פתח שירות

קראת על השירותים שלנו ואתה מעוניין לקבל שירות? נשמח לעזור

 

Share

תנאי שימוש למערכת שיחת הווידאו

שימ/י לב: המידע המופיע על מסך המחשב שלך עלול להיחשף לעיני הסובבים, ובכלל זה בני משפחה ו/או כל אדם אחר המצוי בקרבתך בעת השימוש במערכת.

 

בתום השיחה במערכת מוטלת על המשתמש/ת אחריות בלעדית להסיר את המידע, ו/או את נתוני הזיהוי, ו/או כל נתון אחר, אשר עלול לאפשר גישה למידע ו/או לשירות למי שאינו מורשה לכך. אני פוטר/ת בזאת את מדיקס מכל אחריות ו/או חבות בגין אי־ביצוע הסרה כאמור.

close

כימותרפיה - איך זה עובד?

18/12/2014 | מאת: מקור: המרכז לסרטן ע"ש דנה פרבר בבוסטון

יותר ממחצית מחולי הסרטן מקבלים טיפול כימותרפי - איך התרופות הללו פועלות?

יש יותר מ-100 סוגים שונים של תרופות שבהן משתמשים בטיפול הכימותרפי, לפעמים בתרופה יחידה אך לרוב בשילוב של כמה תרופות.
 
רוב התרופות הכימותרפיות תוקפות את ה-DNA שבתאים הסרטניים ומונעות מהם להתחלק. מטוטרקסאט, למשל, שבה משתמשים לטיפול בסרטן השד, הראש והצוואר ובכמה סוגים של סרטן הדם, חוסמת את פעילות אחד האנזימים שהתאים זקוקים לו כדי לייצרDNA  חדש.
 
תרופות אחרות מתחברות ל-DNA ונועלות את הגדילים של הסליל הכפול ובכך מונעות את הפרדתם ואת האפשרות שלהם להשתכפל. תרופות מסוימות גורמות ליצירה של רדיקלים חופשיים שהורסים את הגדילים של ה-DNA בתאים הסרטניים. 
 
דרך הפעולה הזאת אחראית גם על תופעות הלוואי של הכימותרפיה. זאת משום שנוסף על השמדת התאים הסרטניים הגדלים במהירות, התרופות פוגעות בתאים בריאים המתחלקים במהירות, דוגמת זקיקי השיער, העור והדופן של מערכת העיכול. 
 
יחד עם כימותרפיה מטופלים מקבלים לעיתים נוגדנים, סוג חדש יחסית של טיפול.

הנוגדנים האלה נקשרים לחלבונים שבתאים הסרטניים ובכך עוצרים את החלוקה וההתפשטות שלהם. אבל, יש להם עוד משימה, תפקידם של הנוגדנים בגוף הוא לזהות את המחלה ולסמן אותה כדי שהמערכת החיסונית תוכל לפעול נגדה. במקרה זה הנוגדנים נקשרים לאנטיגנים בתאים הסרטניים, ומסמנים למערכת החיסון של המטופל לזהות ולהשמיד את הסרטן. דוגמאות לתרופות כאלה הן הרצפטין, המטפלת בסוגים מסוימים של סרטן השד, וריטוקסן נגד לימפומה.

 
במאמץ לכוון נקודתית אל תאי הסרטן, פותחו מספר תרופות חדשות שיודעות לתקוף חלבונים המבוטאים בתאים סרטניים אך לא בתאים בריאים. מסיבה זו, לתרופות מסוג זה יהיו פחות תופעות לוואי. אחת התרופות היותר ידועות בקבוצה הזאת היא גליבק המטפלת בסוגים שונים של לוקמיה. תרופות נוספות שהן מונחות מטרה הן: אירסה וטרסבה נגד סרטן הריאה.
 
בחזית המחקר היום עומדת האימונותרפיה, הגישה המטפלת במערכת החיסון במקום בגידול. שתי השיטות העיקריות של האימונותרפיה הן: הפעלה של תאי T  של המערכת החיסונית כדי שיילחמו בסרטן והסרת המעצורים שהסרטן מציב על מערכת החיסון. עד עתה התרופות האלה התמודדו בהצלחה בעיקר עם מלנומה, אך הן נבדקות על סוגים נוספים של סרטן.
 
לא הכל שחור: הצד האופטימי של מגיפת הקורונה
לא הכל שחור: הצד האופטימי של מגיפת הקורונה
4 מהפכות רפואיות שנולדו בעקבות מגפות
4 מהפכות רפואיות שנולדו בעקבות מגפות
נכון או לא נכון? גם הגופים הרשמיים מתקשים לספק מידע מהימן על הקורונה
נכון או לא נכון? גם הגופים הרשמיים מתקשים לספק מידע מהימן על הקורונה