פתח שירות

קראת על השירותים שלנו ואתה מעוניין לקבל שירות? נשמח לעזור

 

Share

תנאי שימוש למערכת שיחת הווידאו

שימ/י לב: המידע המופיע על מסך המחשב שלך עלול להיחשף לעיני הסובבים, ובכלל זה בני משפחה ו/או כל אדם אחר המצוי בקרבתך בעת השימוש במערכת.

 

בתום השיחה במערכת מוטלת על המשתמש/ת אחריות בלעדית להסיר את המידע, ו/או את נתוני הזיהוי, ו/או כל נתון אחר, אשר עלול לאפשר גישה למידע ו/או לשירות למי שאינו מורשה לכך. אני פוטר/ת בזאת את מדיקס מכל אחריות ו/או חבות בגין אי־ביצוע הסרה כאמור.

close
דף הביתמידע רפואישינוי בטיפולמידע רפואישבץ איסכמי - להמס או להוציא?

שבץ איסכמי - להמס או להוציא?

15/07/2015 | מאת: ד"ר אסטל סיימן

לצינתור כלי הדם יש יתרון משמעותי לעומת הטיפול בחומר הממיס את הקריש (tPA) במטופלים הסובלים חסימה בעורקי המוח הגדולים

שבץ נגרם בשל הפרעה באספקת הדם למוח, ברוב המקרים בגלל היווצרות של קריש דם או היסחפותו לעורקי המוח. כאשר מופסקת זרימת הדם התקינה, תוך דקות ספורות נגרם נזק בלתי הפיך לרקמת המוח. התאים שנמצאים במרכז האזור המוחי שנפגע מתים כמעט מייד, ואילו התאים שמקיפים אותם בשוליים סובלים מנזק מוגבל שניתן לתקנו באמצעות טיפול מהיר בבית החולים. בלא טיפול, גם אזורים אלה ימותו והנזק המוחי יתרחב.
 
הדרך המקובלת כיום לסלק את הקריש היא באמצעות טיפול טרומבוליטי – המסתו של הקריש בעזרת התרופה tPA שניתנת בעירוי לווריד ומגיעה למוח דרך מחזור הדם. 
 
אפשרות טיפול חדשנית יחסית היא של סילוק הקריש באמצעות צנתור מוחי. הרופא משתמש בצנתר שמוחדר דרך עורק במפשעה כדי להגיע אל העורק החסום ולשלוף את הקריש החוצה. 
 
מרכזים רפואיים בעולם, וגם בישראל, כבר משתמשים בשנים האחרונות בטכנולוגיה של צינתור כלי הדם במוח, אבל כמה מאמרים שפורסמו ב-2013 העלו ספקות בנוגע ליעילות השיטה.
 
מאמר שפורסם במגזין הרפואי New England Journal of Medicine מדווח כי השנה פורסמו 6 מחקרים חדשים, שמוכיחים שלצינתור כלי הדם יש יתרון משמעותי לעומת הטיפול בחומר הממיס את הקריש, וזאת במטופלים שיש להם חסימה בעורקי המוח הגדולים שאחראים לאספקת הדם הקדמית למוח (עורק המוח התיכון ועורק התרדמה, קרותיד, הפנימי). בחסימה של כלי דם גדולים כאלה אחוזי ההצלחה של הטיפול התרופתי לווריד נמוכים יחסית, בהשוואה לחסימות בכלי דם קטנים יותר. 
 
מה נשתנה מאז 2013? איך זה שהמחקרים של 2015 מראים תוצאות הפוכות? מתברר שהשתנו מספר דברים:
  1. טכנולוגיה. הצנתר החדש הכולל תומכן המסוגל לחלץ הקריש (stent retrieval) מאפשר לשלוף את הקריש ולפתוח את העורק החסום במוח בצורה שלמה ומהירה יותר. שיפור מובהק ומשמעותי במחזור הדם במוח (יותר מ-50% בזרימת הדם) הושג במטופלים עם ה"חולץ", לעומת המטופלים בtPA בלבד או המטופלים שטופלו בצנתרים מהדור הראשון.

  2. מודעות לזמן. “זמן זה מוח” - מרגע שהחולה נכנס לחדר המיון ועד לרגע שבו הוכנס הצנתר למפשעה צריכות לעבור לא יותר מ-90 דקות. זה דורש היערכות והתייעלות של תהליך העבודה, שעדיין אינן מתבצעות בבתי חולים רבים.

  3. קריטריונים נוירו-רדיולוגיים. התבררו הקריטריונים לבחירת מטופלים בהתאם לתוצאות בדיקות ההדמיה של המוח. הצגה מהירה של חסימה בעורק גדול חייבת להיות חלק בלתי נפרד מתהליך ההערכה של אדם שלקה בשבץ חריף. כדי להפחית את הסיכון של דימומים וכדי למנוע צנתור מיותר, יש לזהות ולבחור את המטופלים שלהם נותרה רקמה חיה עם נזק הפיך, לעומת המטופלים שהנזק שנגרם לרקמה שלהם הוא נרחב ובלתי הפיך. הערכה של מידת הזילוח המוחי (כמות הדם העוברת דרך הרקמות) נעשית בטכניקות CT או MRI מתקדמות. מסקירת המחקרים השונים עולה כי כנראה לא כדאי לעשות את הצנתור בחולים שנמצא בבדיקות ההדמיה שהם סובלים מאוטם נרחב עם רקמה איסכמית בנפח של יותר מ-50 מ"ל.

 במחקרים החדשים נמדדו שתי השיטות לפי היכולת של המטופל לחזור לתפקוד לאחר 3 חודשים. בעוד שרק 13.5% מהמטופלים בtPA בלבד נעשו עצמאים בתפקוד כעבור 90 יום, 31% מבין המטופלים בחולץ הקרישים נעשו עצמאים. לא נמצאה עלייה משמעותית בשיעור של דימומים מוחיים כתוצאה מהפרוצדורה.

 

 

ד"ר אסטל סיימן היא רופאה במחלה הנוירולוגית, יחידת השבץ, במרכז הרפואי תל אביב ויועצת למדיקס 

לא הכל שחור: הצד האופטימי של מגיפת הקורונה
לא הכל שחור: הצד האופטימי של מגיפת הקורונה
4 מהפכות רפואיות שנולדו בעקבות מגפות
4 מהפכות רפואיות שנולדו בעקבות מגפות
נכון או לא נכון? גם הגופים הרשמיים מתקשים לספק מידע מהימן על הקורונה
נכון או לא נכון? גם הגופים הרשמיים מתקשים לספק מידע מהימן על הקורונה