פתח שירות

קראת על השירותים שלנו ואתה מעוניין לקבל שירות? נשמח לעזור

 

Share

תנאי שימוש למערכת שיחת הווידאו

שימ/י לב: המידע המופיע על מסך המחשב שלך עלול להיחשף לעיני הסובבים, ובכלל זה בני משפחה ו/או כל אדם אחר המצוי בקרבתך בעת השימוש במערכת.

 

בתום השיחה במערכת מוטלת על המשתמש/ת אחריות בלעדית להסיר את המידע, ו/או את נתוני הזיהוי, ו/או כל נתון אחר, אשר עלול לאפשר גישה למידע ו/או לשירות למי שאינו מורשה לכך. אני פוטר/ת בזאת את מדיקס מכל אחריות ו/או חבות בגין אי־ביצוע הסרה כאמור.

close
דף הביתמידע רפואישינוי בטיפולמידע רפואיטיפול פורץ דרך בלימפומה מסוג הודג'קין

טיפול פורץ דרך בלימפומה מסוג הודג'קין

מאת: NEJM

הצלחה בניסוי קליני בתרופה האימונותרפית ניבולומב

מינהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA) הגדיר לאחרונה תרופה נסיונית "טיפול פורץ דרך" בלימפומה מסוג הודג'קין.
 
התרופה, ניבולומב (Nivolumab), שייכת לקבוצת התרופות החדשניות האימונותרפיות, המטפלות במערכת החיסון ולא בגידול. הניסוי נערך בקרב 23 מטופלים שחוו חזרה של המחלה או חוסר תגובה לטיפולים קודמים.
 
סרטן מסוג הודג'קין הוא נדיר למדיי, אך שכיח ביותר בקרב ילדים וצעירים חולי סרטן. למרות שהטיפול בסוג זה של סרטן הוא בדרך כלל מוצלח, המחלה חוזרת אצל כ-25% מהמטופלים.
 
במסגרת המחקר, קיבלו המטופלים אחת לשבועיים עירוי של ניבולומב, נוגדן החוסם את החלבון PD-1 בתאי T של המערכת החיסונית. תאי T משחקים תפקיד מרכזי בהגנה על הגוף מפני פולשים או תאים חולים ומובילים את המתקפה עליהם. כאשרPD-1 נקשר לחלבונים שנמצאים על פני השטח של התאים הסרטניים (PDL1, PDL2), הוא משתק את הפעילות של תאי T: ההגנה מתבטלת. לכן, אם חוסמים את PD-1, ההגנה נכנסת לפעולה. הטיפול אינו מכוון ישירות נגד תאי הסרטן, אלא מפעיל את המערכת החיסונית נגדם.
 
התוצאות: 20 מתוך 23 הנבדקים בניסוי הגיבו היטב לטיפול – אצל 4 הגידול נעלם, וב-16 האחרים הגידול התכווץ לפחות מחצי מגודלו המקורי. אצל השלושה הנותרים נבלמה התפשטות המחלה. ב-86% מהמטופלים התגובה החיובית נמשכה גם 6 חודשים לאחר הטיפול, במובן זה שהגידול לא התפתח.
  
אמנם מדובר בניסוי קליני בשלב 1 עם מיעוט משתתפים, אך לדברי אחת החוקרות, ד"ר מרגרט שיפ ממרכז הסרטן ע"ש דנה פרבר, "התוצאות מעודדות, שכן הן הושגו אצל מטופלים שמיצו את אפשרויות הטיפול והתגובה החיובית לתרופה נמשכה זמן רב". 
מחשבות על שמיים כחולים ועל האוויר שאנו נושמים
מחשבות על שמיים כחולים ועל האוויר שאנו נושמים
השלב הבא בטיפול בקורונה: סטרואידים
השלב הבא בטיפול בקורונה: סטרואידים
לא הכל שחור: הצד האופטימי של מגיפת הקורונה
לא הכל שחור: הצד האופטימי של מגיפת הקורונה