פתח שירות

קראת על השירותים שלנו ואתה מעוניין לקבל שירות? נשמח לעזור

 

Share

תנאי שימוש למערכת שיחת הווידאו

שימ/י לב: המידע המופיע על מסך המחשב שלך עלול להיחשף לעיני הסובבים, ובכלל זה בני משפחה ו/או כל אדם אחר המצוי בקרבתך בעת השימוש במערכת.

 

בתום השיחה במערכת מוטלת על המשתמש/ת אחריות בלעדית להסיר את המידע, ו/או את נתוני הזיהוי, ו/או כל נתון אחר, אשר עלול לאפשר גישה למידע ו/או לשירות למי שאינו מורשה לכך. אני פוטר/ת בזאת את מדיקס מכל אחריות ו/או חבות בגין אי־ביצוע הסרה כאמור.

close
דף הביתמידע רפואישינוי בטיפולמידע רפואיאיך קוראים תוצאות בדיקת PSA?

איך קוראים תוצאות בדיקת PSA?

אם אתם מחפשים תשובה חד-משמעית, אז אין. זה קצת יותר מורכב. התוצאה המספרית של הבדיקה אינה מספיקה כדי לקבוע אם יש חשד לסרטן הערמונית. יש עוד גורמים שצריך לקחת בחשבון

יש גורמים רבים שמשפיעים על השאלה האם תוצאת בדיקת PSA נחשבת מעל הנורמה.
 
PSA - prostate-specific antigen הוא חלבון, המיוצר ע"י בלוטת הערמונית, שלעתים קרובות נקשר לסרטן הערמונית. בדיקת החלבון מודדת את הרמה שלו בדם. מקובל היה להתייחס לתוצאה של 4 (4 ננוגרם של החלבון למיליליטר דם) או גבוהה ממנה כחריגה. אך למעשה, משמעות התוצאות תלויה בלא מעט גורמים.
 
היום לוקחים הרופאים בחשבון את גיל המטופל, המוצא שלו וגודלה של בלוטת הערמונית, שכן כל אחד מן הגורמים הללו יכול להשפיע על רמת ה-PSA . הם יכולים גם לקבוע באיזו מהירות רמות החלבון עולות במהלך הזמן והאם החלבון קשור לחלבונים נוספים בזרם הדם או שהוא עצמאי. 
 
ויש עוד גורמים שיכולים להשפיע על התוצאות, כמו בלוטה מוגדלת או בלוטה מודלקת, שגם הם מעלים את רמת החלבון. לעומת זאת, תרופות מסוימות שמטפלות בערמונית מוגדלת, תרופות כימותרפיות או מצבים שונים הקשורים בשתן יכולים להוריד את רמות ה-PSA.
 
כל הגורמים האלה מסייעים לרופא להחליט אם כדאי לערוך למטופל בדיקות נוספות, כמו ביופסיה, לגילוי סרטן הערמונית.
 
לפני שאתה עושה בדיקת PSA , חשוב לשוחח עם הרופא על הסיכון האינדיווידואלי שלך לפתח סרטן ערמונית ועל היתרונות והחסרונות שבקיום הבדיקה.
 
מחשבות על שמיים כחולים ועל האוויר שאנו נושמים
מחשבות על שמיים כחולים ועל האוויר שאנו נושמים
השלב הבא בטיפול בקורונה: סטרואידים
השלב הבא בטיפול בקורונה: סטרואידים
לא הכל שחור: הצד האופטימי של מגיפת הקורונה
לא הכל שחור: הצד האופטימי של מגיפת הקורונה