פתח שירות

קראת על השירותים שלנו ואתה מעוניין לקבל שירות? נשמח לעזור

 

Share

תנאי שימוש למערכת שיחת הווידאו

שימ/י לב: המידע המופיע על מסך המחשב שלך עלול להיחשף לעיני הסובבים, ובכלל זה בני משפחה ו/או כל אדם אחר המצוי בקרבתך בעת השימוש במערכת.

 

בתום השיחה במערכת מוטלת על המשתמש/ת אחריות בלעדית להסיר את המידע, ו/או את נתוני הזיהוי, ו/או כל נתון אחר, אשר עלול לאפשר גישה למידע ו/או לשירות למי שאינו מורשה לכך. אני פוטר/ת בזאת את מדיקס מכל אחריות ו/או חבות בגין אי־ביצוע הסרה כאמור.

close
דף הביתמידע רפואישינוי בטיפולמידע רפואיפרוסיגנה: מה יקרה בעוד 10 שנים?

פרוסיגנה: מה יקרה בעוד 10 שנים?

מאת: ד"ר שולמית ריזל

בדיקה גנטית חדשה לחולות סרטן שד חוזה את הסיכון לחזרת המחלה בתקופה של 10-5 שנים לאחר האבחון

הביטוי הגנטי של גידול סרטני מכתיב את התנהגותו, ולכן בדיקות גנטיות מסוגלות לנבא את רמת הסיכון להישנות של המחלה ולהוות כלי עזר להחלטות הטיפוליות. 
 
אחת הבדיקות החדשות יחסית, (Prosigna (PAM 50, מיועדת לחולות סרטן שד מוקדם פוסט-מנופאוזליות (לאחר הפסקת הווסת), שעברו ניתוח כריתה או שימור של השד ושלגידול שלהן יש קולטנים חיוביים להורמונים. היא נותנת מידע המסייע להחלטה הטיפולית וחוזה את הסיכון לחזרת המחלה בתקופה של 10-5 שנים לאחר האבחון. 
 
פרוסיגנה פותחה בהתבסס על החתימה הגנטית PAM-50, המודדת את הביטוי של 50 גנים של הגידול. היא מסווגת את הגידול לאחד מ-4 תתי קבוצות הנבדלות זו מזו לא רק בביטוי הגנטי אלא גם בהתנהגות הקלינית ובפרוגנוזה לגבי הסיכון לחזרה מקומית ולמחלה גרורתית. 
 
הבדיקה אינה מועילה לנשים עם גידול Her2 (דבר המתגלה בבדיקת הביופסיה הרגילה), שמקבלות טיפולים המכוונים ישירות לסוג גידול זה. לגידולים שחסרים קולטנים להורמונים וגם אינם בעלי החלבון Her2 אמנם יש  שינויים גנטיים, אך אין עדיין אפשרות להתאים להם טיפול סציפי.
 
פרוסיגנה מבוצעת במעבדה בישראל, ולכן תוצאותיה מתקבלות במהירות, תוך כ-5 ימי עבודה בלבד. עם זאת, בשלב זה הבדיקה עדיין איננה מאושרת על ידי קופות החולים, ועלותה היא $3,800 + מע"מ. התוצאות ניתנות על סולם של  0-100, ומסווגת את החולות ל-3 קבוצות סיכון: נמוך בינוני וגבוה. 
 
מטבע הדברים יש יותר ניסיון עולמי עם בדיקת האונקוטייפ הוותיקה יותר, שכן היא כבר נמצאת איתנו כמה שנים טובות. אולם, הבדיקות הגנטיות של הדור הראשון, דוגמת אונקוטייפ, מדויקות יותר בחיזוי של חזרת המחלה ב-5 השנים הראשונות שלאחר האבחון. בהתחשב בזמינות של טיפולים אדג'ובנטיים אנדוקריניים המאפשרת לתת אותם לשנים ארוכות, 5 שנים היא תקופה מוגבלת. הבדיקות החדשות יותר, דוגמת פרוסיגנה, הן בעלות ערך פרוגנוסטי טוב יותר לחזרה מאוחרת של  המחלה, לדברי המפתחים – גם 10 שנים לאחר האבחון.
 
ד"ר שולמית ריזל היא מנהלת היחידה לאונקולוגיה של השד בבית חולים בילינסון ויועצת למדיקס
הקורונה מוכיחה (שוב) שמגיפות הן שילוב של סוציולוגיה וביולוגיה
הקורונה מוכיחה (שוב) שמגיפות הן שילוב של סוציולוגיה וביולוגיה
פרקינסון: הנקודות הנוירולוגיות מתחברות
פרקינסון: הנקודות הנוירולוגיות מתחברות
עם קצת מזל: תגליות מקריות מובילות לפיתוח תרופות מצילות-חיים
עם קצת מזל: תגליות מקריות מובילות לפיתוח תרופות מצילות-חיים