פתח שירות

קראת על השירותים שלנו ואתה מעוניין לקבל שירות? נשמח לעזור

 

Share

תנאי שימוש למערכת שיחת הווידאו

שימ/י לב: המידע המופיע על מסך המחשב שלך עלול להיחשף לעיני הסובבים, ובכלל זה בני משפחה ו/או כל אדם אחר המצוי בקרבתך בעת השימוש במערכת.

 

בתום השיחה במערכת מוטלת על המשתמש/ת אחריות בלעדית להסיר את המידע, ו/או את נתוני הזיהוי, ו/או כל נתון אחר, אשר עלול לאפשר גישה למידע ו/או לשירות למי שאינו מורשה לכך. אני פוטר/ת בזאת את מדיקס מכל אחריות ו/או חבות בגין אי־ביצוע הסרה כאמור.

close

למה יש לי סרטן? מזל רע

מאת: מתוך Science

חוקרים גילו כי לא הכל קשור בתורשה או באורח החיים שלנו. ה"אשמה" ברוב סוגי הסרטן היא של מוטציות אקראיות שנוצרות בתהליך התחלקות והתחדשות התאים בגוף

"למה?" היא אחת השאלות הראשונות שאנשים שואלים את עצמם לאחר שהתבשרו כי הם לקו בסרטן. חוקר סרטן אמריקאי חשב שהשאלה בהחלט במקומה וחבר לחברו המתמטיקאי כדי למצוא לה תשובה. יחד הם הרכיבו נוסחה שמנסה לפצח את התפתחות הסרטן, וגילו כי במקרים רבים הוא פשוט תוצאה של מזל רע.

 

במאמר שפורסם השבוע ב-Science בדקו החוקרים את מספר הפעמים שבו מתחלקים תאי הגזע בגוף. תאי גזע מתחדשים מעצמם, ולפיכך הם מחליפים תאים מתים באיבר ספציפי. אולם, בכל התחלקות יש סכנה למוטציה שמחוללת סרטן.

 

החוקרים השוו את קצב המוטציות עם הסיכון הסטטיסטי לסרטן באותן רקמות. הם גילו שרקמות שבהן התרחש המספר הגדול ביותר של חלוקות תאי גזע, הן הפגיעות ביותר לסרטן.

 

דוגמה לכך היא רקמת המעי הגס, העוברת פי-4 חלוקות תאי גזע מאשר תאי המעי הדק. במקביל, השכיחות של סרטן המעי הגס גבוהה בהרבה מזו של סרטן המעי הדק. "ניתן לטעון, כמובן, שהמעי הגס חשוף יותר לגורמים סביבתיים מאשר המעי הדק, דבר המגדיל את הסיכון למוטציות נרכשות" אומר החוקר. אבל, המדענים הראו כי אצל עכברים המצב הפוך, כלומר אצלם מספר התחלקויות תאי הגזע במעי הגס קטן יותר מאשר במעי הדק ושיעור התחלואה הוא בהתאם – פחות סרטן המעי הגס ויותר סרטן המעי הדק.

 

אמנם זה ידוע כי מקרי סרטן נגרמים כאשר תאי גזע של רקמה מסוימת עושים טעויות אקראיות, או מוטציות, אבל התרומה בפועל של טעויות אקראיות אלה להתפתחות סרטן לא הייתה ידועה עד כה.

 

"כל סוגי הסרטן נגרמים משילוב של מזל רע, סביבה ותורשה", אומר החוקר ד"ר ברט פולגסטין, "כעת יצרנו מודל המסייע להעריך כמותית כמה תורם כל אחד משלושת הגורמים להתפתחות הסרטן". על פי המודל, שני שלישים מסוגי הסרטן אינם אלא תוצאה של מזל רע, ולא של אורח חיים לא בריא או של תורשה. "פעמים רבות אנשים שזכו לחיים ארוכים ללא סרטן, למרות שנחשפו לגורמי סיכון מסרטנים, טוענים שזה בזכות 'גנים טובים'", אומר ד"ר פולגסטין, אולם האמת היא שלרובם פשוט היה מזל".

 

המדענים ציינו, כי כמה סוגי סרטן, כמו סרטן השד וסרטן הערמונית, לא נכללו במחקר משום שלא ניתן היה למצוא בספרות המדעית את קצב חלוקת תאי הגזע ברקמות אלה.

 

התוצאות עלולות להישמע מאכזבות. אם סרטן הוא עניין של מזל, איזה ידע זה מוסיף לנו? ראשית, חשוב להבין שלא הכל תלוי בנו, יש משהו מנחם בידיעה שהסרטן לא בא בתגובה למה שעשינו או לא עשינו. שנית, כדאי לדעת שבסוגי הסרטן האלה הדרך הטובה ביותר להפחית את התחלואה היא לא באמצעות שינוי באורח החיים, כי אם באמצעות גילוי מוקדם.

 

מחשבות על שמיים כחולים ועל האוויר שאנו נושמים
מחשבות על שמיים כחולים ועל האוויר שאנו נושמים
השלב הבא בטיפול בקורונה: סטרואידים
השלב הבא בטיפול בקורונה: סטרואידים
לא הכל שחור: הצד האופטימי של מגיפת הקורונה
לא הכל שחור: הצד האופטימי של מגיפת הקורונה