פתח שירות

קראת על השירותים שלנו ואתה מעוניין לקבל שירות? נשמח לעזור

 

Share

תנאי שימוש למערכת שיחת הווידאו

שימ/י לב: המידע המופיע על מסך המחשב שלך עלול להיחשף לעיני הסובבים, ובכלל זה בני משפחה ו/או כל אדם אחר המצוי בקרבתך בעת השימוש במערכת.

 

בתום השיחה במערכת מוטלת על המשתמש/ת אחריות בלעדית להסיר את המידע, ו/או את נתוני הזיהוי, ו/או כל נתון אחר, אשר עלול לאפשר גישה למידע ו/או לשירות למי שאינו מורשה לכך. אני פוטר/ת בזאת את מדיקס מכל אחריות ו/או חבות בגין אי־ביצוע הסרה כאמור.

close
דף הביתמידע רפואיהתמודדות עם מחלהדלקת שריר הלב: הסיכון הנסתר של הקורונה?

דלקת שריר הלב: הסיכון הנסתר של הקורונה?

מאת: צוות מדיקס
דלקת שריר הלב: הסיכון הנסתר של הקורונה?

מחקרים מהעת האחרונה מצביעים על כך שגם ספורטאים שהחלימו מהתקף קל של Covid-19 סובלים מנזקים ללב. הדעות חלוקות לגבי סכנות הנגיף לאנשים צעירים, בכושר ובריאים.

פרסומו, לאחרונה, של מאמר ב- JAMA Cardiology יצר דיון ער לגבי הסיכון והשכיחות של דלקת שריר הלב בקרב ספורטאים צעירים שהחלימו מקורונה.

 

זהו נושא בעל חשיבות לא רק עבור קהילת הספורט, אלא גם לאוכלוסייה הכללית, בהתחשב באמונה הרווחת בקרב צעירים כי הידבקות בנגיף לא תגרום להם לחלות, או שלא תותיר אותם עם בעיות בריאות מתמשכות.

 

דלקת שריר הלב (מיוקרדיטיס) היא אחד המצבים המאתגרים ביותר לאבחון עבור קרדיולוגים. נגיפים הםגורמים די שכיחים לדלקת זו, אם כי רוב החולים מחלימים ממנה מבלי לדעת שחלו כלל.

 

אך בעבור ספורטאים וספורטאיות, מדובר במצב מסוכן במיוחד – מכיוון שפעילות גופנית אינטנסיבית מפעילה לחץ נוסף על הלב, מה שעלול להוביל לדום לב כאשר יש דלקת לא מאובחנת. המגזין האמריקאי Sports Illustrated מציין כי דלקת שריר הלב אחראית ל- 2% עד 5% ממקרי המוות הפתאומיים בשנה בספורט בארה"ב טרם מגפת הקורונה.

 

המספרים הגבוהים של אנשים שנדבקו בנגיף הקורונה, במיוחד בעולם המערבי, עשויים לחשוף מספר גבוה מהרגיל של ספורטאים לבעיות לב, ללא ידיעתם.

 

המחקר, שפורסם בספטמבר 2020, ניתח את מצבם של 26 ספורטאים בקולג' במדינת אוהיו שסבלו ממקרים קלים או חסרי תסמינים של Covid-19. גילם הממוצע של הנבדקים היה 19.5 ו -57.7% מהם היו גברים.

 

החוקרים מצאו כי אצל ארבעה מהספורטאים קיימת עדות למיוקרדיטיס על בסיס שני אינדיקטורים: האנזים טרופונין I מוגבר (חלבון לבבי שמשתחרר לזרם הדם כאשר יש פגיעה בלב); ו- LGE לא-איסכמי (סימן לרקמת צלקת אשר ניתן לראות ב- MRI). ב- 12 נבדקים נוספים הופיע LGE לא-איסכמי בלבד.

 

אולם שתי הבעיות התגלו רק לאחר שהספורטאים עברו סריקות לב ב- MRI (הדמיית תהודה מגנטית). תוצאות ה- ECG (ניתוח הפעילות החשמלית של הלב) ובדיקות אקו לב (בדיקה של תקינות תפקוד שריר הלב והמסתמים) היו תקינות.

 

המחקר הנוכחי מתבסס על מחקרים קודמים, שהראו את הנזק ש-Covid-19יכולה לגרום ללב. הסיבה לכך היא הציטוקינים, שמערכת החיסון משחררת כדי להילחם בנגיף ולהרחיקו מתאי הלב. אם המערכת החיסונית מגיבה בְּיֶתר, הלב נפגע.

 

הבעיה היא שרוב האנשים אינם עוברים סריקת MRI לאחר שנדבקו בנגיף, כך שהחוקרים לא יכולים לדעת עד כמה הבעיה הייתה נפוצה לפני המגיפה הנוכחית.

 

החוקרים שערכו את המחקר של אוניברסיטת אוהיו טוענים כי ניתן להשתמש בסריקות MRI כדי לזהות ספורטאים בסיכון גבוה. אך כמה שבועות לאחר פרסום המחקר, יצאה קבוצה של 50 מדענים במכתב פתוח שהצביע על כך שהמחקר התבסס על מערך נתונים מוגבל וכי לא ברור אם ממצאי ה- MRI שסומנו במחקר זה הם משמעותיים קלינית.

 

קבוצת ה-50 חששה שהסיקור התקשורתי שמקבלים מחקרים כאלה עלול לייצר רמות חרדה גבוהות, אשר מלוות בהשלכות ארוכות-טווח קשות יותר מהדלקת עצמה, שעלולה להיפתר מאליה. הם גם אינם מעוניינים שאנשים יפסיקו להתאמן ומודאגים ממספר האנשים המבקשים סריקות MRI ללא כל עדות לתסמיני לב.

 

מחקר נוסף ב- JAMA Cardiology מסוף אוקטובר עסק בנושא דומה. חוקרים מבית החולים הכללי של מסצ'וסטס ובית הספר לרפואה באוניברסיטת אמורי ציינו כי פעילות גופנית מאומצת אצל אנשים במצב בריאותי טוב מובילים לעיתים קרובות לעלייה חולפת ברמות הטרופונין ולהופעת ממצאים קצרי-טווח שניתן לפרשם בטעות בהדמייה כעייפות לבבית, ולעיתים אף כדלקת שריר הלב."

 

הם הוסיפו, כי 36% מהחולים שהשתתפו במחקר גרמני אחר (אשר הגיע לתוצאות דומות), סבלו ממחלות רקע, בכללם סוכרת ויתר לחץ דם, שיכולות להוות הסבר חלופי ל- Covid-19 של ממצאי ה- MRI.

 

מסקנתם: ספורטאים שעברו מקרה קל או אסימפטומטי של Covid-19 אינם זקוקים לבדיקת MRI, וכן, "למרות שהחשש לגבי ההשלכות של הידבקות ב-Covid-19 על הלב ראוי למחקר נוסף, הוא אינו צריך להיות הצדקה ראשונית לביטול או דחייה של פעילות גופנית."

 

עם זאת, אנשים צריכים להיות מודעים לסימני האזהרה של דלקת שריר הלב. אלה כוללים קוצר נשימה, פעימות לב לא סדירות, התעלפויות, סחרחורת וכאבים או נפיחות במפרקים. כל אלה מצדיקים ביקור אצל הרופא.

 

טיפולים סטנדרטיים בעקבות אבחון דלקת שריר הלב כוללים מעכבי ACE, אשר פועלים להרחבת כלי הדם; חוסמי בטא, המאטים את פעילות הלב; וחומרים מְשַתנים, המסייעים לכליות ועוזרים ללב לשאוב דם. גם מנוחה חשובה, ועבור ספורטאים, קרדיולוגים ממליצים בדרך כלל להימנע מפעילות גופנית אינטנסיבית במשך שלושה עד שישה חודשים.

הקורונה מוכיחה (שוב) שמגיפות הן שילוב של סוציולוגיה וביולוגיה
הקורונה מוכיחה (שוב) שמגיפות הן שילוב של סוציולוגיה וביולוגיה
פרקינסון: הנקודות הנוירולוגיות מתחברות
פרקינסון: הנקודות הנוירולוגיות מתחברות
עם קצת מזל: תגליות מקריות מובילות לפיתוח תרופות מצילות-חיים
עם קצת מזל: תגליות מקריות מובילות לפיתוח תרופות מצילות-חיים