פתח שירות

קראת על השירותים שלנו ואתה מעוניין לקבל שירות? נשמח לעזור

 

Share

תנאי שימוש למערכת שיחת הווידאו

שימ/י לב: המידע המופיע על מסך המחשב שלך עלול להיחשף לעיני הסובבים, ובכלל זה בני משפחה ו/או כל אדם אחר המצוי בקרבתך בעת השימוש במערכת.

 

בתום השיחה במערכת מוטלת על המשתמש/ת אחריות בלעדית להסיר את המידע, ו/או את נתוני הזיהוי, ו/או כל נתון אחר, אשר עלול לאפשר גישה למידע ו/או לשירות למי שאינו מורשה לכך. אני פוטר/ת בזאת את מדיקס מכל אחריות ו/או חבות בגין אי־ביצוע הסרה כאמור.

close
דף הביתמידע רפואישינוי בטיפולמידע רפואילמה צריך פסיכולוג כדי להתמודד עם מחלה?

למה צריך פסיכולוג כדי להתמודד עם מחלה?

הכירו את הפסיכולוג הרפואי, ואיך הוא יכול לעזור לכם בתהליך ההבראה

כשאדם חולה במחלה קשה, יש לו המון דברים לחשוב עליהם ולטפל בהם: לבחור רופא, להתייעץ מהו הטיפול המתאים, להתמודד עם תופעות הלוואי של הטיפול, למלא טפסים, להתעסק עם בירוקרטיות ועוד ועוד. דווקא עכשיו יש לו זמן ואנרגיות לספר על היחסים שלו עם אמא שלו ואיך הוא קינא באחיו הקטן?
 
כן, חשוב דווקא עכשיו לפנות לייעוץ פסיכולוגי. כי כשאנחנו חולים במחלה קשה, אנחנו עלולים לסבול גם מתחושות של דכדוך, חרדה וחוסר אונים. חשוב שנתייחס אליהן, כדי שנהיה מסוגלים לגייס את המשאבים הנפשיים שלנו להתמודדות עם המצב הרפואי.
 
אבל, זה לא אומר שצריך לחפור או לדבר על אמא. ההתערבות הפסיכולוגית בזמן משבר היא קצרת מועד וממוקדת מטרה ואינה מנסה לרדת לשורשי האישיות ולנבור בילדות וביחסים עם ההורים. 
 
"טיפול נפשי לא ירפא את המחלה. איך הוא יכול לעזור לי?"
מחקרים מראים שגורמים נפשיים משפיעים על יכולת ההתמודדות שלנו עם המחלה ועל אופן ההתמודדות. טיפול נפשי בעת מחלה, על אף שהוא קצר מועד, עשוי לסייע בהפחתת חרדות, בהפחתת סימפטומים של דיכאון ובהקלה על נדודי שינה. 
 
נכון, הטיפול הנפשי לא יוכל לשנות את העובדה שהאדם חולה. אבל, הוא יכול לשנות את הגישה של המטופל למחלה, את המשמעות שהוא מייחס לה ואת הדרך שבה הוא בוחר להתמודד איתה. 
 
מה פסיכולוג מבין במחלות?
תחום  הפסיכולוגיה הרפואית, המתרכז בטיפול בחולים, הפך בשנים האחרונות לתחום התמחות נפרד ומוכר של מקצוע הפסיכולוגיה. הפסיכולוג הרפואי בקיא בתחומי הטיפול הרפואי השונים, ונעזר בשיטות טיפוליות ייחודיות כדי לסייע לחולה להבין את תגובותיו הנפשיות למצבו הגופני ולנסות לשנות אותן במידת הצורך.  
  
באילו תחומים יכול לעזור הפסיכולוג הרפואי?
  לקדם התנהגויות בריאות ומניעת מחלות.
  להגדיל את היענות המטופל להמלצות הרפואיות.
  להקל על המצוקה הנפשית והלחץ שבו שרויים המטופל ובני משפחתו.
  לסייע באיתור הכוחות הפנימיים והמשאבים החיצוניים העומדים לרשות המטופל כדי להתמודד עם המחלה בדרך מיטבית.
  ללוות אנשים הנמצאים בתהליכי סוף החיים.
 
באילו שיטות טיפוליות משתמש הפסיכולוג הרפואי?
בדרך כלל משתמשים בטכניקות טיפוליות קוגניטביות התנהגותיות (CBT), שהגישה המנחה אותן היא שלא האירוע עצמו בלבד קובע איך נרגיש ואיך ננהג, אלא הפרשנות שאנחנו נותנים לו. לכן, הטיפול הקוגניטיבי-התנהגותי ממוקד במאמץ להביא לשינוי בהתנהגויות ובמחשבות הגורמות למצוקה אצל המטופל על ידי תרגול, תצפית והערכה של ההתנהגות והחשיבה.
 
הגישה הטיפולית מנסה ליצור חוויות למידה חדשות, כשהכיוון ההתנהגותי (למשל, בטיפול בפוביות) מדגיש שינויים בהתנהגות כדי לסייע ללמידה חדשה, ואילו הכיוון הקוגניטיבי מתמקד בבחינת המחשבות באמצעות איתגור קוגניטיבי, למשל הערכה מחדש של מחשבות שהופיעו בסיטואציה שעוררה אצלו תגובה רגשית או התנהגותית קיצונית. בפועל, רוב המטפלים משלבים את שתי הגישות, ההתנהגותית והקוגניטיבית, בניסיון לסייע למטופל להעלות חוויות הקוראות תיגר על אמונותיו בקשר לעצמו ולעולם.
 
זה באמת עוזר?
כן. הליווי הפסיכו-סוציאלי מסייע בין השאר בהפחתת ימי אשפוז, בירידה בצריכת תרופות, בעלייה בשביעות הרצון של המטופלים, בהיענות להמלצות רפואיות ובזירוז ההחלמה. קיימות עדויות מחקריות על הקשר בין גוף לנפש בכלל, ובמחלות לב בפרט. קבוצת מחקר של הפסיכולוג האמריקאי  א' בקרמן מצאה שהתערבות המטפלת בגורמים הנפשיים של חולי לב מפחיתה ב-50% את הסיכון לאירוע חוזר, וב-34% את התמותה מהמחלה. גורמים נפשיים גם מגבירים את השכיחות של אשפוזים חוזרים, בפרט אצל חולים קרדיאלים.
 
 
לא הכל שחור: הצד האופטימי של מגיפת הקורונה
לא הכל שחור: הצד האופטימי של מגיפת הקורונה
4 מהפכות רפואיות שנולדו בעקבות מגפות
4 מהפכות רפואיות שנולדו בעקבות מגפות
נכון או לא נכון? גם הגופים הרשמיים מתקשים לספק מידע מהימן על הקורונה
נכון או לא נכון? גם הגופים הרשמיים מתקשים לספק מידע מהימן על הקורונה