פתח שירות

קראת על השירותים שלנו ואתה מעוניין לקבל שירות? נשמח לעזור

 

Share

תנאי שימוש למערכת שיחת הווידאו

שימ/י לב: המידע המופיע על מסך המחשב שלך עלול להיחשף לעיני הסובבים, ובכלל זה בני משפחה ו/או כל אדם אחר המצוי בקרבתך בעת השימוש במערכת.

 

בתום השיחה במערכת מוטלת על המשתמש/ת אחריות בלעדית להסיר את המידע, ו/או את נתוני הזיהוי, ו/או כל נתון אחר, אשר עלול לאפשר גישה למידע ו/או לשירות למי שאינו מורשה לכך. אני פוטר/ת בזאת את מדיקס מכל אחריות ו/או חבות בגין אי־ביצוע הסרה כאמור.

close
דף הביתמידע רפואישינוי בטיפולמידע רפואיטכנולוגיות חדשות בניתוחי עמוד שדרה

טכנולוגיות חדשות בניתוחי עמוד שדרה

06/04/2015 | מאת: ד"ר רן הראל

היום כבר לא חייבים "לפתוח את הגב". ניתוחים זעיר פולשניים בעמוד השדרה פותרים בעיות רפואיות ללא פגיעה ברקמות סמוכות, ומאפשרים למטופל להשתחרר לביתו תוך זמן קצר

ניתוחים זעיר פולשניים בעמוד השדרה מאפשרים לבצע את מטרות הניתוח, תוך שימוש בחתכים קטנים ופגיעה מינימלית ברקמות הסמוכות. הניתוחים מתבצעים במקרים רבים בעזרת מיקרוסקופ ניתוחי, המאפשר עבודה זהירה ובטוחה בסביבת מערכת העצבים.
 
היתרון של ניתוחים כאלה, לעומת ניתוחים המבוצעים בשיטה הפתוחה המסורתית, הוא גדול: ניתן לבצע ניתוחים מורכבים בצורה בטוחה יותר, עם פחות סיבוכים ולהקטין את גודל הצלקת ואת הכאבים לאחר הניתוח.
 
למרות היתרונות הלא מבוטלים, מרבית המנתחים לא משתמשים בגישות זעיר פולשניות, בעיקר בשל העובדה שהשימוש בטכנולוגיות החדשות מחייב עדכון תדיר בטכנולוגיה והכרה מעולה של האנטומיה. 
 
הכירו את הטכנולוגיות העדכניות ביותר לסוגים שונים של ניתוחי עמוד שדרה: 
 
 

דיסקקטומיה זעיר פולשנית

למי זה מיועד?
מטופלים עם פריצת דיסק מותני שסובלים מכאב קורן לאחת הרגליים. ההמלצה היא לנתח מטופלים שסובלים מכאב במשך יותר מחודשיים ואשר בהדמייה שנעשתה להם נראה דיסק פרוץ הלוחץ על העצב.
 
איך מתבצע הניתוח?
הניתוח מתבצע באמצעות מפשק בצורת צינור בקוטר 18-16 מ"מ המוחדר דרך חתך הקטן מ-2 ס"מ. דרך הצינור, בעזרת מיקרוסקופ ניתוחי, שולפים את פיסת הדיסק שלוחץ על העצב. 
 
איך מרגישים לאחר הניתוח?
המטופלים משוחררים למחרת הניתוח לביתם. למרבית המטופלים ישנם כאבים קלים, שחולפים בעזרת משככי כאבים רגילים ללא מרשם רופא.
 

למינוטומיה זעיר פולשנית

למי זה מיועד?
מטופלים עם היצרות בעמוד השדרה המותני באזור מוגבל. התלונה האופיינית היא על כאבי רגליים בזמן עמידה או הליכה, אשר חולפים בישיבה או רכינה קדימה. ההמלצה היא לנתח מטופלים הסובלים מכאב במשך יותר מחודשיים, שאינם חווים שיפור לאחר טיפול תרופתי ופיזיותרפיה ואשר בהדמיה נראית היצרות של תעלת השדרה המותנית באזור מרכזי וצדי.

 
איך מתבצע הניתוח?
הניתוח מתבצע באמצעות מפשק בצורת צינור בקוטר 18 מ"מ המוחדר דרך חתך הקטן מ-2 ס"מ. דרך הצינור, בעזרת מיקרוסקופ ניתוחי, מרחיבים את קוטר התעלה על ידי שיחרורה מאחור. 
 
איך מרגישים אחרי הניתוח?
המטופלים משוחררים למחרת הניתוח לביתם. למרבית המטופלים ישנם כאבים קלים, שחולפים בעזרת משככי כאבים רגילים ללא מרשם רופא.
 

קיבוע לומברי זעיר פולשני בגישה אחורית

למי זה מיועד?
מטופלים הסובלים מחוסר יציבות של עמוד השדרה הנגרם מהפרעות ניווניות, טראומה או גידולים. 
 
איך מתבצע הניתוח?
בעוד שקיבוע בגישה פתוחה מחייב חתכים גדולים והפרדת השרירים מעמוד השדרה, בגישה זעיר פולשנית ניתן להכניס ברגי קיבוע דרך חורים קטנים בעור, ללא נזק מהותי לשרירים. במקרים שבהם יש צורך בשחרור לחץ ניתן לעשות זאת דרך רטרקטורים מיוחדים (מפשקים) ואף להגיע למרווח הדיסקלי ולבצע ניתוח לכריתה של הדיסק וקיבוע קדמי בניתוח הנקרא MIS TLIF.
 
איך מרגישים אחרי הניתוח?
המטופלים משוחררים לביתם לאחר 3-1 ימים בהתאם למצבם. למרבית המטופלים ישנם כאבים אשר יכולים להימשך כמה ימים עד כמה שבועות ומצריכים תרופות לשיכוך כאב.
 
 

קיבוע לומברי זעיר פולשני בגישה צידית

למי זה מיועד?
מטופלים עם היצרות בעמוד השדרה המותני באזור מוגבל, בדרך כלל בגבהים L2-L3 או L3-L4, או עקמת ניוונית או החלקת החוליות בגבהים הללו. התלונה האופיינית היא על כאבי גב או כאבי רגליים בזמן עמידה או הליכה, אשר חולפים בישיבה או ברכינה קדימה. השיטה מוצלחת במיוחד לחולים עם בעיה הדורשת ניתוח מעל קיבוע ישן, שכן ניתן לבצע את הניתוח בלי לפרק את הברגים הישנים ובלי לעבור דרך צלקת ישנה. 
 
איך מתבצע הניתוח?
בשנים האחרונות התפתחה שיטה זעיר פולשנית (MIS) לגישה צידית לעמוד השדרה המותני המתבצעת דרך המותן, מחוץ לקרום הצפק תוך גישה צידית לחוליה ולדיסקים (Lateral Lumbar Interbody Fusion). גישה זו מאפשרת לשחזר את הגובה התקין של הדיסק וכך לשחרר את הלחץ על העצבים ולבצע קיבוע של האזור שמטופל. 
השמות המסחריים לגישה זו נקראים XLIF  או DLIF. הגישה הצידית מחליפה ניתוחי קיבוע פתוחים גדולים הגורמים לחולים כאב משמעותי, צורך במשככי כאב לתקופה משמעותית, דמם משמעותי וסיכון לזיהום של הפצע.
 
איך מרגישים אחרי הניתוח?
החתך קטן, הכאב חולף מהר וניתן להשתחרר מבית החולים לאחר כיומיים.
 
 

ניתוחי גידולים

למי זה מיועד?
גידולים ראשוניים של תעלת השדרה או חוט השדרה הם נדירים, בדרך כלל מדובר בגרורות. מרבית הגידולים אינם דורשים ניתוח. המקרים שבהם מנתחים הם: צורך באבחנה היסטולוגית, ההסרה של הגידול משפרת את הפרוגנוזה, לחץ של הגידול על המרכיבים העצביים, אי-יציבות של עמוד השדרה.
 
איך מתבצע הניתוח?
בדרך כלל מתבצעים ניתוחי הגידולים בגישה פתוחה מאחור, למרות התקדמות הטכנולוגיה והמכשור העומדים לרשות המנתח שמאפשרת בשנים האחרונות ביצוע של ניתוחים זעיר-פולשניים. הסיבה לכך היא שמרבית המנתחים עדיין אינם שולטים בגישה הזעיר-פולשנית ואין להם ציוד מתאים לביצועה.
 
בגישה הזעיר-פולשנית ניתן היום, דרך חתכים קטנים, לבצע ניתוח הכולל הסרה חלקית או שלמה של הגידול ובמידת הצורך קיבוע של החוליות באמצעות ברגים ומוטות. ניתוחים אלו מבוצעים תחת הנחייה של שיקוף או של מערכת ניווט, והרחקת הגידול נעשית בעזרת מיקרוסקופ ניתוחי. הציוד המשמש לקיבוע של החוליות הינו ייחודי בכך שניתן להחדירו ללא חשיפה רחבה של מבנה החוליה. 
 
היתרונות של השיטה הזעיר-פולשנית כוללים חתכים קטנים יותר, דימום בכמות מועטה, ירידה ניכרת בסיכון לזיהום, הפחתה בכאבים באופן מהיר, ניוד מהיר יותר ושחרור מהיר לבית המנותח.
 
איך מרגישים לאחר הניתוח?
המטופלים משוחררים לביתם לאחר 5-2 ימים, בהתאם למצבם. למרבית המטופלים ישנם כאבים אשר יכולים להימשך כמה ימים עד כמה שבועות ומצריכים נטילת תרופות לשיכוך כאב.
 
ד"ר הראל הוא רופא בכיר ביחידת עמוד שדרה, מחלקה נוירוכירורגית, שיבא, תל השומר
 
 
 
 
 
 
לא הכל שחור: הצד האופטימי של מגיפת הקורונה
לא הכל שחור: הצד האופטימי של מגיפת הקורונה
4 מהפכות רפואיות שנולדו בעקבות מגפות
4 מהפכות רפואיות שנולדו בעקבות מגפות
נכון או לא נכון? גם הגופים הרשמיים מתקשים לספק מידע מהימן על הקורונה
נכון או לא נכון? גם הגופים הרשמיים מתקשים לספק מידע מהימן על הקורונה