פתח שירות

קראת על השירותים שלנו ואתה מעוניין לקבל שירות? נשמח לעזור

 

Share

תנאי שימוש למערכת שיחת הווידאו

שימ/י לב: המידע המופיע על מסך המחשב שלך עלול להיחשף לעיני הסובבים, ובכלל זה בני משפחה ו/או כל אדם אחר המצוי בקרבתך בעת השימוש במערכת.

 

בתום השיחה במערכת מוטלת על המשתמש/ת אחריות בלעדית להסיר את המידע, ו/או את נתוני הזיהוי, ו/או כל נתון אחר, אשר עלול לאפשר גישה למידע ו/או לשירות למי שאינו מורשה לכך. אני פוטר/ת בזאת את מדיקס מכל אחריות ו/או חבות בגין אי־ביצוע הסרה כאמור.

close

מותק, הערמונית גדלה

02/09/2015 | מאת: פרופ' דוד מרגל

אם אתה גבר, זה יקרה בשלב זה או אחר, גם לך. אז מה מרגישים כשבלוטת הערמונית (פרוסטטה) גדלה, איך מטפלים בזה והאם זה סרטני?

בגילאי 40-30 מתחילה בלוטת הערמונית לגדול בהדרגה. קצב צמיחתה משתנה מגבר לגבר, ומושפע מתנאים סביבתיים והורמונליים. הגדלת הערמונית היא מצב נורמלי, חלק מתהליך ההזדקנות. לכן, כל גבר יסבול בשלב כלשהו של חייו מתסמינים הקשורים לערמונית. בגיל 50 כ־30% מהגברים יסבלו מהגדלה שפירה של הערמונית, בגיל 70- כ־60% ובגיל 90 - כמעט כל הגברים יסבלו מערמונית מוגדלת. 
 
מהי הבלוטה שגורמת צרות למין הגברי? הערמונית היא בלוטת מין, הקיימת אצל גברים בלבד, שממוקמת במוצא שלפוחית השתן, ובתוכה עוברת השופכה (צינור השתן). בלוטת הערמונית (פרוסטטה) היא בעלת תפקיד חשוב בפוריות הגבר - היא מפרישה את נוזל הערמונית שהוא חלק מהותי מנוזל הזרע המגן על תאי הזרע. 
 
הגדלה שפירה של הערמונית (Benign Hypertrophy Prostate) היא מצב שבו הבלוטה צומחת לתוך חלל השופכה (הצינור שמוביל את השתן משלפוחית השתן). לאחר זמן מה עלולה הערמונית המוגדלת לגרום לחסימה במוצא של שלפוחית השתן.
 
מה מרגישים?
קשיים במתן שתן: זרם שתן חלש ומקוטע עד כדי עצירת שתן מוחלטת, תחושה של אי־התרוקנות (שהבלוטה לא לגמרי ריקה לאחר השתנה), קושי להתחיל את ההשתנה וקושי לסיים אותה, צורך תכוף לתת שתן ובדחיפות רבה (לפעמים אפילו צורך לקום בלילה כדי להשתין).
 
במקרים נדירים ערמונית מוגדלת עלולה לגרום לחסימה של השלפוחית ולהפוך את ההשתנה לבלתי אפשרית לחלוטין או קשה מאוד לביצוע. מצב כזה עלול לגרום לדלקת, לאבנים או לפגיעה בכליות.
 
אם יש לך תלונות על תסמינים שאופייניים לבלוטת ערמונית מוגדלת, הרופא ישלח אותך לבדיקת שתן, לבדיקה רקטלית ולבדיקת דם לגילוי סרטן (PSA).
 
האם זה סרטני?
מדובר בגידול לא סרטני. הוא עלול להוות מטרד, אך בדרך כלל אינו בעיה חמורה. אולם, מכיוון שבגיל מבוגר קיים סיכון להופעת סרטן הערמונית, מבצעים במקרה של ערמונית מוגדלת גם בדיקה רקטלית ובדיקת PSA לגילוי סרטן. במידת הצורך גם נלקחת ביופסיה לערמונית.
 
איך מטפלים?
ככלל, אינך זקוק לטיפול אם הסימפטומים שמהם אתה סובל אינם ממש מפריעים לך. אם יש לך סימפטומים קלים, תוכל לנסות טיפול ביתי. הוא לא יעצור את גדילת הערמונית, אך עשוי לסייע בהקלה על הסימפטומים. הנה כמה דברים שתוכל לעשות לבד בבית:

• תרגל התרוקנות כפולה – הטל את מימיך ככל שאתה יכול, נוח כמה דקות ואז שוב תן שתן.
• הימנע מקפה ומאלכוהול. הם חומרים משתנים.
• אם זה אפשרי, נסה להימנע מתרופות שגורמות לקשיים בהשתנה, כמו אנטיהיסטמינים או חומרים נוגדי גודש (כולל תרסיס לאף).
 
אם הטיפול הביתי אינו עוזר, פנה לאורולוג, אשר בדרך כלל יתחיל בטיפול תרופתי שמקל על הסימפטומים. 
 
במקרה שהסימפטומים חמורים, או לחלופין טיפול תרופתי אינו מספיק, ייתכן שתזדקק לניתוח שבו יכרתו חלק מהערמונית.
 
הניתוח המקובל להסרת ערמונית הוא כריתה אנדוסקופית. בשנים האחרות פותחו כמה אפשרויות נוספות, ובהן כריתת הערמונית בלייזר. ככלל יעילות הטיפולים הניתוחיים בערמונית היא זהה. סוג הניתוח, פתוח או אנדוסקופי, נקבע בהתאם לגודל הערמונית. אם מדובר בערמונית ענקית (מעל 80 סמ"ק) יש צורך בניתוח פתוח. אם הערמונית קטנה יותר, ניתן לבצע ניתוח אנדוסקופי.
 
פרופ' מרגל הוא מומחה בכירורגיה אורולוגית בבית החולים בילינסון ויועץ למדיקס
 
לא הכל שחור: הצד האופטימי של מגיפת הקורונה
לא הכל שחור: הצד האופטימי של מגיפת הקורונה
4 מהפכות רפואיות שנולדו בעקבות מגפות
4 מהפכות רפואיות שנולדו בעקבות מגפות
נכון או לא נכון? גם הגופים הרשמיים מתקשים לספק מידע מהימן על הקורונה
נכון או לא נכון? גם הגופים הרשמיים מתקשים לספק מידע מהימן על הקורונה