פתח שירות

קראת על השירותים שלנו ואתה מעוניין לקבל שירות? נשמח לעזור

 

Share

תנאי שימוש למערכת שיחת הווידאו

שימ/י לב: המידע המופיע על מסך המחשב שלך עלול להיחשף לעיני הסובבים, ובכלל זה בני משפחה ו/או כל אדם אחר המצוי בקרבתך בעת השימוש במערכת.

 

בתום השיחה במערכת מוטלת על המשתמש/ת אחריות בלעדית להסיר את המידע, ו/או את נתוני הזיהוי, ו/או כל נתון אחר, אשר עלול לאפשר גישה למידע ו/או לשירות למי שאינו מורשה לכך. אני פוטר/ת בזאת את מדיקס מכל אחריות ו/או חבות בגין אי־ביצוע הסרה כאמור.

close

האם לשחזר שד, ומתי?

27/05/2015 | מאת: ד"ר שולמית ריזל

נשים רבות מתלבטות אם לשחזר את השד לאחר הכריתה. מאמר חדש מציג את היתרונות שבשחזור מיידי

נשים רבות נמנעות משחזור השד, לאחר שעברו ניתוח לכריתתו. במחקר שפורסם בדצמבר 2014 בכתב העת Journal of the American College of Surgeons נמצא כי מתוך 16,000 כריתות שד שנעשות מדי שנה בארה"ב רק 37% מהנשים בוחרות לעבור שחזור.
 
מה הסיבה לכך? מתברר כי החשש הגדול ביותר של המטופלות הוא ששתל הסיליקון יפריע לגלות גידול חדש באמצעות מישוש או בבדיקות ההדמיה. זאת למרות שמחקרים שנעשו ב-20 השנה האחרונות מראים כי השתל לא עיכב את אבחון המקרים שבהם הגידול חזר.
 
חלק מהמטופלות נמנעות משחזור מיידי, כי הן חוששות שזמן הריפוי הנדרש לפצע לאחר כריתה ושחזור של השד עלול לדחות יותר מדיי את מועד הטיפול האונקולוגי הנדרש לעיתים קרובות לאחר הכריתה. אך היום ניתן לרוב להשלים את השחזור בניתוח אחד (במקום שניים בעבר) ולהשוות את זמן הריפוי לזה של כריתת שד בלבד.
 
שחזור אף עלול להיו כרוך בסיבוכים או בצורך בתיקונים מאוחרים. אבל, מאמר חדש ב-European Journal of Surgical Oncology מזכיר כי לשחזור מיידי יש לפחות שני יתרונות לא מבוטלים:
 1. יתרון אסתטי - ניתן לשחזר ולעצב טוב יותר שד שלא עבר הקרנות (יש נשים הנזקקות לטיפול כימותרפי או הקרנתי לאחר הכריתה כדי למנוע הישנות מקומית של המחלה). ניתן אז גם לשמר בניתוח הכריתה את עור השד, כך שהשד המשוחזר יהיה דומה ככל הניתן לזה הטבעי.

 2. יתרון פסיכולוגי - במחקר שפורסם בשנת 2000 ב-European Journal of Surgical Oncology נמצא כי 94% מהנשים שעברו שחזור מיידי היו מרוצות מכך, נתון הגבוה באופן משמעותי מזה של הנשים שדחו את ההליך (דחייה של שנה בממוצע ממועד הכריתה).

  המטופלות שעברו שחזור מיידי חוו פחות תחושות של חרדה ודיכאון, ותפיסת הגוף שלהם וההערכה העצמית היו גבוהות יותר באופן משמעותי לעומת קבוצת המשחזרות המאוחרות. זאת ועוד, 63% מהנשים שעברו שחזור מיידי לא חשו כל בעיה עם רמת המשיכה המינית שלהן, לעומת 17% בלבד מהנשים שביצעו שחזור מאוחר.

  מנסיוננו, לא לכל הנשים מתאים שחזור, ויש לשקול זאת באופן אישי לפני ביצוע הניתוח לכריתת השד. מדיקס ליוותה נשים שעברו שחזור וביטאו את המורכבות הקשורה ב
  דימויי הגוף, במיניות ובזוגיות. חלק מהנשים סיפרו כי התחושה של השד המשוחזר היא אחרת וכי נוצרה א-סימטריה בין השדיים, אחרות העלו חששות מן הסיכון הכרוך בסיליקון ומתחזוק השתל. 

  לכן, במדיקס ממליצים לקבל ליווי רגשי לקראת התהליך הלא פשוט הזה. מדיקס מציעה לכלל המטופלים שלה שירות פסיכו-סוציאלי, שמסייע להם להתמודד עם המחלה ולצאת לדרך הטיפולית בצורה מיטבית.

  ד"ר שולמית ריזל היא מנהלת היחידה לאונקולוגיה של השד בבית חולים בילינסון ויועצת למדיקס
 
לא הכל שחור: הצד האופטימי של מגיפת הקורונה
לא הכל שחור: הצד האופטימי של מגיפת הקורונה
4 מהפכות רפואיות שנולדו בעקבות מגפות
4 מהפכות רפואיות שנולדו בעקבות מגפות
נכון או לא נכון? גם הגופים הרשמיים מתקשים לספק מידע מהימן על הקורונה
נכון או לא נכון? גם הגופים הרשמיים מתקשים לספק מידע מהימן על הקורונה