פתח שירות

קראת על השירותים שלנו ואתה מעוניין לקבל שירות? נשמח לעזור

 

Share

תנאי שימוש למערכת שיחת הווידאו

שימ/י לב: המידע המופיע על מסך המחשב שלך עלול להיחשף לעיני הסובבים, ובכלל זה בני משפחה ו/או כל אדם אחר המצוי בקרבתך בעת השימוש במערכת.

 

בתום השיחה במערכת מוטלת על המשתמש/ת אחריות בלעדית להסיר את המידע, ו/או את נתוני הזיהוי, ו/או כל נתון אחר, אשר עלול לאפשר גישה למידע ו/או לשירות למי שאינו מורשה לכך. אני פוטר/ת בזאת את מדיקס מכל אחריות ו/או חבות בגין אי־ביצוע הסרה כאמור.

close

גבר, יש לך פפילומה?

מאת: מערכת מדיקס

החיסון נגד נגיף הפפילומה, שכידוע עלול לגרום לסרטן צוואר הרחם, הוא חלק מחיסוני השגרה הניתנים לתלמידי כיתות ח' בישראל. מחקר חדש מצביע על כך שהחיסון עשוי למנוע גם מקרים של סרטני ראש-צוואר, ובפרט סרטן הלוע. השחקן ההוליוודי, מייקל דגלאס, היה בטח שמח לדעת על כך קודם

רובנו מכירים את נגיף הפפילומה כמי שאחראי לחלק גדול מהמקרים של סרטן צוואר הרחם. מחקר חדש מגלה כי מי שנושא את הנגיף, נמצא בסיכון של פי-22 לפתח סרטן הלוע ופי-7 לסרטני ראש-צוואר באופן כללי.
 
"המחקר ייחודי כי הוא מראה בפעם הראשונה שהימצאותו של זן זה של הנגיף בחלל הפה קודמת להתפתחותו של סרטן הלוע", אמר אחד החוקרים, ד"ר איליר אגאליו מבית הספר לרפואה אלברט איינשטיין בניו יורק. 
 
נגיפי הפפילומה, יש עשרות זנים שלהם, עוברים לרוב בעיקר באמצעות מגע מיני. אבל, הם יכולים לעבור גם במגע וחיכוך של העור, ולכן אמצעי מניעה אינם יעילים מספיק במניעת הדבקה. ושיעור ההדבקה הוא עצום: המרכז האמריקאי לבקרת מחלות ומניעתן (CDC) מעריך כי 90%-80% מהפעילים מינית יידבקו בנגיף במהלך חייהם. כמחצית מהנדבקים יידבקו בזן של הנגיף שיכול לגרום לסרטן. אחד הנדבקים המוכרים הוא הכוכב ההוליוודי מייקל דאגלס, שחשף בראיון טלוויזיה כי לקה בסרטן בחלל הפה לאחר שנדבק בנגיף כנראה במהלך מין אוראלי.
 
הדרך הבטוחה היחידה להימנע מהדבקה היא קבלת חיסון, ובישראל החלו בשנים האחרונות לחסן את כל ילדי כיתות ח' נגד הנגיף. 
 
לאלה שחוששים מהחיסון כדאי להתעדכן בנתונים של המחקר האחרון. המחקר בחן את שיעור מקרי סרטן הראש והצוואר בקרב מטופלים שנשאו את הנגיף HPV-16 (אחד מכ-40 זנים של נגיף הפפילומה שנכלל בחיסון) בחלל הפה.
 
המחקר, שהתפרסם בעיתון הרפואי Jama Oncology, התבסס על נתוני מחקרים של האגודה האמריקאית לסרטן. בנקודת ההתחלה של המחקר הגישו 96,650 נבדקים, שאינם חולי סרטן, דגימות רוק. לאחר מעקב של כ-4 שנים זוהו מתוכם 132 מקרים של סרטן ראש-צוואר.
 
החוקרים בדקו את קבוצת האנשים שחלו מול קבוצת ביקורת של 396 (פי-3) מבוגרים בעלי מאפיינים דומים אך בריאים. הם גילו כי הסיכון לסרטן ראש-צוואר גבוה בהרבה אצל אלה שנדבקו בעבר בנגיף HPV  (human papilloma virus) של הפה: פי-7 לסרטן ראש צוואר ופי-22 לסרטן הלוע.
 
 
מחשבות על שמיים כחולים ועל האוויר שאנו נושמים
מחשבות על שמיים כחולים ועל האוויר שאנו נושמים
השלב הבא בטיפול בקורונה: סטרואידים
השלב הבא בטיפול בקורונה: סטרואידים
לא הכל שחור: הצד האופטימי של מגיפת הקורונה
לא הכל שחור: הצד האופטימי של מגיפת הקורונה