פתח שירות

קראת על השירותים שלנו ואתה מעוניין לקבל שירות? נשמח לעזור

 

Share

תנאי שימוש למערכת שיחת הווידאו

שימ/י לב: המידע המופיע על מסך המחשב שלך עלול להיחשף לעיני הסובבים, ובכלל זה בני משפחה ו/או כל אדם אחר המצוי בקרבתך בעת השימוש במערכת.

 

בתום השיחה במערכת מוטלת על המשתמש/ת אחריות בלעדית להסיר את המידע, ו/או את נתוני הזיהוי, ו/או כל נתון אחר, אשר עלול לאפשר גישה למידע ו/או לשירות למי שאינו מורשה לכך. אני פוטר/ת בזאת את מדיקס מכל אחריות ו/או חבות בגין אי־ביצוע הסרה כאמור.

close
דף הביתמידע רפואיטיפול בילדיםהאם לשתף ילד במחלה שלו?

האם לשתף ילד במחלה שלו?

28/05/2014 | מאת: ד"ר אשר ברק

עד כמה נכון לשתף ילד חולה במצבו ובסיכויי ההחלמה שלו? האם לשתף אותו בהחלטות הנוגעות לטיפול שלו? מדריך להורים מתלבטים

אם תשאלו כל הורה מה הפחד הכי גדול שלו, הוא ודאי יגיד "שמשהו יקרה לילד שלי". למרבה הצער, הורים רבים נאלצים להתמודד מול מציאות שבה הפחד הזה מתממש והילד שלהם חולה במחלה קשה. זהו אחד האתגרים הקשים ביותר להורה.
 
אין דבר שהורה לילד חולה רוצה יותר מאשר להרחיק מהילד כל דאגה או חשש. לכן, חלק מההורים משקרים לילד ולא אומרים לו מהי הדיאגנוזה האמיתית, חלק עוטפים את המידע בציפוי מתוק ורק מעטים כנים לגמרי עם הילד. גם הורים שבדרך כלל מנהלים תקשורת פתוחה עם הילד מוצאים את עצמם בדילמה של מה להגיד לו כשהוא חולה.
 
יש כמה שאלות שמתעוררות בהקשר של מחלת ילד: כמה לספר לילד או למתבגר על האבחנה שלו ועל סיכויי ההחלמה? בהתחשב בכך שהוא זה שיקבל את הטיפול ויתמודד עם השלכותיו, האם לתת לו אפשרות להשתתף בהחלטה על סוג הטיפול ואם בכלל לקבל טיפול? והאם אפשר בכלל פיזית לאחוז בנער מתבגר ולהכריח אותו לקבל  טיפול?
 
בבריטניה, קובע החוק שילד מעל גיל 16 מסוגל להביע הסכמה או אי־הסכמה לטיפול. אבל, גם ילד מתחת לגיל 16 יכול להיות כשיר לקבל החלטות קשות הנוגעות לבריאותו בהתאם לנסיבות האישיות שלו, כמו יכולת התפישה שלו, מידת הבגרות שלו והרצון שלו להשתתף בהחלטות. דוגמה לכך הייתה ב-2008 כשילדה בת 13 בשם חנה ג'ונס נאבקה על זכותה לסרב לטיפול. חנה הייתה חולת סרטן במשך 8 שנים וגם סבלה מבעיה בלב, אך סירבה לעבור השתלת לב. בסופו של דבר, בגיל 16 היא שינתה את דעתה ועברה את ההשתלה.
 
למעשה, אין החלטה אחת הנכונה לכל ילד - כל ילד הוא אינדיווידואל השונה מילדים אחרים בגילו, באופיו, ביכולותיו ובהעדפותיו. מעבר לכך, גם כל הורה וכל משפחה הם ייחודיים. ויש גם הבדלים תרבותיים וחברתיים שמשפיעים על ההחלטה. 
 
אז מה צריך הורה לילד חולה לעשות?
למרות השוני בין ילדים, הורים ומשפחות, לכל ילד יש את הזכות לכבוד, וכשאפשר - גם לקבלת מידע בהתאם לרמה וליכולת האישית שלו. יש כמה כללים שיכולים לסייע לך להגיע לבחירה הנכונה לך ולמשפחתך:

מה הילד רוצה

מובן שיש הבדל בין ילד בן 6 לנער בן 16, הן בבגרות והן ביכולות התפישה. ובכל זאת, הצורך או הרצון של הילד בקבלת מידע צריכים להוות את השיקול העיקרי בהחלטה מה לספר לו ועד כמה לערב אותו בתהליך קבלת ההחלטות.

ייעוץ מקצועי

כדאי להתייעץ עם מומחים בעלי ניסיון - פסיכיאטרים, פסיכולוגים או עובדים סוציאליים - איך לספר לילדים (בגילאים שונים) על האבחנה ועל מה שצפוי להם בהמשך. מומחים אלה יכולים אף להעניק עצות מעשיות על דרכי התמודדות להורים ולילד.

בלי שקרים

כשהאמון מופר פעם אחת, קשה מאוד להשיב אותו. ילד שבוטח בהורים שלו ויודע שלא שיקרו לו, ישתף פעולה בעתיד. אל תשקרו ביודעין, לא על האבחנה ולא על הטיפולים. אם חשים שלא בנוח, אפשר לומר: "אני לא יודע" או "אני לא בטוח". בימינו, ילדים מחוברים לאינטרנט. אם הם ירגישו שאין להם ברירה אלא לחפש את התשובות ברשת, הם עלולים לקבל מידע ממקור שאינו אמין. אם הילד בוטח בך, הוא יבטח גם במידע שתמסור לו. 

בלי סודות

ילדים הם חכמים ויודעים הרבה יותר ממה שנדמה לנו. מחקר מ-2009 הראה שרוב בני הנוער היו מודעים למצבם הרפואי גם כשההורים והצוות הרפואי ניסו להסתיר זאת מהם.
לשמירת סוד יש שתי תוצאות מזיקות: 1. הפחתת האמון בין הילד להוריו. 2. שמירת סוד בתוך משפחה גוזלת כמות רבה של אנרגיה, יוצרת המון מתח ומגבירה את תחושת הבדידות. סודות גובים משאבים חשובים מההורים ומהילד בזמן שהיה ניתן להשתמש בהם להתמודדות משותפת.

חופש לשאול

אם הילד חושב שההורים שלו יפרצו בבכי אם ישאל שאלות מסוימות, הוא עלול להימנע מלשאול שאלות. תנו לילד תחושה שזה בסדר לשאול.
 
ד"ר אשר ברק הוא המנהל הרפואי של מדיקס
לא הכל שחור: הצד האופטימי של מגיפת הקורונה
לא הכל שחור: הצד האופטימי של מגיפת הקורונה
4 מהפכות רפואיות שנולדו בעקבות מגפות
4 מהפכות רפואיות שנולדו בעקבות מגפות
נכון או לא נכון? גם הגופים הרשמיים מתקשים לספק מידע מהימן על הקורונה
נכון או לא נכון? גם הגופים הרשמיים מתקשים לספק מידע מהימן על הקורונה