פתח שירות

קראת על השירותים שלנו ואתה מעוניין לקבל שירות? נשמח לעזור

 

Share

תנאי שימוש למערכת שיחת הווידאו

שימ/י לב: המידע המופיע על מסך המחשב שלך עלול להיחשף לעיני הסובבים, ובכלל זה בני משפחה ו/או כל אדם אחר המצוי בקרבתך בעת השימוש במערכת.

 

בתום השיחה במערכת מוטלת על המשתמש/ת אחריות בלעדית להסיר את המידע, ו/או את נתוני הזיהוי, ו/או כל נתון אחר, אשר עלול לאפשר גישה למידע ו/או לשירות למי שאינו מורשה לכך. אני פוטר/ת בזאת את מדיקס מכל אחריות ו/או חבות בגין אי־ביצוע הסרה כאמור.

close
דף הביתמידע רפואיטיפול בילדיםאיך להקל על הכאב אצל ילדים?

איך להקל על הכאב אצל ילדים?

15/02/2010 | עדכון: 28/05/2014 | מאת: מערכת מדיקס

משרד הבריאות הוציא הנחיות למזעור הכאב אצל ילדים. שימו לב שהרופאים בבית החולים מקפידים להקל על הסבל

הנחיות חדשות שגיבשה ועדת מומחים באיגוד רופאי הילדים, בשיתוף איגודי הרופאים לרפואה דחופה, הרדמה וכאב, מחדשות הנחיה כללית של משרד הבריאות משנת 2003 למזעור הכאב אצל ילדים. ההנחיות מבוססות על מחקרים חדשים ברפואה, שלפיהם תינוקות וילדים חווים כאב בעוצמות דומות לאלו של מבוגרים, ולא בעוצמות פחותות כפי שנחשב עד כה. בנוסף, מתייחסות ההנחיות למיתוסים נוספים שהוכחו כשגויים, למשל שלתינוקות אין זיכרון לכאב או שניתן לדחות טיפול בכאב בתינוקות במטרה "לחשל" אותם.

 
לפי ההנחיות, שגובשו על ידי ועדה בראשות ד"ר איתי שביט מנהל המחלקה לרפואה דחופה בילדים במרכז הרפואי רמב"ם, הכאב יימדד מעתה בילדים בני 8-3 באמצעות סרגלי כאב הכוללים פרצופים שמתארים את עוצמת הכאב. הערכת הכאב תבוצע על ידי הילד עצמו, ולא על ידי אחות או רופא. "כפי שהוכח בכמה מחקרים, הצוות הרפואי נוטה להמעיט בהערכת הכאב שאותו חש הילד", נקבע בהנחיות.
 
בפעוטות עד גיל 3 תיבחן רמת הכאב על סמך סימנים חיצוניים, כמו עוצמת הבכי, טונוס השרירים, תנועות גפיים, הבעות פנים וכן התנהגות כללית כמו חוסר רצון לאכול או לישון.
 
כשמדובר בכאב ראש מסוג מיגרנה, מומלץ להפנות את הילד והוריו לחדר נפרד שקט עם תאורה חלשה, לטפל בנוזלים ממותקים כדי למנוע התייבשות, ובהמשך לטפל בתרופה נוגדת הקאות כמו מטוקלופרמיד (פרמין) שהוכחה כיעילה בכמה מחקרים. בכאב חריף בבטן הדורש טיפול מהיר, רופאים נמנעים לעתים לטפל במשככי כאבים חזקים מסוג מורפין מחשש שהטיפול עלול למסך אבחנה של דלקת בתוספתן (אפנדיציט), אולם ההנחה שגויה, לכן מורות ההנחיות על הטיפול במורפין.
 
בכאב לאחר שבר ברגל או ביד יש לטפל בהתאם לדרגתו, לאחר קיבוע הגפה. בעת החזרת שבר למקומו הטיפול במורפין אינו מספק, ונקבע כי יש להשתמש גם באמצעי אלחוש.
 
לצד הטיפול בכאב, ההנחיות מורות על הצורך לטפל גם בחרדה של ילדים מהטיפול הרפואי המעצימה לרוב את תחושת הכאב. בין היתר נקבע כי יש להשתמש במשחות כמו אמלה (EMLA) המכילה תערובת שומנית, כדי לטפל בכאב בעת דקירת התינוק או הילד לפני לקיחת בדיקות דם או מתן עירוי, ויש למרוח אותה לפחות שעה לפני הדקירה. מומלץ אף למרוח אותה עוד בשלב הראשוני בחדר המיון. כמו כן יש למרוח ג'ל לשיכוך כאבים מסוג לט (LET) לפני תפירת חתכים – למשל חתך בסנטר או במצח – פגיעה שכיחה בקרב ילדים.
 
ההנחיות אף מורות לעודד הישארות של ההורה סמוך לתינוק או לילד בכל טיפול רפואי, לרבות בלקיחת דגימת דם, וקובעות שיש לאפשר להורים לשהות בחדר שקט להרגעת התינוק או הילד.
 
הנחיות אינן מחייבות כחוק, אולם אומצו על ידי האיגודים המקצועיים בהסתדרות הרפואית.
 
  
ההנחיות:
 
 
דרגת כאב
התרופות לטיפול בכאב
10-9
כאב חזק דרגות 10-9
תרופות טרמדול (טרמל); מורפין
השפעה מלאה בתוך 2.5-1.5 שעות (טרמדול); 2-1 שעות מורפין
8-6
כאב בינוני עד חזק דרגות 8-6
תרופה טרמדול (טרמדקס);
אוקסיקודון (אוקסיקוד)
השפעה מלאה בתוך 3-2 שעות (טרמדול); תוך חצי שעה עד שעה (אוקסיקודון)
5-4
כאב קל עד בינוני דרגות 5-4
תרופות איבופרופן (נורופן, אדוויל) ודיפירון (אופטלגין, נובלגין)
השפעה מלאה בתוך 3-2 שעות
3-1
כאב קל דרגות 3-1
תרופות פרצטמול (אקמול, דקסמול, נובמול, אברולט)
השפעה מלאה בתוך חצי שעה עד שעה

 

 

לא הכל שחור: הצד האופטימי של מגיפת הקורונה
לא הכל שחור: הצד האופטימי של מגיפת הקורונה
4 מהפכות רפואיות שנולדו בעקבות מגפות
4 מהפכות רפואיות שנולדו בעקבות מגפות
נכון או לא נכון? גם הגופים הרשמיים מתקשים לספק מידע מהימן על הקורונה
נכון או לא נכון? גם הגופים הרשמיים מתקשים לספק מידע מהימן על הקורונה