פתח שירות

קראת על השירותים שלנו ואתה מעוניין לקבל שירות? נשמח לעזור

 

Share

תנאי שימוש למערכת שיחת הווידאו

שימ/י לב: המידע המופיע על מסך המחשב שלך עלול להיחשף לעיני הסובבים, ובכלל זה בני משפחה ו/או כל אדם אחר המצוי בקרבתך בעת השימוש במערכת.

 

בתום השיחה במערכת מוטלת על המשתמש/ת אחריות בלעדית להסיר את המידע, ו/או את נתוני הזיהוי, ו/או כל נתון אחר, אשר עלול לאפשר גישה למידע ו/או לשירות למי שאינו מורשה לכך. אני פוטר/ת בזאת את מדיקס מכל אחריות ו/או חבות בגין אי־ביצוע הסרה כאמור.

close
דף הביתמידע רפואיאיכות ברפואהאיך יודעים אם המידע הרפואי באינטרנט הוא אמין?

איך יודעים אם המידע הרפואי באינטרנט הוא אמין?

מאת: ד"ר אשר ברק

ד"ר גוגל הוא ללא ספק אחד ממקורות המידע החשובים והטובים ביותר שיש לנו, אבל הוא גם עלול להיות מבלבל או שגוי. 7 קווים מנחים להתמצאות בסבך הרפואי ברשת

האינטרנט הפך להיות אחד גורם מספר אחת למידע רפואי, הרבה לפני אמצעי התקשורת האחרים ולפעמים אף לפני הרופא המטפל.
 
יותר מ-80% מגולשי האינטרנט בארה"ב משתמשים ברשת כדי למצוא תשובות לשאלות בנושאי בריאות, ובישראל המספרים דומים. האינטרנט אכן מציג שפע של מידע על כל מצב בריאותי, אבל השפע הזה עלול להיות גם בעוכרינו. זאת משום שקשה לקבוע מהו מקור אמין, וכאשר מקבלים מידע ממקור שאינו אמין, לא רק שהמידע יכול להיות חסר ערך הוא עלול גם להיות מבלבל ומטעה.
 
כדי להקל על החיפוש, המנהל הרפואי שלנו, ד"ר אשר ברק, מציע 7 קווים מנחים לבחינת איכות המידע: 
 1. תנו עדיפות לארגונים גדולים
  חפשו את אתרי האינטרנט של ארגוני בריאות גדולים ומוכרים, למשל משרד הבריאות, בתי חולים, מרכזים רפואיים, קופות חולים ועמותות רפואיות. ויקיפדיה היא כלי נהדר, אבל קחו בחשבון שכל אחד יכול לכתוב ערכים בכלי הפלורליסטי הזה. לכן, ודאו אם המקור אמין ועברו לעצה מס' 2.

 2. בצעו הצלבות מידע
  מצאתם מידע שמענין אתכם, בדקו בעוד מקומות, בדיוק כמו שאתם מבקשים חוות דעת שנייה מרופא. מידע נכון הוא בדרך כלל ידוע ועקבי. הטילו ספק במידע המופיע רק באתר אחד. מצאתם מידע סותר? חפשו מקורות מידע נוספים.

 3. שימו לב לתאריך
  עולם הרפואה מתעדכן כל הזמן. אם המידע שאתם קוראים אינו עדכני, יכול להיות שהוא גם לא נכון.

 4. היצמדו לעובדות
  הבחינו בין דעות לעובדות, במיוחד אם מדובר בטיפולים חדשים או לא קונבנציונליים.

 5. היזהרו מפורומים
  פורומים, בלוגים וקהילות אחרות הם דרך נהדרת לקבל תמיכה ומידע. עם זאת, אם מנהל הקהילה אינו רופא המומחה בתחום שאתם מחפשים, קחו את הדברים בערבון מוגבל.

 6. התמקדו בעיקר
  באינטרנט יש פעמים רבות ייצוג למקרים ה"מעניינים" או המיוחדים. גם כאשר דנים במחלות נפוצות, לעיתים התיאור גולש לאזורי הסנציה ואינו מייצג את המצב לאשורו.

 7. התייעצו עם רופא
  גם כשמצאתם מידע מוסמך, אמין שעונה על הבעיה שמטרידה אתכם, אל תוותרו על התייעצות עם רופא. גוגל הוא מקור מידע נהדר, אבל לא תחליף לרופא שמכיר אתכם אישית, שיודע את ההיסטוריה הרפואית שלכם, שאפשר לשאול אותו שאלות ולקבל הנחיות ברורות על אופן הטיפול. ובכל מקרה, רופא בשר ודם יכול גם להנחות אתכם לאתרים אמינים המיועדים לקהל הרחב ולחסוך לכם שעות של שיטוט.
ד"ר אשר ברק הוא המנהל הרפואי של מדיקס
מחשבות על שמיים כחולים ועל האוויר שאנו נושמים
מחשבות על שמיים כחולים ועל האוויר שאנו נושמים
השלב הבא בטיפול בקורונה: סטרואידים
השלב הבא בטיפול בקורונה: סטרואידים
לא הכל שחור: הצד האופטימי של מגיפת הקורונה
לא הכל שחור: הצד האופטימי של מגיפת הקורונה