פתח שירות

קראת על השירותים שלנו ואתה מעוניין לקבל שירות? נשמח לעזור

 

Share

תנאי שימוש למערכת שיחת הווידאו

שימ/י לב: המידע המופיע על מסך המחשב שלך עלול להיחשף לעיני הסובבים, ובכלל זה בני משפחה ו/או כל אדם אחר המצוי בקרבתך בעת השימוש במערכת.

 

בתום השיחה במערכת מוטלת על המשתמש/ת אחריות בלעדית להסיר את המידע, ו/או את נתוני הזיהוי, ו/או כל נתון אחר, אשר עלול לאפשר גישה למידע ו/או לשירות למי שאינו מורשה לכך. אני פוטר/ת בזאת את מדיקס מכל אחריות ו/או חבות בגין אי־ביצוע הסרה כאמור.

close
דף הביתמידע רפואישינוי בטיפולמידע רפואיהאם החלטות הרופאים הן מבוססות עובדות?

האם החלטות הרופאים הן מבוססות עובדות?

מאת: ד"ר אשר ברק

יותר ממחצית מהמטופלים במערכת הבריאות מקבלים רפואה המבוססת יותר על תחושות ועל ידע סובייקטיווי מאשר על עדויות מחקריות מקובלות

רפואה מבוססת עובדות (Evidence Based Medicine), נחשבת כלי חשוב ברפואה המודרנית. מדובר בשיטה המשמשת לבדיקה ולהערכה ביקורתית של מידע רפואי ומאפשרת לבחון את תהליכי קבלת ההחלטות הרפואיות על סמך בסיסי נתונים וראיות מחקריות בדוקות ומוצקות.

כיום מקובל לחשוב, שכדי לקדם את האיכות ברפואה, באבחון ובטיפול, כל ההחלטות חייבות לעבור בחינה בכלים השייכים לתחום של רפואה מבוססת עובדות. למרות זאת, עדויות מחקריות מהשנים האחרונות מראות שיותר ממחצית מהמטופלים במערכת הבריאות לא זוכים לכך. הם מקבלים רפואה המבוססת יותר על תחושות ועל ידע סובייקטיווי שלא נתמך בעדויות מחקריות מקובלות.

סומכים על האינטואיציה

הדרך הקלאסית שבה אנשי רפואה קיבלו החלטות היא על סמך לימודיהם כמובן, הניסיון הקליני המצטבר שלהם ואינטואיציה רפואית. אולם הסתמכות על ידע רפואי בסיסי, על ניסיון ועל אינטואיציה בלבד עלולה להטעות בזמן אבחון ובחירת טיפול. הרציונל מאחורי אבחון וטיפול שמתבססים על אלה יכול להיות שגוי.

רפואה מבוססת עובדות באה לענות בדיוק על הבעיה הזו, מכיוון שהיא מעניקה כלים אובייקטיביים: תצפיות שיטתיות לא מוטות שניתן לחזור עליהן, מחקרים מבוקרים ותקפים ועיבוד נתונים בסקירות שיטתיות (מטא־אנליזות). לאחר סינון והערכה של הראיות המחקריות, ממוצה המשמעות הקלינית לחולה שעל הפרק ומיושמת לגביו. רפואה מבוססת עובדות התפתחה מאוד ב־25 השנים האחרונות. אוניברסיטאות בארץ ובעולם כוללות קורסים בנושא כחלק מתוכנית הלימודים בפקולטה לרפואה ובמקומות רבים נלמד תחום זה כמסגרת תוכניות ההתמחות.

לרפואה מבוססת עובדות יש חשיבות חוצה גבולות לרופא/הקלינאי בקבלת החלטות הטיפוליות, לסטודנטים לרפואה בשלב שבו הם אוגרים ומסווגים מידע ומפתחים כלים לקבלת החלטות, למידענים המסייעים באיתור מידע ויכולים כך לכוון למידע ראוי, לחוקרים הנשענים על מודלים מחקריים ראויים ולמנהלי מערכות בריאות על מנת לקבל החלטות לקידום ופיתוח המבוססות על מודלים רפואיים ראויים ומוכחים. 

לחולה אין את הכלים

עד כמה רפואה מבוססת עובדות יכולה להוות כלי למטופל הנזקק לשירותי הרפואה? מטבע הדברים אין לחולה את הכלים להתמודד עם מידע רפואי רב המציף אותו – באינטרנט ובספרות - לנתח אותו ולהגיע למסקנות הרלוונטיות עבורו. האם הוא אמור לראות ברופא המטפל את הסמכות הטיפולית הבלעדית? האם הוא יכול להיות סמוך ובטוח שהמידע שנותן לו הרופא שלו מבוסס על רפואה מבוססת עובדות?

 

שירות ניהול המחלה של מדיקס נועד במידה רבה לענות על השאלה הזו. הצוות המלווה מסייע למטופל להתמודד עם המידע שקיבל מהאינטרנט, מחברים ומרופאים שונים, ולבחון אותו בהסתמך על על רפואה מבוססת עובדות.

זה בדיוק מה שפגש אבישי שסבל מתסחיף ריאתי ועמד בפני דילמה רפואית לא פשוטה. רופאים מסוימים אמרו לו שהוא חייב לעבור ניתוח, אחרים אמרו לו שאין מצב לנתח והוא חייב ללמוד לחיות ככה. הוא הגיע למדיקס לקבל תשובה אובייקטיבית, מקצועית וחד־משמעית.

 

לאחר שהוחלט כי אבישי חייב לעבור את הניתוח המורכב, ד"ר אשר ברק המנהל הרפואי של מדיקס, בסיוע מחלקת המחקר של החברה, ביררו את הנתונים בספרות המדעית ואיתרו מספר מרכזי רפואה מובילים בעולם. התברר כי בית החולים בישראל שבו הציעו לאשר לעבור את הניתוח ביצע רק מעט יותר מ־10 ניתוחים מסוג זה לאורך כמה שנים ובשיתוף פעולה עם מנתח מגרמניה. האופציה של ניתוח בגרמניה נפסלה לאחר שהבדיקה העלתה שהרופא אמנם ביצע מספר מכובד של ניתוחים מסוג זה אך הם לא פורסמו ולכן אי אפשר לדעת אם הסתיימו בהצלחה. לבסוף, על סמך רפואה מבוססת עובדות, נבחר בית חולים בצרפת שבו מנתחים בהצלחה כ־120 מקרים כאלה בשנה.

 

אבישי עבר את הניתוח המורכב שארך יותר מ־9 שעות, וחזר לישראל כשהוא כבר לא צמוד לבלון חמצן ומסוגל לנשום באופן עצמאי.

אתרים מובילים בתחום הרנ"ר:

 

evidence based medicine toolkit

The cochrane collaboration

 

U.S. Department of Health & Human 


ספרים מומלצים בתחום:

• Straus SE, Richardson WS, Glasziou P, Haynes RB. Evidence Based Medicine: How to practice and teach EBM. London: Churchill Livingston, 2005 3d edition

• Evidence Based Practice for Information Professionals: a Handbook

 

ד"ר אשר ברק הוא המנהל הרפואי של מדיקס

הקורונה מוכיחה (שוב) שמגיפות הן שילוב של סוציולוגיה וביולוגיה
הקורונה מוכיחה (שוב) שמגיפות הן שילוב של סוציולוגיה וביולוגיה
פרקינסון: הנקודות הנוירולוגיות מתחברות
פרקינסון: הנקודות הנוירולוגיות מתחברות
עם קצת מזל: תגליות מקריות מובילות לפיתוח תרופות מצילות-חיים
עם קצת מזל: תגליות מקריות מובילות לפיתוח תרופות מצילות-חיים