פתח שירות

קראת על השירותים שלנו ואתה מעוניין לקבל שירות? נשמח לעזור

 

Share

תנאי שימוש למערכת שיחת הווידאו

שימ/י לב: המידע המופיע על מסך המחשב שלך עלול להיחשף לעיני הסובבים, ובכלל זה בני משפחה ו/או כל אדם אחר המצוי בקרבתך בעת השימוש במערכת.

 

בתום השיחה במערכת מוטלת על המשתמש/ת אחריות בלעדית להסיר את המידע, ו/או את נתוני הזיהוי, ו/או כל נתון אחר, אשר עלול לאפשר גישה למידע ו/או לשירות למי שאינו מורשה לכך. אני פוטר/ת בזאת את מדיקס מכל אחריות ו/או חבות בגין אי־ביצוע הסרה כאמור.

close
דף הביתמידע רפואישינוי בטיפולמידע רפואימדוע רופאים טועים באבחון של מחלות נפוצות?

מדוע רופאים טועים באבחון של מחלות נפוצות?

מאת:

5 דוגמאות מטרידות של מצבים רפואיים שרופאים נוטים לטעות באבחנה שלהם. למה זה קורה ומי אשם בכך?

ביקור אצל הרופא נתפס בעיני רבים כדבר פשוט ומובן מאליו: מגיעים לרופא, שוטחים את הסימפטומים ומקבלים אבחון והמלצות לטיפול. מרבית החולים יוצאים מנקודת הנחה שהאבחנה היא נכונה ושהרופא לא החמיץ פרטים חשובים בדרך אליה. בפועל, המציאות עלולה להיות שונה.

 

מחקר שפורסם בכתב העת של איגוד הרופאים הפנימיים בארה"ב (JAMA) בחן 190 תיקים רפואיים שתיעדו טעויות באבחנה. החוקרים ניסו לזהות מהן המחלות שרופאים הכי נוטים לטעות באבחנה שלהן ולהבין מדוע זה קורה. רוב הטעויות שנסקרו במאמר היו בעלות פוטנציאל משמעותי לנזק ולסיבוכים. למעשה, חוקרים מהמרכז הרפואי הנודע ג'ון הופקינס שבארצות הברית מעריכים, שמדי שנה נפגעת בריאותם של יותר ממיליון אמריקאים כתוצאה משגיאות וממסקנות מוטעות של רופאים.

 

מי אשם? האצבע מופנית בדרך כלל באופן אוטומטי לכיוונו של הרופא. אבל המצב הוא מורכב יותר. מלבד הרופאים נושאים באחריות גם המטופלים וגם מערכת הבריאות.

 

רוב הטעויות קורות כתוצאה מבעיה באינטראקציה בין הרופא למטופל - באיסוף המידע ובעיבודו (טעויות קוגניטיביות) בלקיחת ההיסטוריה הרפואית, בבדיקות הפיזיות, בהזמנת בדיקות ובאי־סקירה של מסמכים קודמים.

 

הרופאים תורמים לטעויות בעוד שתי דרכים: ראשית, ב-81.1% מהמקרים אין כל רישום של אבחנה מבדלת שהיא שלב משמעותי בתהליך האבחון. שנית, בחלק מהמקרים (7.4% מהמקרים) הבעיה היא שרופאים פשוט "מעתיקים ומדביקים" סיכומים רפואיים לתיק הרפואי בלי לאמת אותם. זה לא עניין של מה בכך, העתקה של שגיאות קודמות תרמה ליותר משליש מהטעויות של רופאים.

 

אבל, בעיות באיסוף המידע ובעיבוד הנתונים אינם רק אחריותו של הרופא. במקרים רבים האשמה רובצת על המטופלים. זה קורה כשאלה מתחמקים מלענות על שאלות, או מרככים תשובות לשאלות מביכות. הסתרה של מידע חשוב אינה תמיד מכוונת, לעיתים מטופלים פשוט אינם מודעים לכך שהמידע שבידיהם רלוונטי לאבחנה. כשפרטים חשובים חסרים בתמונה הקלינית, ברור כיצד עלולה להתקבל דיאגנוזה שגויה.

 

ומה חלקה של מערכת הבריאות? ייתכן שחלק מן הטעויות הללו היו נמנעות אלמלא העומס שבו שרויים הרופאים. לא ניתן להתעלם מהעובדה שרופאי משפחה ופנימאים נדרשים לטפל במספר רב של אנשים, הם מוצפים במטופלים וזאת תחת לחץ גדול של זמן.

 

ולעיתים, אין אשמים כלל. בכשליש מהמקרים מטופלים מציגים סימפטומים שנראים בלתי קשורים לדיאגנוזה הנכונה, ושעלולים היו בקלות להסיט את תשומת הלב של הרופא בפגישה הקצרה שלו עם המטופל.

בכל מקרה כדאי להיות מודעים למצבים הרפואיים שרופאים פעמים רבות לא מצליחים לאבחן:

  1. דלקת ריאות
  2. אי ספיקת לב חמורה
  3. אי ספיקת כליות
  4. סרטן (ראשוני)
  5. דלקת בדרכי השתן או דלקת בכליה

טעויות אנוש קורות ברפואה בדיוק כמו בכל תחום אחר, ולכן חשוב כל כך לקבל חוות דעת נוספת. אם אתה חש חוסר ודאות או ספקות במהלך הביקור אצל הרופא או אחריו, אל תהסס לבקש בדיקות נוספות או לפנות לקבלת חוות דעת נוספת.

מחשבות על שמיים כחולים ועל האוויר שאנו נושמים
מחשבות על שמיים כחולים ועל האוויר שאנו נושמים
השלב הבא בטיפול בקורונה: סטרואידים
השלב הבא בטיפול בקורונה: סטרואידים
לא הכל שחור: הצד האופטימי של מגיפת הקורונה
לא הכל שחור: הצד האופטימי של מגיפת הקורונה