פתח שירות

קראת על השירותים שלנו ואתה מעוניין לקבל שירות? נשמח לעזור

 

Share

תנאי שימוש למערכת שיחת הווידאו

שימ/י לב: המידע המופיע על מסך המחשב שלך עלול להיחשף לעיני הסובבים, ובכלל זה בני משפחה ו/או כל אדם אחר המצוי בקרבתך בעת השימוש במערכת.

 

בתום השיחה במערכת מוטלת על המשתמש/ת אחריות בלעדית להסיר את המידע, ו/או את נתוני הזיהוי, ו/או כל נתון אחר, אשר עלול לאפשר גישה למידע ו/או לשירות למי שאינו מורשה לכך. אני פוטר/ת בזאת את מדיקס מכל אחריות ו/או חבות בגין אי־ביצוע הסרה כאמור.

close
דף הביתמידע רפואישינוי בטיפולמידע רפואימה העלים את הסרטן של הנשיא?

מה העלים את הסרטן של הנשיא?

מאת: ד"ר אילה הוברט

ג'ימי קרטר, נשיא ארה"ב לשעבר, שסבל ממלנומה גרורתית, הודיע שלאחר טיפול בתרופה קיטרודה אין עוד שריד למחלה. איך היא עושה את זה, והאם יכולה הקיטרודה לטפל בהצלחה בעוד סוגים של סרטן?

נשיא ארה"ב לשעבר ג'ימי קרטר הודיע לאחרונה כי הבדיקות מראות שאין בגופו כל שריד לסרטן. זו הודעה מדהימה, בהתחשב בזה שקרטר (91) סבל ממלנומה עם גרורות בכבד ובמוח.
 
מה הציל את הנשיא לשעבר? הטיפול המרכזי שקיבל היה בתרופה החדשה Pembrolizumab, הידועה בשם קיטרודה. איך היא עובדת, והאם היא מועילה לסוגים נוספים של סרטן? 
 
שיטת המלחמה של קיטרודה בסרטן נקראת אימונותרפיה, כלומר טיפול באמצעות הפעלת מערכת החיסון. למעשה, התרופה פוגעת בקולטן שהשיפעול (אקטיבציה) שלו אחראי לכך שמערכת החיסון לא מזהה את הסרטן כפולש שיש לתקוף אותו. בכך, היא בעצם מסירה את המעצורים שהיו על מערכת החיסון ומאפשרת לה לעשות את מה שהיא יודעת לעשות הכי טוב – להשמיד את הפולשים ולהילחם בתהליכים לא תקינים בגוף, במקרה זה סרטן.
 
לאילו סוגי סרטן קיטרודה יכולה לעזור?
סרטן עור (מלנומה) גרורתי או כזה שאינו ניתן להסרה בניתוח. מאושר גם לשימוש בחולים שניסו ללא הצלחה את התרופה ipilimumab או כאלה שלגידול שלהם יש מוטציה גנטית בשם BRAF, אם ניסו קודם לטפל במעכב BRAF. 
 
מלנומה גרורתית נחשבה  עד לפני כמה שנים חשוכת מרפא, והקיטרודה מבשרת עידן חדש בטיפול במחלה. מחקרים הציגו תוצאות מצוינות לשימוש בתרופה - שיעורי הישרדות של 69% לאחר שנה.
 
סרטן ריאות מסוג תאים לא קטנים (NSCLC) שהתפשט לאזורים אחרים בגוף. אושר לשימוש בארה"ב בהליך מזורז בחולים שהגידול שלהם חיובי לגן PD-L1 (אחד משני הגנים שאחראים לחסימת הפעולה של המערכת החיסונית), ולאחר שטיפולי כימותרפיה המכילים פלטיניום לא צלחו.
 
במחקר שנערך לאחרונה ובו קיבלו חולי NSCLC  את התרופה כקו טיפול שני, נמצא כי אצל חולים עם ביטוי גבוה שלPD-L1 , קיטרודה משפרת את ההישרדות הכוללת בכ- 50%. חולים שקיבלו את הטיפול שרדו 17-15 חודשים לפחות, זאת בהשוואה לטיפול הכימותרפי המקובל  שמראה סיכויי הישרדות ממוצעים של 8.5 חודשים בלבד.
 
סרטן קולורקטלי (המעי הגס והרקטום)– החודש הוכתרה קיטרודה על ידי ה-FDA  (סוכנות המזון והתרופות) כטיפול פורץ דרך גם לטיפול בסוגי סרטן קולורקטליים מפושטים. התברר כי מנבא טוב לתגובה בסוג סרטן זה הוא עומס המוטציות בגידול. ככל שיש יותר מוטציות, תרופות מסוג זה יעילות יותר.
 
בסרטן מעי גס גרורתי, למשל, יש לארבעה אחוזים מהחולים גידול שמוגדר MSI, כזה שיש בו הפרעה במנגנון תיקון השגיאות ב-DNA. במחקר שהתפרסם השנה נבדקו חולים עם סרטן מעי גס גרורתי שמיצו את הטיפולים המקובלים. הם חולקו לשתי קבוצות: האחת עם גידולים שהם MSI וקבוצה שנייה ללא פגיעה כזאת. שתי הקבוצות קיבלו טיפול בקיטרודה דרך הווריד. מה התברר? בקבוצת הגידולים ללא הפגיעה הגנטית לא הייתה שום תגובה לטיפול, בעוד שבקבוצה של ה-MSI כמעט 90% מהחולים הפיקו תועלת מהטיפול – הגידול שלהם הצטמק או התייצב.
 
יש תופעות לוואי?
ודאי, אבל גם בזירה זו לקיטרודה יש יתרון יחסי. בעוד שלכימותרפיה יש תופעות לוואי קשות, כי המטופל מקבל בעצם סוג של רעל לגוף, הקיטרודה שונה. תופעות הלוואי שלה הן בדרך כלל עייפות ופריחה. הטיפול עצמו הוא גם קל יותר – 30 דקות של אינפוזיה שאינה גורמת לבחילות ואינה רעילה.
 
אבל, לקיטרודה יש לעיתים תופעות לוואי שאופייניות לה ונגרמות עקב שיפעול יתר של המערכת החיסונית, כמו דלקת אימונית של הריאות או המעי, ועוד.
 
איך משיגים? 
לחולי מלנומה מן הסוגים שהוזכרו התרופה נכללת בסל הבריאות. לאחרים יש אפשרות להשתתף במחקרים קליניים שנעשים בבתי החולים בארץ או לרכוש את התרופה באופן פרטי. בעלי ביטוח בריאות פרטי יכולים לקבל את התרופה, אם הביטוח שלהם כולל את הכיסוי המתאים.
 
ד"ר אילה הוברט היא מנהלת המרכז לגידולים במערכת העיכול בבית החולים הדסה בירושלים ויועצת למדיקס
 
הקורונה מוכיחה (שוב) שמגיפות הן שילוב של סוציולוגיה וביולוגיה
הקורונה מוכיחה (שוב) שמגיפות הן שילוב של סוציולוגיה וביולוגיה
פרקינסון: הנקודות הנוירולוגיות מתחברות
פרקינסון: הנקודות הנוירולוגיות מתחברות
עם קצת מזל: תגליות מקריות מובילות לפיתוח תרופות מצילות-חיים
עם קצת מזל: תגליות מקריות מובילות לפיתוח תרופות מצילות-חיים