פתח שירות

קראת על השירותים שלנו ואתה מעוניין לקבל שירות? נשמח לעזור

 

Share

תנאי שימוש למערכת שיחת הווידאו

שימ/י לב: המידע המופיע על מסך המחשב שלך עלול להיחשף לעיני הסובבים, ובכלל זה בני משפחה ו/או כל אדם אחר המצוי בקרבתך בעת השימוש במערכת.

 

בתום השיחה במערכת מוטלת על המשתמש/ת אחריות בלעדית להסיר את המידע, ו/או את נתוני הזיהוי, ו/או כל נתון אחר, אשר עלול לאפשר גישה למידע ו/או לשירות למי שאינו מורשה לכך. אני פוטר/ת בזאת את מדיקס מכל אחריות ו/או חבות בגין אי־ביצוע הסרה כאמור.

close

תרופה "נשית" לגברים

מאת: ד"ר רענן ברגר

תרופה הניתנת לסרטן השד עשויה לעזור גם לגברים החולים בסרטן מתקדם של הערמונית

סוג חדש של תרופה נגד סרטן, שנועדה בתחילה לנשים הסובלות מסרטן שד או מסרטן השחלות, עשוי לסייע גם לגברים.
 
ממחקר שפורסם במגזין "Science", התרופה עצרה את התפתחות הגידול בשליש מהגברים החולים בסרטן ערמונית מתקדם.
 
הגורם השכיח ביותר לסרטני שד ושחלה תורשתיים הוא מוטציות בגנים BRCA1 ו-BRCA2, הממלאים תפקיד בתיקון נזקים בחומר התורשתי (ה-DNA ).
 
התרופה החדשה חוסמת את החלבון המסייע לתאים לתקן את הנזקים ב-DNA. הפגיעה במנגנון התיקון של ה-DNA גורמת לתאים למות, ואיתם גם לסרטן.
 
בחודש דצמבר 2014 קיבלה התרופה  אולאפריב (Olaparib) אישור של רשויות הבריאות באירופה ובארה"ב לחולות שיש להן מוטציה תורשתית של BRCA1 ו-BRCA2. 
 
אבל, במחקרים שנעשו התברר כי גם חולות סרטן שאין להן את המוטציות של BRCA1 ו-BRCA2 מגיבות יפה לתרופה. החוקרים חשדו שהסיבה לכך היא שהחולות הללו ירשו מוטציות בגנים אחרים שמתקנים DNA או שרכשו מוטציות ב-BRCA במהלך החיים.
 
לפני 3 שנים התגלה, כי פגמים בגנים המתקנים נפוצים גם בסרטן ערמונית מתקדם. לכן, החליט צוות המחקר לנסות את התרופה גם על גברים החולים בסרטן ערמונית. התרופה ניתנה ל-50 חולים בסרטן ערמונית גרורתי שהגידול שלהם אינו מגיב לתרופות שחוסמות הורמונים המעודדים את התפתחות הסרטן. התוצאה הייתה מבטיחה: 33% מהמטופלים הגיבו טוב לתרופה, רובם עם מוטציה בגנים המתקנים.
 
ד"ר רענן ברגר הוא מנהל המערך האונקולוגי בבית החולים "שיבא" בתל השומר
מחשבות על שמיים כחולים ועל האוויר שאנו נושמים
מחשבות על שמיים כחולים ועל האוויר שאנו נושמים
השלב הבא בטיפול בקורונה: סטרואידים
השלב הבא בטיפול בקורונה: סטרואידים
לא הכל שחור: הצד האופטימי של מגיפת הקורונה
לא הכל שחור: הצד האופטימי של מגיפת הקורונה