פתח שירות

קראת על השירותים שלנו ואתה מעוניין לקבל שירות? נשמח לעזור

 

Share

תנאי שימוש למערכת שיחת הווידאו

שימ/י לב: המידע המופיע על מסך המחשב שלך עלול להיחשף לעיני הסובבים, ובכלל זה בני משפחה ו/או כל אדם אחר המצוי בקרבתך בעת השימוש במערכת.

 

בתום השיחה במערכת מוטלת על המשתמש/ת אחריות בלעדית להסיר את המידע, ו/או את נתוני הזיהוי, ו/או כל נתון אחר, אשר עלול לאפשר גישה למידע ו/או לשירות למי שאינו מורשה לכך. אני פוטר/ת בזאת את מדיקס מכל אחריות ו/או חבות בגין אי־ביצוע הסרה כאמור.

close

עניין של זמן

02/02/2010 | עדכון: 26/05/2014 | מאת: פרופ' מנחם פיינרו

בעידן שבו הזמן שמוקדש לכל מטופל הוא מוגבל, בעידן שבו הרפואה הפכה מורכבת ומסובכת, המנהל הרפואי האישי נותן מענה איכותי לחולים במחלות קשות

בעבר היה רופא אחד שידע הכל, שיכול היה לדעת הכל. כל מה שידעו לעשות בימים ההם בתחום הרפואה, הוא ידע – ליילד, לנתח, להקיז דם.

ההתפתחות הטכנולוגית וההתקדמות במחקר הרפואי הביאו לפיצול של התחום – הפרוצדורות, הניתוחים והטיפולים כה מורכבים היום עד שאי-אפשר יותר לדעת הכל על הכל, וכך נוצרו התמחויות ותת-התמחויות.

 

אם ניקח לדוגמא את התחום של רפואת עיניים, יש מומחה לתחום העדשה (ניתוחי קטרקט), מומחה לתחום הקרנית (דוגמת ניתוחים לתיקון קוצר ראייה), מומחה למחלות רשתית, וכיו"ב. כל אחד מהתחומים אלה מהווה עולם ומלואו של ידע, מיומנות, והתמחות.

מצד אחד, הפיצול הזה הוא מבורך – הידע, המיומנות והמומחיות מתעצמים. מצד שני, לרופא לוקח כ-20 שנה כדי להפוך לסופר מומחה בתחומו. באופן טבעי בשלב הזה הוא היה רוצה גם לראות שכר לעמלו. התוצאה: זמנו יקר.

כשמטופל משלם ממון רב על פגישה פרטית עם מומחה, הוא מצפה לקבל את היחס הכי טוב ואת כל הזמן שבעולם. ברם, הרופא לא יכול להרשות לעצמו להתעכב. הוא אינו מעוניין לכלות את זמנו על הסברים ארוכים או על קריאה מעמיקה של התיק הרפואי של המטופל, בפרט אם מדובר בתיק עב הכרס. בנוסף, הוא הרי "יודע הכל על כמעט כלום" – ההתמחות שלו כה צרה שהוא לא יכול להציע למטופל יותר מהפתרון האחד שהוא יודע הכי טוב.

קחו לדוגמה אישה הסובלת משרירן (מיומה) ברחם: קיימות כמה אפשרויות לטיפול, פולשניות ולא פולשניות, וגם בטכניקות אלה יש דרכים שונות (לפרוסקופיה, חתך בדופן הבטן, כריתה דרך הנרתיק, אמבוליזציה, טיפול – US ועוד). אבל, אם האישה תפנה למומחה שיודע הכי טוב לנתח, זה כל מה שהוא יציע לה, אם בגלל שהוא באמת מאמין שמה שהוא יודע לעשות זה הכי נכון, ואם משום שזה כדאי לו כלכלית. במקרה הטוב הוא גם ישתף את המטופלת בחלופות אך ימליץ לה על זו שהוא מומחה בביצועה. במקרה הפחות טוב, היא בכלל לא תדע שהיה אפשר בלי ניתוח.

דוגמא נוספת: אם אתה סובל, נניח, מהפרעות בראייה ונשלחת לרופא עיניים. הרופא מתמקד בעיניים (זה מה שהוא יודע), מאבחן קטרקט ושולח אותך למומחה. המומחה מבצע ניתוח קטרקט, הניתוח עובר בהצלחה, ללא סיבוכים מיותרים וללא תופעות לוואי. לכאורה הכל נפלא. יש רק בעיה אחת קטנה: אתה עדיין לא רואה טוב.

למה? הפרעות בראייה יכולות להיגרם ממגוון סיבות, לא כולן קשורות ישירות לעיניים, סוכרת למשל. לרופא העיניים המתמחה בניתוח הקטרקט אין תמיד ראייה רחבה, הוא לא בוחן אפשרויות שאינן נוגעות לתחומו. מי אמור לעשות את זה? רופא המשפחה שאמור לדעת שסוכרת בלתי מאוזנת עשויה גם היא לגרום לטשטוש ראייה. באחריותו להסב את תשומת לבו של רופא העיניים שכדאי לדחות את הניתוח עד לאיזון הסוכרת, ורק אם לא יחול שיפור - ללכת על ניתוח. אלא שכאן נכנס שוב לתמונה האלמנט הכלכלי.

 

כמה זמן מקצה לכם בדרך כלל רופא המשפחה? זה פשוט, תסתכלו על רשימת התורים שתלויה ליד דלת חדרו – 10-7 דקות בממוצע. למה? כי יש עומס של מטופלים, כי אחרת הוא לא יעמוד במכסה היומית ולא ירוויח מספיק. התוצאה: הרופא עושה הכל על מנת לפנות את הכיסא למטופל הבא, ומכאן לא פעם עושה את המינימום, את מה שאפשר לעשות בדקות ספורות. אתה לא רואה טוב? קח הפניה לרופא עיניים. יש לך כאב ראש, גש לנוירולוג וכד'.

הבעיה מוכרת גם ברפואה הפנימית, היא "רפואת המשפחה" של בית החולים. חולה רגיל שוהה במחלקה הפנימית בממוצע יומיים. אין זה זמן מספיק כדי לערוך בירור יסודי ומעמיק של תלונות ותסמיני המטופל. הרופא הפנימי גם מנוע מלהמשיך וללוות את החולה לאחר שחרורו של המטופל מבית החולים. זאת משום שהקופות לא ינפיקו טופס 17 עבור המטופל כדי שיחזור למעקב בבית החולים.

את המשבצת הריקה הזאת בא למלא המנהל הרפואי האישי של מדיקס. מנהל המחלה במדיקס הוא מומחה בכיר לרפואה פנימית, רופא שהינו בעל ידע רחב וראייה אינטגרטיבית שמסוגל להבין ולדבר עם כל מומחה בשפה שלו.

למנהל הרפואי האישי יש כמה מעלות המעניקות לו יתרון על רופא קופת חולים או רופא מומחה פרטי:

 

 יש לו זמן – המנהל האישי הוא רק שלך, אין לו מטופלים נוספים. הוא עובר על כל פרט ופרט בתיק הרפואי, ככל שנדרש. בנוסף, הוא נפגש עם המטופל באופן אישי לשיחה נינוחה שבה הוא מעביר לו את המידע בצורה ברורה ומובנת, מציע חלופות ומפנה למומחים הטובים והמתאימים ביותר.

 הוא יודע עם מי להתייעץ – חולים שמנסים היום לדלות מידע באינטרנט מאבדים כיוון באינסוף האפשרויות. המנהל הרפואי האישי דואג לכך שתגיעו לרופא המתאים ביותר, המנוסה ביותר ומי שיש לו קבלות על הצלחות מעשיות בדיוק בתחום הנדרש. במידת הצורך, ואם אין מומחה בעל ניסיון מספיק בארץ, מסייע הרופא האישי גם להגיע למומחים הטובים ביותר בחו"ל.

 הוא עצמאי, אובייקטיבי ובלתי תלוי – למנהל המחלה אין שום הטיה לטובת רופא, קופת חולים או בית-חולים, או לטובת טיפול מסוים. החלטותיו עצמאיות, בהתאם למקרה המטופל ובהתאם לניסיון שנצבר. אין לו שום אינטרס כלכלי או אחר להמליץ על רופא מסוים או על שיטת טיפול מסוימת.

 ליווי לאורך זמן – מנהל המחלה נמצא בשביל החולה משלב באבחנה, דרך הטיפול ועד להחלמה, בבית החולים ובבית. הוא לא מספק ייעוץ חד-פעמי, הוא לא רק שולח למומחה - הוא נמצא בקשר רציף עם המטופל, מייעץ על בדיקות נחוצות, מסייע להבין את התוצאות, מסביר על אפשרויות הטיפול, מפנה למומחה הטוב ביותר, מפרש את ההמלצות, מכין דו"ח מסכם וגם מסייע בתמיכה רגשית.

ניהול רפואי אישי הוא שירות רפואי חיוני, שנועד לתת תשובה לחולים מורכבים הזקוקים לעזרה ולא פעם מרגישים מבולבלים וחסרי אונים. בעידן שבו הזמן שמוקדש למטופל הוא מוגבל, בעידן שבו הרפואה מורכבת ומרובת אפשרויות, השירות של מדיקס מחזיר את מושכות ניהול המחלה לעולם הרפואה ומעמיד את החולה במרכז הבמה.

פרופ' מנחם פיינרו הוא מומחה בכיר לרפואה פנימית, לשעבר יו"ר ועדת סל התרופות ויועץ איכות בכיר במדיקס

לא הכל שחור: הצד האופטימי של מגיפת הקורונה
לא הכל שחור: הצד האופטימי של מגיפת הקורונה
4 מהפכות רפואיות שנולדו בעקבות מגפות
4 מהפכות רפואיות שנולדו בעקבות מגפות
נכון או לא נכון? גם הגופים הרשמיים מתקשים לספק מידע מהימן על הקורונה
נכון או לא נכון? גם הגופים הרשמיים מתקשים לספק מידע מהימן על הקורונה