פתח שירות

קראת על השירותים שלנו ואתה מעוניין לקבל שירות? נשמח לעזור

 

Share

תנאי שימוש למערכת שיחת הווידאו

שימ/י לב: המידע המופיע על מסך המחשב שלך עלול להיחשף לעיני הסובבים, ובכלל זה בני משפחה ו/או כל אדם אחר המצוי בקרבתך בעת השימוש במערכת.

 

בתום השיחה במערכת מוטלת על המשתמש/ת אחריות בלעדית להסיר את המידע, ו/או את נתוני הזיהוי, ו/או כל נתון אחר, אשר עלול לאפשר גישה למידע ו/או לשירות למי שאינו מורשה לכך. אני פוטר/ת בזאת את מדיקס מכל אחריות ו/או חבות בגין אי־ביצוע הסרה כאמור.

close
דף הביתמידע רפואישינוי בטיפולמידע רפואיסרטן מעי גס גרורתי: תורת הקבוצות

סרטן מעי גס גרורתי: תורת הקבוצות

מאת: ד"ר אילה הוברט

בשנתיים האחרונות התגלו תת-קבוצות חדשות של הסרטן, המאפשרות להעניק לחולים מסוימים טיפול מותאם אישית

טיפול כימי משולב בביולוגי הוא עמוד השדרה של הטיפול בסרטן מעי גס גרורתי. אבל במקביל, יש ניסיון מתמשך לתת טיפול מותאם אישית למחלה. השנה הייתה התקדמות ניכרת באפיון של תת קבוצות בסרטן זה, שיש לה משמעות הן בנוגע לסיכויי ההחלמה והן בנוגע לאופן הטיפול.
 
מהו טיפול מותאם אישית? אם בעבר התייחסנו לגידול באופן כללי, בחנו את מקור הגידול ועל פי זה הותאמה תוכנית הטיפולים, כיום יודעים לזהות גנים הקשורים למחלות סרטן שונות ולהתאים להן טיפולים שונים. הבדיקה הגנטית לזיהוי הגנים נעשית על רקמה מהגידול או הגרורה שהוסרה בניתוח. בגידולים שניתנים למיפוי בעזרת בדיקה כזאת הטיפול ממוקד יותר, שיעור התגובה גבוה יותר והתאמת הטיפול הספציפי חוסכת מהחולה טיפול מיותר שאינו מועיל לו. תת הקבוצות שהתגלו עד כה בסרטן מעי גס גרורתי:

K-RAS 

האנליזה של הגידול לנוכחות מוטציה ב-K-RAS מוכרת כבר משנת 2009. כאשר אין מוטציה בגן K-RAS הטיפול הביולוגי מביא לשיפור משמעותי בתגובת המטופלים. כאשר קיימת מוטציה בגן זה, לא נצפתה תועלת מהטיפול. כיום בודקים את ה-K-RAS של כל חולה גרורתי, כדי לאפשר בחירה מושכלת של טיפול ביולוגי שילווה את הטיפול הכימי.

 B-RAF 

בשנת 2013 גילו סמנים ביולוגיים נוספים מעבר ל-K-RAS. מוטציה בחלבון B-RAF מעודדת את התרבות התא. במקרים שבהם קיימת מוטציה של החלבון אין תועלת רבה משימוש בתרופות הבולמות את הקולטן לגורם הצמיחה EGFR (הקולטנים האלה מאפשרים לגורם הצמיחה להיצמד אליהם ולהפעיל תהליך כימי הגורם לתא לגדול ולהתחלק). חולים שהתגלתה אצלם מוטציה ב-B-RAF הם בעלי פרוגנוזה לא טובה והישרדות קצרה של כ-10 חודשים בממוצע.
 
השנה התפרסם במגזין הרפואי New England Journal of Medicine מחקר הבודק את השילוב של אוקסליפלטין, אירינוטקאן 5 FU ואווסטין (פולפוקס) בחולים גרורתיים בקו הראשון. המחקר מצא כי הפרוטוקול מביא לשיעור תגובה גבוה והישרדות ארוכה, אבל במחיר של הגברת תופעות הלוואי של התרופות.

היה מעניין במיוחד לראות כי בקבוצת החולים עם מוטציה ב-B-RAF ההישרדות השתפרה מ-10 חודשים ל-19 חודש. ייתכן כי בחולים צעירים ומצב תפקודי טוב כדאי לשקול טיפול בפולפוקסירי אווסטין בקו הראשון. בקו טיפול מתקדם ייתכן שיש מקום לתת לחולים אלו טיפול בשילוב זלבורף (וומורפניב) ונוגד EGFR יחד.

 MSI-H 

מדובר ברצפים של DNA  בגידול החוזרים על עצמם וגורמים לריבוי מוטציות ורגישות גבוהה לאימונותרפיה. 5-4% מהגידולים בשלב 4 הם MSI-H (High Microsatellite Instability), חלקם בגלל שינוי ספורדי וחלקם בגלל שינוי גנטי תורשתי. מאמר שהתפרסם לאחרונה הראה שיעורי תגובה ועצירת מחלה גבוהים בחולים שמיצו קווי טיפול קודמים בשיעור של עד 90% לאחר שקיבלו טיפול בקיטרודה (פמברוליזומאב). 
 
ד"ר אילה הוברט היא מנהלת המרכז לגידולי דרכי העיכול במרכז הרפואי הדסה עין כרם בירושלים ויועצת למדיקס
 
שיא בקדחת דנגי: תקווה שהנגיף סוף סוף יושמד
שיא בקדחת דנגי: תקווה שהנגיף סוף סוף יושמד
מחשבות על שמיים כחולים ועל האוויר שאנו נושמים
מחשבות על שמיים כחולים ועל האוויר שאנו נושמים
השלב הבא בטיפול בקורונה: סטרואידים
השלב הבא בטיפול בקורונה: סטרואידים