פתח שירות

קראת על השירותים שלנו ואתה מעוניין לקבל שירות? נשמח לעזור

 

Share

תנאי שימוש למערכת שיחת הווידאו

שימ/י לב: המידע המופיע על מסך המחשב שלך עלול להיחשף לעיני הסובבים, ובכלל זה בני משפחה ו/או כל אדם אחר המצוי בקרבתך בעת השימוש במערכת.

 

בתום השיחה במערכת מוטלת על המשתמש/ת אחריות בלעדית להסיר את המידע, ו/או את נתוני הזיהוי, ו/או כל נתון אחר, אשר עלול לאפשר גישה למידע ו/או לשירות למי שאינו מורשה לכך. אני פוטר/ת בזאת את מדיקס מכל אחריות ו/או חבות בגין אי־ביצוע הסרה כאמור.

close
דף הביתמידע רפואייחסי רופא-מטופלמטופלים מעורבים בריאים יותר

מטופלים מעורבים בריאים יותר

27/05/2014 | מאת:

מאושפזים שרמת המעורבות והאקטיביות שלהם בנוגע לבריאותם היא נמוכה נמצאים בסיכון של כמעט פי־2 לחזור לבית החולים תוך 30 יום

מטופלים חסרי ידע, ביטחון ומיומנות לשמור על בריאותם נמצאים בסיכון מוגבר לאישפוז חוזר לאחר שיחרורם מבית החולים. כך קובע מחקר שהתפרסם בחודש אוקטובר 2013 ב־Journal of General Internal Medicine.

המחקר נערך על 695 חולים שהיו מאושפזים בבית חולים. הם קיבלו שאלון הבודק את יכולותיהם כאמצעי להערכת מידת האקטיביות והמעורבות שלהם בשמירה על הבריאות. בין השאר היו צריכים להתייחס למשפטים דוגמת:
אני לוקח אחריות על הבריאות שלי.
יש לי יכולת לקיים את ההמלצות הרפואיות שניתנו לי.
אני מסוגל לשמור על השינויים הנדרשים באורח החיים שלי.
אני בטוח שאדע מתי אני צריך ללכת לרופא.
אני מאמין שאני יכול למצוא פתרונות לסימפטומים צפויים.

החוקרים דירגו את תוצאות השאלון ב־4 רמות של ציונים, כאשר דרגה 4 מייצגת את הקבוצה המועצמת ביותר. חולה מועצם, לפי החוקרים, הוא חולה שיש לו את הידע, המיומנות, הביטחון העצמי והנטייה לקחת אחריות על הבריאות האישית שלו, וכזה המאמין שמטופל אכן יכול וצריך להיות מעורב בניהול הבריאות שלו.

בשלב הבא בדקו החוקרים את הרישומים של חולים שחזרו לאשפוז או ביקרו בחדר המיון בתקופה של 30 יום לאחר ששוחררו מבית החולים. מתברר כי חולים שהציון שקיבלו בשאלון המעורבות והמיומנות היה נמוך, היו בסיכון של כמעט פי 2 לאשפוז חוזר תוך 30 יום.

גורמי הסיכון שנמצאו משמעותיים לחזרה מוקדמת לבית החולים הם: דיכאון, חוסר ידע בריאותי, מין זכר, גיל מבוגר, משטר תרופתי מורכב ונטילת תרופות בעלות סיכון גבוה.

חולים שאושפזו לראשונה בשל מחלה חריפה או התלקחות של מחלה כרונית, חזרו לבית החולים לא בגלל המחלה המקורית אלא בגלל כישלון של תוכנית השחרור. לטענת החוקרים, שליש מהחזרות של מטופלים לבית החולים היו נמנעות אילו היו משפרים את ההכנה של החולים ובני המשפחה למעבר הביתה.

החוקרים ממליצים למערכת הבריאות ולמטפלים לקחת בחשבון את רמת הידע והיכולת של המטופלים בקביעת העיתוי של השחרור מבית החולים, ולהעצים אותם באופן יזום כדי להגביר את רמת הביטחון שלהם ביכולת לנהל בעצמם את בריאותם.

לא הכל שחור: הצד האופטימי של מגיפת הקורונה
לא הכל שחור: הצד האופטימי של מגיפת הקורונה
4 מהפכות רפואיות שנולדו בעקבות מגפות
4 מהפכות רפואיות שנולדו בעקבות מגפות
נכון או לא נכון? גם הגופים הרשמיים מתקשים לספק מידע מהימן על הקורונה
נכון או לא נכון? גם הגופים הרשמיים מתקשים לספק מידע מהימן על הקורונה