פתח שירות

קראת על השירותים שלנו ואתה מעוניין לקבל שירות? נשמח לעזור

 

Share

תנאי שימוש למערכת שיחת הווידאו

שימ/י לב: המידע המופיע על מסך המחשב שלך עלול להיחשף לעיני הסובבים, ובכלל זה בני משפחה ו/או כל אדם אחר המצוי בקרבתך בעת השימוש במערכת.

 

בתום השיחה במערכת מוטלת על המשתמש/ת אחריות בלעדית להסיר את המידע, ו/או את נתוני הזיהוי, ו/או כל נתון אחר, אשר עלול לאפשר גישה למידע ו/או לשירות למי שאינו מורשה לכך. אני פוטר/ת בזאת את מדיקס מכל אחריות ו/או חבות בגין אי־ביצוע הסרה כאמור.

close
דף הביתמידע רפואיחדשנות ברפואההחיים בוורוד: התקדמות במחקרים גנטיים מסייעת להשיג פריצות דרך בתחום סרטן השד

החיים בוורוד: התקדמות במחקרים גנטיים מסייעת להשיג פריצות דרך בתחום סרטן השד

מאת: צוות מדיקס
החיים בוורוד: התקדמות במחקרים גנטיים מסייעת להשיג פריצות דרך בתחום סרטן השד

גילוי וריאנטים גנטיים חדשים ושיפורים בדרכי אבחון הפרופיל הגנטי של גידולים מחוללים תמורה במניעה, באבחון ובטיפול במחלה

כברת דרך משמעותית עשה הטיפול בסרטן השד מאז השתמשו המצרים הקדמונים בתערובת של מוח פרות וגללי צרעות כדי לנסות להילחם במחלה. אך כפי שקורה לעתים, בחוכמה עתיקה יש יותר ממה שנראה לעין.

 

חוקרים מאוניברסיטת מערב אוסטרליה (University of Western Australia) הראו לאחרונה כי ארס דבורת הדבש הורג תאי סרטן שד מסוג טריפל-נגטיב ('השילוש השלילי'), הקשה ביותר לטיפול. המדענים סוברים שהדבר נובע מפעילותה של תרכובת בשם מליטין (melittin), אשר מנקבת את תאי הסרטן וכך מביאה למותם.

 

השפעה זו של ארס הדבורים נצפתה עד כה במעבדה בלבד, אך ייתכן שיש בכך בשורה למיליוני החולות המאובחנות בסרטן השד מדי שנה – שני מיליון נשים בעולם בשנת 2019 לבדה.

 

אוקטובר הוא חודש המודעות לסרטן השד ברחבי העולם, ובהתחשב בצניחה בשיעור התמותה מהמחלה מאז שנות השמונים (ירידה של 40% בארצות הברית), בהחלט יש סיבה לאופטימיות. שיעורי השרידות גבוהים מ- 85% בממוצע במדינות המפותחות, אף שקיים עדיין פער משמעותי מן העולם המתפתח, שבו השיעור עומד על כמחצית מכך.

 

ההתקדמות המואצת נובעת בעיקר מאחת ההתפתחויות החשובות במאה זו: ריצוף הגנום האנושי המלא ב- 2002. מאז, חלה התקדמות מהירה בבדיקות גנטיות.

 

משמעות הדבר היא שלא רק שקל יותר לאתר נשים עם נטייה מוגברת לחלות בסרטן השד, אלא גם להבין במדויק כיצד גידולים משתנים. כך נסללת הדרך לניטור ולטיפול ברמה גבוהה יותר של התאמה אישית, אשר עשויים להציל מיליוני נשים.

 

כך למשל, רבים מודעים כיום לתפקידם של גנים פגומים הודות למקרים עם פרופיל תקשורתי גבוה – כמו זה של השחקנית האמריקאית אנג'לינה ג'ולי. היא ירשה מוטציה של הגן BRCA1, שהפך אותה לרגישה יותר מכיוון שיכולתו של הגן לתקן נזקי דנ"א היא פחותה.

 

ב- 2013 בחרה ג'ולי לבצע כריתת שד מניעתית, לאחר שנאמר לה שיש לה סיכוי של 87% לחלות במחלה. בשנים האחרונות חוזרות ונשנות הקריאות להפוך את בדיקות הסינון הגנטיות ל- BRCA1 ו- BRCA2 לזמינות לקהל רחב יותר.

 

עם זאת, מחקרים מהתקופה האחרונה מראים שהתמונה מורכבת יותר. באוגוסט שעבר פרסם בית הספר לרפואה בהרווארד מחקר שהתבסס על 27,000 נשים, שבחמישית מהן נמצאו שני הגנים הפגומים. המחקר גילה טווח הסתברות רחב מאוד (13% עד 76%) לשאלה האם אישה תחלה בסרטן השד לאחר שנלקח בחשבון ההרכב הגנטי המלא שלה.

 

עבודתה של קבוצת מחקר מאוניברסיטת קיימברידג' מגבה ממצא זה: בינואר פרסמה הקבוצה את פרטיהן של 352 שגיאות דנ"א אשר משפיעות על גנים הקשורים לסרטן השד. ככל שיש לאישה וריאנטים גנטיים רבים יותר, כך גדלים הסיכויים שהיא תחלה.

 

התקדמות נרשמת גם בגזרת הבדיקות הגנטיות לגידולי סרטן השד. לדוגמא, בדיקות דם המכונות 'ביופסיות נוזליות' הפכו מתוחכמות מספיק על מנת לאתר מוטציות. בזכות פשטותן, יכולים רופאים להתאים ליותר מטופלים תרופות חדשות בשוק אשר מתמקדות במוטציות ספציפיות.

 

אך גם כאן יש עוד דרך ארוכה לעבור עד שאלה יהפכו לחלק מהסטנדרט הטיפולי. המגזין "טיים" דיווח לאחרונה כי רק רבע מחולות סרטן השד עוברות בדיקות אבחון גנטי לגידולים שלהן.

 

בטווח הרחוק יותר, תמלא הבינה המלאכותית גם היא תפקיד מפתח בתחום. מוקדם יותר השנה, Google Health בחנה את יכולות פענוח הממוגרפיות של מערכת הלמידה העמוקה (deep learning) שלה מול אלה של רופאים אנושיים. המערכת הראתה ביצועים טובים יותר מהאונקולוגים – ב- 9% באיתור המחלה וב- 6% בזיהוי תוצאות חיוביות שגויות.

 

עבור מרבית החולות, הטיפול המועדף הוא הורמונלי, היות וכשלושה רבעים מהמקרים חיוביים לקולטני אסטרוגן (ER) או פרוגסטרון (PR) (גידולים שתאיהם זקוקים להורמונים הללו כדי להתרבות). עם זאת, בקרב חלק מהחולות תתפתח בסופו של דבר עמידות לתרופות החוסמות קולטנים אלה.

 

אחד הפתרונות לכך הינם חומרים שממריצים קולטני אנדרוגנים, אשר פועלים על תאי חלבון שיוצרים הורמונים זכריים. כתב העת של האגודה האנדוקרינית דיווח באביב האחרון כיצד תרופה אחת כזו (Enobosarm) עשויה לעצור את התפתחות הסרטן בחלק מהמקרים החיוביים לקולטני אסטרוגן (ER positive).

 

תת-קבוצה נוספת של סרטן השד נוגעת לחלבוני HER2, השולטים בחלוקה, גדילה ותיקון של תאים. ביטוי יתר של חלבונים אלה מסייע להתפשטות הסרטן, אך גם מגיב יותר לטיפול. התרופה הסטנדרטית היא הרצפטין, שנכנסה לפרקטיקה הרפואית בקול תרועה רמה ב- 1998. זהו נוגדן חד-שבטי (מונוקלוני), המעכב HER2 וממריץ את מערכת החיסון.

 

סוגים חדשים של תרופות המכונות מצומדות לנוגדן (ADC - Antibody Drug Conjugates) מחברים בין תרופות המבוססות על נוגדנים ספציפיים לגידולים לבין חומרים ציטוטוקסיים ויוצרים תרופה אחת שהורגת תאים סרטניים מבלי לפגוע בתאים בריאים, כפי שעושה כימותרפיה רגילה. בדצמבר האחרון, האיץ ה-FDA את האישור ל- ADC בשם Enhertu. ניסוי קליני שלב II הראה שיעור תגובה של 60.3% בנשים שכבר עברו שישה טיפולים (ערך חציוני) לסרטן השד.

 

בחודש ספטמבר דיווחהNHS Foundation Trust  הפועלת בבית החולים רויאל מרסדן בלונדון על התקדמות עם תרופה מסוג אחר: מעכבי קינאז תלוי-ציקלין (CDK). תרופות אלה מונעות את התפשטות התאים הסרטניים והראשונה שבהן – Palbociclib – אושרה על ידי מנהל המזון והתרופות האמריקאי ב- 2015. בית החולים הצביע על ירידה של 25% בהישנות סרטן השד לאחר מתן תרופה בשם Abemaciclib לצד טיפול הורמונלי סטנדרטי.

 

קיימים גם טיפולים חדשים לסרטן שד מסוג טריפל-נגטיב. לתשומת לב רבה זוכה מצומד נוגדן אחד בשם Trodelvy, המכוון לחלבון Trop-2, שנמצא ב- 90% ממקרי סרטן השד מסוג זה. ה-FDA הכניס אותו למסלול אישור מזורז באפריל, לאחר שבניסוי שלב III דווח על ירידה של 52% בשיעור התמותה בקרב חולות שקיבלו טיפול מקדים בו.

 

במקביל, חלו שיפורים גם באפשרויות ניתוחיות. היוניברסיטי קולג' לונדון מצא לאחרונה כי מנה ממוקדת אחת של הקרנות (בזמן שהמטופלת עדיין נמצא תבהרדמה, מיד לאחר הסרת הגידול) הייתה יעילה באותה מידה כמו המינונים המרובים שתת-קבוצה של חולים תצטרך לקבל במשך השבועות שלאחר מכן.

 

אבל טיפול זה לא הכל. מניעה חשובה לא פחות ואורח החיים ממלא תפקיד מפתח. השמנת יתר, למשל, נקשרה באופן מובהק לסרטן לראשונה בשנת 2003.

 

בית הספר לבריאות הציבור של אוניברסיטת הרווארד השיג התקדמות בשני מחקרים שנערכו לאחרונה. הראשון גילה כיצד ירידה במשקל מפחיתה את הסיכון (ב- 26% כאשר מדובר על יותר מתשעה ק"ג). המחקר השני הראה כיצד דיאטות עשירות בסיבים מסייעות משום שהן מורידות את רמות האינסולין ויכולות להפחית את האסטרוגן במחזור הדם.

 

הכל מסתכם לתמונה חיובית מאוד. כפי שאומר ארגון הבריאות העולמי: סרטן השד עשוי להיות הסרטן השני בשכיחותו בעולם, אך כעת הוא רק החמישי ברמת הקטלנות שלו. הסיכויים משתפרים משנה לשנה.

הקורונה מוכיחה (שוב) שמגיפות הן שילוב של סוציולוגיה וביולוגיה
הקורונה מוכיחה (שוב) שמגיפות הן שילוב של סוציולוגיה וביולוגיה
פרקינסון: הנקודות הנוירולוגיות מתחברות
פרקינסון: הנקודות הנוירולוגיות מתחברות
עם קצת מזל: תגליות מקריות מובילות לפיתוח תרופות מצילות-חיים
עם קצת מזל: תגליות מקריות מובילות לפיתוח תרופות מצילות-חיים