פתח שירות

קראת על השירותים שלנו ואתה מעוניין לקבל שירות? נשמח לעזור

 

Share

תנאי שימוש למערכת שיחת הווידאו

שימ/י לב: המידע המופיע על מסך המחשב שלך עלול להיחשף לעיני הסובבים, ובכלל זה בני משפחה ו/או כל אדם אחר המצוי בקרבתך בעת השימוש במערכת.

 

בתום השיחה במערכת מוטלת על המשתמש/ת אחריות בלעדית להסיר את המידע, ו/או את נתוני הזיהוי, ו/או כל נתון אחר, אשר עלול לאפשר גישה למידע ו/או לשירות למי שאינו מורשה לכך. אני פוטר/ת בזאת את מדיקס מכל אחריות ו/או חבות בגין אי־ביצוע הסרה כאמור.

close
דף הביתמידע רפואישינוי בטיפולמידע רפואילמה חשוב לעשות רוויזיה לבדיקות הדימות והפתולוגיה?

למה חשוב לעשות רוויזיה לבדיקות הדימות והפתולוגיה?

06/04/2015 | מאת: מערכת מדיקס

במדיקס בחנו את הצורך בפענוח מחודש של בדיקות הדימות והפתולוגיה, והתוצאות היו חד־משמעיות

מחקרים מצביעים על אחוזים גבוהים של טעויות באבחנות בתחום הדימות ובתחום הפתולוגיה. טעויות אלו עלולות להוביל לטיפול רפואי שגוי או מיותר. 
 
לכן, במסגרת שירות ניהול המחלה של מדיקס מתבצעת באופן שוטף רוויזיה לממצאי הדימות והפתולוגיה וקריאת תגר על האבחנות הקליניות שנקבעו והמלצות הטיפול שהומלצו. 
 

מדוע חשוב לעשות רוויזיה דווקא של אבחנות דימות?

 1. תחום הדימות נעשה מורכב מאוד, ולכן הוא נמצא בתהליך מתמיד של התמקצעות עם חלוקה לתתי־התמחויות – PET CT, אולטרסאונד מיילדותי, רדיולוגיה פולשנית,CT לב, דימות מערכת השלד, רדיולוגיה של ילדים ועוד. 

 2. גם בתחומים אלה, ממש כמו בשאר מקצועות הרפואה, ישנם רדיולוגים שהפכו עם הזמן לאורים ותומים בתחום שלהם. כשמקבלים תשובה של דימות, לא ניתן לדעת אם היא נערכה על ידי רדיולוג המומחה בתחום המבוקש או על ידי רדיולוג כללי (קראו על הסיפור של שלמה).

 3. הרדיולוג לא מכיר את הקליניקה של החולה. 

 

ומדוע חשוב לעשות רוויזיה של פתולוגיה?

 1. פתולוגיה אינה מדע מדויק, ומכאן שיש חשיבות מרובה לידע ולניסיון של הרופא שמפענח את הבדיקה הפתולוגית. ההבדל בין תאים ממאירים לכאלה שאינם ממאירים יכול להיות קטן, והפרשנויות סובייקטיביות. לעיתים זיהוי של ממאירות יכול להיות קל, אך יש מקרים שבהם הרמזים שניתנים לפתולוג סמויים מהעין.
 2. טעויות רבות קורות בגלל גידולים שפירים ש"מחקים" גידולים ממאירים, ולהפך – גידולים ממאירים המחקים תהליכים שפירים. פתולוגים בעלי ניסיון רב יכולים לזהות את ה"חקיינים", אך פתולוג פחות מנוסה עלול לבלבל בין השניים ולקבוע אבחנה שגויה של סרטן.

  ככל שהתרבו דרכי הטיפול בסרטן, כך נהיה חשוב יותר לא רק לקבוע את האבחנה של סרטן, אלא את הדרגה שלו. הסיווג הזה הוא מאוד עדין, ובמידה מסוימת סובייקטיבי ותלוי בנסיונו של הפתולוג.
 3. בסוגים מסוימים של סרטן יש סבירות גדולה יותר לטעות באבחנה: גינקולוגי, לימפטי,  לוקמיה, סרקומה, ערמונית, עור, כבד וכליות.
 
במדיקס בדקו את הצורך ברוויזיה של הפתולוגיה. במהלך תקופה של 36 חודשים (מיוני 2009 ועד יוני 2012) ניתן שירות ניהול מחלה למאות לקוחות שאובחנו כסובלים ממחלה ממארת. לאחר בחינת התיק הרפואי של החולים, הוחלט כי יש צורך ברוויזיה של האבחנה ההיסטופתולוגית ב־16 חולים. התכשירים הפתולוגיים נשלחו, יחד עם הסיכום הקליני, לפתולוג במרכז רפואי המתמחה בתחום בארץ (במקרה אחד) או לחו"ל (ב־15 מתוך 16 המקרים). 
 
התוצאות היו חד־משמעיות: בחלק הארי (בשלושה רבעים) מן המקרים שבהם עלה הצורך בחוות דעת כזו, אכן שונתה האבחנה. ב-44% מהמקרים (7) נקבעה אבחנה שונה אשר הובילה לשינוי בטיפול או בפרוגנוזה.
 
לכן, במדיקס קבעו קריטריונים מנחים לצורך ברוויזיה של דימות ופתולוגיה:
 1. נדירות האבחנה הרפואית.
 2. קושי בקביעת האבחנה - כאשר האבחנה אינה ברורה או גבולית, או כשיש כמה אפשרויות לאבחון.
 3. העדר מתאם בין הקליניקה לבין תוצאת הדימות או הפתולוגיה.
 4. אבחון שבוצע במרכז עם ניסיון מועט בהיסטופתולוגיה בתחום המאובחן.
 
מקבלים טיפול מדכא חיסון? כך תגנו על עצמכם מפני הקורונה
מקבלים טיפול מדכא חיסון? כך תגנו על עצמכם מפני הקורונה
גם גיבורים צריכים עזרה
גם גיבורים צריכים עזרה
בזמן מגיפת הקורונה, הוראות הבטיחות בטיסה הן קצת שונות מהרגיל
בזמן מגיפת הקורונה, הוראות הבטיחות בטיסה הן קצת שונות מהרגיל