פתח שירות

קראת על השירותים שלנו ואתה מעוניין לקבל שירות? נשמח לעזור

 

Share

תנאי שימוש למערכת שיחת הווידאו

שימ/י לב: המידע המופיע על מסך המחשב שלך עלול להיחשף לעיני הסובבים, ובכלל זה בני משפחה ו/או כל אדם אחר המצוי בקרבתך בעת השימוש במערכת.

 

בתום השיחה במערכת מוטלת על המשתמש/ת אחריות בלעדית להסיר את המידע, ו/או את נתוני הזיהוי, ו/או כל נתון אחר, אשר עלול לאפשר גישה למידע ו/או לשירות למי שאינו מורשה לכך. אני פוטר/ת בזאת את מדיקס מכל אחריות ו/או חבות בגין אי־ביצוע הסרה כאמור.

close
דף הביתמידע רפואיחדשנות ברפואהניתוחי לב: אסיה משתהה באימוץ פעולות זעיר-פולשניות

ניתוחי לב: אסיה משתהה באימוץ פעולות זעיר-פולשניות

מאת: צוות מדיקס
ניתוחי לב: אסיה משתהה באימוץ פעולות זעיר-פולשניות

באסיה מבצעים אחוז קטן מהפעולות לעומת אירופה וארה"ב, אך יש סימנים לשינוי מגמה

אין מי שישמח לשמוע שהיא או הוא זקוקים לניתוח לב פתוח – ההרדמה המלאה, הניתוח הפולשני והשיקום הארוך בעקבותיו מעורר חששות כבדים וחרדה בקרב רבים. לפיכך, השינוי שחל במהלך עשור האחרון במדינות המערב, לכיוון הליכים בחדירה פולשנית מינימלית, שלא דרושה להם הרדמה כללית, הוא חדשות טובות עבור רבים.

 

אף שאינם מתאימים לכל מקרה, הליכים זעיר-פולשניים מחוללים מהפכה של ממש בדרך שבה רופאים מתקנים או מחליפים מסתמי לב פגומים.

 

בלב ארבעה מסתמים: צניפי (מיטרלי), תלת-פסיגי (טריקוספידלי), אבי העורקים (אאורטלי) ועורק הריאה (פולמונרי). עד כה, הליכים בחדירה פולשנית מינימלית שימשו בעיקר לטיפול בהיצרות בפתח מסתם אבי העורקים, העורק הגדול ביותר של הלב, המוביל דם ממנו לשאר חלקי הגוף.

 

ההליך נקרא החלפת מסתם אאורטלי בצנתור (Transcatheter Aortic Valve Replacement, TAVR). מאז אישר לראשונה מנהל המזון והתרופות האמריקני (ה- FDA) את השימוש בו ב- 2011, השימוש בו הולך ומתרחב.

 

ארבע שנים מאוחר יותר, אישר ה- FDA גם מכשיר ראשון להחלפת מסתם פולמונרי בצנתור (Transcatheter Pulmonary Replacement Valve, TPRV) לחולים עם ליקוי במוצא החדר הימני של הלב עקב תיקונים כירורגיים למחלות לב מולדות.

 

בהמשך יגיע גם תורם של הליכים זעיר-פולשניים לטיפול במסתם המיטרלי, המורכב יותר מבחינה אנטומית. קרוב לתריסר מוצרים נבדקים כיום בניסויים קליניים שבוחנים דרכי התמודדות עם היצרות המסתם המווסת את זרימת הדם מהריאות לחדר השמאלי (השואב הראשי של הלב). אי-ספיקה של המסתם המיטרלי, או תַּחְזֶרֶת צְנִיפִית, היא המחלה השכיחה ביותר של מסתמי הלב.

 

בנוסף, עוסקות כיום חברות ציוד רפואי בתכנון ניסויים קליניים שישתמשו בשיטות זעיר-פולשניות לתיקון או להחלפה של המסתם התלת-פסיגי. מסתם זה מפריד בין העלייה הימנית לחדר הימני ושומר שזרימת הדם תתנהל בכיוון הנכון.

 

השימוש בהליכי TAVR עלה בשנים האחרונות באופן אקספוננציאלי, וב- 2017 עקף לראשונה את ניתוחי הלב הפתוחים בארה"ב. אך באסיה העלייה הייתה מתונה בהרבה: כעשירית מהרמות המקובלות בעולם באותה שנה.

סיבה אחת לכך נובעת מחוסר מודעות לגבי ההליך, שיש לו שתי שיטות ביצוע עיקריות.

 

הראשונה נקראת השיטה הטרנספמוראלית. במהלכה, מכניסים מסתם מכווץ דרך צנתר לכלי דם, כשהגישה אליו היא דרך רגלו של המטופל. השנייה נקראת השיטה הטרנסאפיקלית, שבה הגישה היא דרך חתך קטן בחזה.

לאחר הכנסתו, המנתחים יובילו את הצנתר דרך הגוף. עם הגיעו למקום הנכון, הם ירחיבו את המכשיר עם או בלי בלון כדי להחליף את המסתם המקורי.

 

המסתם החלופי מורכב בדרך כלל מתבנית מתכת ובתוכה רקמה חיה, מפרה או מחזיר. הליך זה מייצג גם התקדמות ממסתמי הרקמה הטהורה ששימשו בניתוחי לב פתוח משנות השישים.

 

מחקרים קליניים מוכיחים באופן עקבי את יתרונותיה הרבים של שיטת TAVR. ראשית, מדובר בהליך שמסתיים לאחר כשעה בלבד – לעומת ניתוחי לב פתוחים, שאורכים פי ארבעה.

 

יתר על כן, המטופלים נדרשים להישאר בבית החולים ימים ספורים, לעומת כ- 10 ימים לאחר ניתוח לב פתוח. כתוצאה מכך, הרופאים משתחררים לבצע הליכים נוספים – ובתי חולים יכולים לעשות שימוש מושכל יותר במשאביהם.

 

משמעות חשובה נוספת עבור המטופלים היא ירידה בחשש מסיבוכים כירורגיים, במונחים של איבוד דם, זיהומים, צלקות וכאבים, וכמובן הטראומה הפסיכולוגית המלווה את הידיעה שמנתח עומד לעצור את הלב ולחבר את הגוף למכונת לב-ריאה.

 

שיעורי ההצלחה בהליכי TAVR עלו ככל שהשיטה התבססה. כאשר ה- FDA אישר לראשונה את השימוש בה, היה זה רק עבור חולים המסווגים כבעלי סיכון כירורגי גבוה במיוחד – כלומר חולים בעלי סיכון משמעותי למות על שולחן הניתוחים עקב גיל או מחלה.

 

אך חולים אלה היו בסיכון גבוה מאוד גם בשל שיעורי התמותה הגבוהים במקרים חמורים של היצרות אבי העורקים – בהם נצפה שיעור הישרדות של 50% לאחר שנתיים.

 

ה- FDA החליט לאפשר למטופלים שסווגו כבעלי סיכון גבוה לעבור TAVR ב- 2012; ב- 2016, אישר זאת גם לחולים בעלי סיכון בינוני וב- 2019 הרחיב את האישור לחולים בסיכון נמוך. פרופיל המטופלים בשיטה השתנה בהתאם.

 

ב- 2014, כ- 66% מהמטופלים בארה"ב השתייכו לקטגוריית הסיכון הגבוה ו- 5% בלבד לקטגוריית הסיכון הבינוני. ב- 2018, 45% היו השתייכו לקטגוריית הסיכון הבינוני.

 

שיעורי התמותה לאחר הניתוח צנחו גם הם: מ- 5-8% (בפרק זמן של 30 ימים) בתחילת הדרך, ל- 0.5-1% ב- 2019.

 

עם זאת, נותרו מספר שאלות פתוחות. כך למשל, עדיין לא ידוע מהו אורך חייו של מסתם מסוג TAVR, לעומת פרק הזמן של 10 עד 20 שנה עבור מסתם מרקמת פרה או חזיר.

 

בנוסף, השיטה איננה מתאימה לחולים עם עודפי פלאק או הסתיידות, שעלולים להתנתק ולחסום את העורק לאחר הובלת הצנתר. לעתים לא ניתן להוביל את הצנתר מלכתחילה בשל עודפי פלאק או ההסתיידות. במקרים אלה, מומלץ לבצע ניתוח.

 

הסתיידות וגיל הולכים יד ביד. לכן, בעבור המטופלים המבוגרים והחלשים יותר, החלופה המועדפת והבטוחה יותר היא לנסות ולשפר את איכות חייו של המטופל, במקום להסתכן בהחלפת מסתם. הרחבת מסתם אאורטלי על ידי בלון (Balloon Aortic Valvuloplasty, BAV) היא אפשרות אחת: הרחבה של מסתם אבי העורקים באמצעות ניפוח בלון בתוכו.

 

באסיה, היצרות אבי העורקים נמצאת במגמת עלייה במיוחד ביפן, בדרום קוריאה ובטייוואן, בהן יש קבוצה גדולה של אנשים מבוגרים יותר ויותר. אולם קצב ביצוע TAVR לא גדל במקביל לשינוי הדמוגרפי, אף שבמדינות שאימצו את ההליך בשלבים מוקדמים, דוגמת סינגפור ויפן אפשרו אותו כבר ב- 2009 ו- 2013, בהתאמה.

 

סיבה אפשרית לכך קשורה בהבדלים באנטומיה אסייתית. בקרב אסיאתיים רבים, העורקים צרים יותר וטבעת המסתם המיטראלי (טבעת סיבית בשורש אבי העורקים) קטנה יותר. עובדה זו עוררה חששות בנוגע לבטיחות מעבר צנתרים דרכם.

 

אולם מחקר שפורסם לאחרונה בכתב העת Singapore Medical Journal דיווח שמחקרים קליניים מראים תוצאות טובות ועקביות ברחבי האזור כולו. כיום קיימים גם כמה מוצרי מסתמים שפותחו באסיה, ביניהם VenusA-Valve מסין, מסתם ההידרה מתאילנד ו- MyVal מהודו.

 

חוקרים ממרכז הלב באוניברסיטה הלאומית של סינגפור סבורים שהסיבה העיקרית לאימוץ המצומצם יחסית קשור לעובדה שאין עליהם שיפוי. עלות ההליך עשויה להיות פי שתיים מזו של ניתוח לב פתוח, אף שהחוקרים טוענים כי זה עשוי להשתנות, אם יתברר שבטווח הארוך, הוא יקר פחות בשל התוצאות המשופרות שהוא משיג עבור המטופלים.

 

אנשי רפואה צופים שברחבי בעולם, ימשיכו היקפי הליכי TAVR להתרחב, ויש שסוברים כי צפויה עלייה של 50% בחמש השנים הקרובות. TAVR הופך במהירות לסטנדרט הטיפול במקומות רבים בעולם; אסיה עשויה עדיין ללכת בעקבותיו.

הקורונה מוכיחה (שוב) שמגיפות הן שילוב של סוציולוגיה וביולוגיה
הקורונה מוכיחה (שוב) שמגיפות הן שילוב של סוציולוגיה וביולוגיה
פרקינסון: הנקודות הנוירולוגיות מתחברות
פרקינסון: הנקודות הנוירולוגיות מתחברות
עם קצת מזל: תגליות מקריות מובילות לפיתוח תרופות מצילות-חיים
עם קצת מזל: תגליות מקריות מובילות לפיתוח תרופות מצילות-חיים