור קודם לכן.

 

חרף הגידול המרשים, מטופלים רבים עדיין אינם יודעים כיצד לאתר ניסוי קליני – והאם כדאי להם להצטרף לכזה. כך למשל, סקר שבחן את הנעשה בארצות הברית גילה שרק אחד מכל 20 חולי סרטן בוגרים נרשמו לניסוי. סקר אחר מארה"ב הראה שבין משתתפי הניסויים הקליניים, רק 16% שמעו על הניסוי מהרופא המטפל שלהם.

 

ניתן ללמוד על ניסויים קליניים בדרכים שונות. אפשר לחפש אותם ברשת, על ידי הזנת האבחנה הרפואית המסוימת של החולה או חיפוש בתי החולים ומרכזי המחקר האקדמיים שעורכים ניסויים בתחומים אלה בדרך כלל. ניתן לחפש במאגר המידע הכללי של הספרייה הלאומית לרפואה בארה"ב (http://www.clinicaltrials.gov/) ובמרשם הניסויים הקליניים הבין-לאומי של ארגון הבריאות העולמי (www.who.int/trialsearch). עמותות וארגונים ממוקדי-מחלה גם הם מקורות מידע טובים על התחום.

 

אפשרות נוספת היא לבקש הפניה או המלצות מהרופא המטפל; הוא או היא יכולים אף להיות אנשי הקשר עם צוות הניסוי הקליני לאורך התהליך כולו.

 

כחלק משירות הניהול הרפואי האישי של חברת מדיקס, אנו מספקים ללקוחותינו את המידע הנדרש לגבי הזדמנויות להשתתף בניסויים קליניים, כמו גם ייעוץ וסיוע בהרשמה אליהם במידה והדבר רלוונטי למטופל.

רבים מהניסויים הקליניים כוללים רק מספר קטן של משתתפים. אך אם לא נמצאתם מתאימים לניסוי מסוים, אין הדבר אומר שאתם לא מתאימים לכולם.

 

אין גם צורך לפחד מלהפוך ל'עכבר מעבדה': ניסויים קליניים במרכזים רפואיים מובילים מפוקחים על ידי ועדת בדיקה מוסדית [ועדת הלסינקי], הבוחנת את הסיכונים והתועלות הפוטנציאליים למשתתפי הניסוי. פעילות הועדה מבטיחה שמשתתפי הניסוי ייחשפו לסיכון מינימלי ביחס לתועלות האפשריות מהמחקר. הרשמה לניסוי כוללת תהליך של הסכמה מדעת, כך שכל משתתף מבין את היתרונות והסיכונים האפשריים שבניסוי.

 

חולים אונקולוגיים עם מחלה פעילה שמשתתפים בניסוי קליני לא צריכים לחשוש מקבלת טיפול פלצבו. בניסויים שעוסקים בשלבי סרטן מתקדמים, הניסוי נועד להשוות בין הטיפול המקובל, שניתן לחלק מהמשתתפים, לבין טיפול חדש, שניתן לאחרים.

 

בסופו של דבר, ההחלטה להשתתף בניסוי קליני היא החלטה אישית מאוד – וחשוב שכל מי ששוקל זאת יבין היטב מה הוא או היא מקווים להשיג.

 

להלן הסיבות העיקריות להצטרפות לניסויים קליניים:

  1. שיפור התוצאה הרפואית - מחקר אחרי מחקר מצביעים על כך שזוהי הסיבה העיקרית בגינה בוחרים חולים להשתתף בניסויים. יתכן שאין יהיו בנמצא טיפולים, או שטיפולים אחרים נכשלו. המשתתפים מקווים שהמחקר הקליני יספק פריצת דרך.
  2. קבלת טיפול חדש לפני שהוא הופך לזמין לקהל הרחב - ניסויים קליניים קשורים לעתים קרובות לנעשה בחוד החנית של המחקר המדעי – כמו למשל בתחום האימונותרפיה או טיפולים מבוססי-גנטיקה ממוקדת.
  3. סיוע לדורות הבאים - לסייע לאחרים זה כוח מניע חזק. אישה הסובלת מסרטן השד עשויה לרצות לתרום לבריאות בתה ונכדתה כמו גם לחברה בכללותה.

מקורות:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5495113/

https://www.ciscrp.org/wp-content/uploads/2019/12/Participation-Experiences-04DEC-1.pdf

נתוני ארגון הבריאות העולמי

https://www.who.int/research-observatory/monitoring/processes/clinical_trials_2/en/

ניתן לראות כל מדינה לפי שנה:

https://www.who.int/research-observatory/monitoring/processes/clinical_trials_1/en/

הקורונה מוכיחה (שוב) שמגיפות הן שילוב של סוציולוגיה וביולוגיה
הקורונה מוכיחה (שוב) שמגיפות הן שילוב של סוציולוגיה וביולוגיה
פרקינסון: הנקודות הנוירולוגיות מתחברות
פרקינסון: הנקודות הנוירולוגיות מתחברות
עם קצת מזל: תגליות מקריות מובילות לפיתוח תרופות מצילות-חיים
עם קצת מזל: תגליות מקריות מובילות לפיתוח תרופות מצילות-חיים