פתח שירות

קראת על השירותים שלנו ואתה מעוניין לקבל שירות? נשמח לעזור

 

Share

תנאי שימוש למערכת שיחת הווידאו

שימ/י לב: המידע המופיע על מסך המחשב שלך עלול להיחשף לעיני הסובבים, ובכלל זה בני משפחה ו/או כל אדם אחר המצוי בקרבתך בעת השימוש במערכת.

 

בתום השיחה במערכת מוטלת על המשתמש/ת אחריות בלעדית להסיר את המידע, ו/או את נתוני הזיהוי, ו/או כל נתון אחר, אשר עלול לאפשר גישה למידע ו/או לשירות למי שאינו מורשה לכך. אני פוטר/ת בזאת את מדיקס מכל אחריות ו/או חבות בגין אי־ביצוע הסרה כאמור.

close
דף הביתמידע רפואישינוי בטיפולמידע רפואיכימותרפיה לנשים בהריון אינה פוגעת בהתפתחות התינוק

כימותרפיה לנשים בהריון אינה פוגעת בהתפתחות התינוק

מאת: מערכת מדיקס

נשים רבות שחולות בסרטן במהלך ההריון מתלבטות בדילמה אם לקבל טיפול ולהסתכן בפגיעה בעובר. מה הסיכון ומהן ההמלצות?

נשים בהריון המאובחנות כחולות סרטן מתלבטות לא פעם אם לקבל מיד את הטיפול הכימותרפי או רק לאחר ההריון מחשש לפגוע בהתפתחות העובר ובבריאות התינוק. מחקר שפורסם לאחרונה בכתב העת הרפואי NEJM מפיג את החששות.
 
במחקר בדקו קבוצה של ילדים שנולדו לאמהות שחלו בסרטן במהלך הההריון מול קבוצת ביקורת של ילדים בריאים שנולדו לאמהות בריאות. החוקרים עשו שימוש בשאלונים ואספו מידע מגליונות רפואיים, כדי להעריך את התפתחותם של הילדים. כמו כן, הילדים עברו בדיקה נוירולוגית והערכה התפתחותית בגיל שנה וחצי, או בגיל 3, או בשני המועדים. חלק מהילדים גם עברו בדיקה קרדיולוגית.
 
בקבוצת המחקר, שכללה 129 ילדים, נחשפו לכימותרפיה 96 ילדים, 11 נחשפו לטיפול בקרינה ו-13 תינוקות נולדו לנשים שעברו ניתוח בלבד. עוד 2 תינוקות נולדו לנשים שקיבלו טיפול תרופתי לא כימי ו-14 נולדו לנשים שחלו בסרטן אך לא טופלו במהלך ההריון*.
 
28 תינוקות בקבוצת המחקר נולדו במשקל לידה נמוך, לעומת 19 בקבוצת הביקורת. 61% מהתינוקות בקבוצת המחקר נולדו בלידה מוקדמת, זאת לעומת כ 8% בקרב האוכלוסיה הכללית. לא נצפו פערים משמעותיים בהתפתחות הקוגניטיבית בין שתי הקבוצות.
 
החוקרים קבעו כי חשיפת העוברים למחלת אמם, עם או בלי טיפול, לא פגעה בהתפתחותם או בבריאותם. חלק ניכר מהתינוקות אמנם נולדו טרם זמנם וללידה מוקדמת יש השלכות וסיבוכים, אבל מצבם של הילדים לא הוחמר מעבר לכך. למרות זאת, עורכי המאמר ממליצים לא להתחיל בטיפולים כימותרפיים או קרינתיים בשליש הראשון של ההריון, אלא רק בשלבים מאוחרים יותר.
 
* חלק מן החשיפות חופפות, ולכן המספרים עולים על 100%. 
 
מחשבות על שמיים כחולים ועל האוויר שאנו נושמים
מחשבות על שמיים כחולים ועל האוויר שאנו נושמים
השלב הבא בטיפול בקורונה: סטרואידים
השלב הבא בטיפול בקורונה: סטרואידים
לא הכל שחור: הצד האופטימי של מגיפת הקורונה
לא הכל שחור: הצד האופטימי של מגיפת הקורונה