פתח שירות

קראת על השירותים שלנו ואתה מעוניין לקבל שירות? נשמח לעזור

 

Share

תנאי שימוש למערכת שיחת הווידאו

שימ/י לב: המידע המופיע על מסך המחשב שלך עלול להיחשף לעיני הסובבים, ובכלל זה בני משפחה ו/או כל אדם אחר המצוי בקרבתך בעת השימוש במערכת.

 

בתום השיחה במערכת מוטלת על המשתמש/ת אחריות בלעדית להסיר את המידע, ו/או את נתוני הזיהוי, ו/או כל נתון אחר, אשר עלול לאפשר גישה למידע ו/או לשירות למי שאינו מורשה לכך. אני פוטר/ת בזאת את מדיקס מכל אחריות ו/או חבות בגין אי־ביצוע הסרה כאמור.

close
דף הביתמידע רפואישינוי בטיפולמידע רפואיאיך לקרוא את תוצאות הממוגרפיה?

איך לקרוא את תוצאות הממוגרפיה?

24/09/2015 | מאת: ד"ר שולמית ריזל

עשית ממוגרפיה, קיבלת בדואר את התוצאות ואת בטח רוצה מאוד לדעת מה הן אומרות

ראשית, אנחנו רוצים להרגיע: ממצאים חריגים בממוגרפיה מתקבלים אצל 8% מהנשים שעשו את הבדיקה והן יידרשו לעבור בדיקות נוספות, כמו אולטרסאונד או ביופסיה. רק 10% מהנשים שעברו בדיקות נוספות יימצאו כחולות סרטן. 
 
חשוב להבין את מגבלות הממוגרפיה: לא תמיד חשד לגידול הוא אכן גידול, ויעילות הממוגרפיה פחותה בשדיים עם רקמה צפופה. אם בתוצאות הממוגרפיה שלך כתוב כי מבנה רקמת השד הוא פיברוגלנדולרי (צפוף, סמיך), כדאי שתפני להמשך בירור (למשל, אולטרסאונד שד), כדי לקבל תשובה ברורה יותר.
 
צילום הממוגרפיה מפוענח בידי רדיולוג (רופא מומחה בתחום הדימות), והוא מעניק לו ציון ב"סולם ביראדס" (BI-RADS score, ראשי התיבות של Breast Imaging Reporting and Data System), שנע בין 0 ל-6. עד 3 – כנראה או בוודאות ממצא שפיר; החל מ-4 – חשד לממצא ממאיר, בדרגות עולות של ביטחון. מעבר לציון ביראדס, יש עוד כמה מונחים המופיעים בפענוח וכדאי להכיר:
 
  גושים. גוש עם גבול חלק ומוגדר היטב הוא בדרך כלל שפיר. ייתכן שתידרש בדיקת אולטרסאונד כדי לאפיין את פנים הגוש. אם הגוש כולל נוזל, הוא נקרא ציסטה.
 
גוש שהוא בעל סמיכות גבוהה (בולט יותר ולבן בצילום) עם שוליים לא ברורים או צורת כוכב מעורר יותר דאגה. בדרך כלל יומלץ במקרה זה לערוך ביופסיה כדי לברר את טיב הגוש.
 
  הסתיידויות. נקודות לבנות זעירות, שהן בעצם משקעים של סידן ברקמת השד, הן ממצא שכיח בממוגרפיה. מאקרוקלציפיקציות (הסתיידויות גדולות), במרבית המקרים, אינן מחייבות המשך בירור. גם רוב המיקרוקלציפיקציות, הסתיידויות קטנות, הן שפירות. אולם, בכל מצב של חשד לגידול בצילום יש צורך בדגימת רקמה לאבחנה (ביופסיה).
 
  א-סימטריה. רקמה צפופה יחסית או לבנה יותר באיזור מסוים בשד. למרות שבדרך כלל מדובר בממצא שפיר, יומלץ על אולטרסאונד, כדי לבדוק אם אין מדובר בגוש סרטני. 
 
 
ד"ר שולמית ריזל היא מנהלת היחידה לאונקולוגיה של השד בבית חולים בילינסון ויועצת למדיקס
 
לא הכל שחור: הצד האופטימי של מגיפת הקורונה
לא הכל שחור: הצד האופטימי של מגיפת הקורונה
4 מהפכות רפואיות שנולדו בעקבות מגפות
4 מהפכות רפואיות שנולדו בעקבות מגפות
נכון או לא נכון? גם הגופים הרשמיים מתקשים לספק מידע מהימן על הקורונה
נכון או לא נכון? גם הגופים הרשמיים מתקשים לספק מידע מהימן על הקורונה