פתח שירות

קראת על השירותים שלנו ואתה מעוניין לקבל שירות? נשמח לעזור

 

Share

תנאי שימוש למערכת שיחת הווידאו

שימ/י לב: המידע המופיע על מסך המחשב שלך עלול להיחשף לעיני הסובבים, ובכלל זה בני משפחה ו/או כל אדם אחר המצוי בקרבתך בעת השימוש במערכת.

 

בתום השיחה במערכת מוטלת על המשתמש/ת אחריות בלעדית להסיר את המידע, ו/או את נתוני הזיהוי, ו/או כל נתון אחר, אשר עלול לאפשר גישה למידע ו/או לשירות למי שאינו מורשה לכך. אני פוטר/ת בזאת את מדיקס מכל אחריות ו/או חבות בגין אי־ביצוע הסרה כאמור.

close
דף הביתמידע רפואישינוי בטיפולמידע רפואי5 סוגים של סרטן שמחלימים מהם

5 סוגים של סרטן שמחלימים מהם

17/03/2016 | מאת: מערכת מדיקס

סרטן זה לא בהכרח גזר דין מוות. קבלו 5 סוגים של סרטן שהסיכוי להחלים מהם הוא קרוב ל-100%

נהוג לחשוב על סרטן כגזר דין מוות, אבל האמת שונה בתכלית. למעשה, קיימים 5  סוגים של סרטן שבמקרים של זיהוי מוקדם, סיכויי ההחלמה מהם קרובים ל-100%! כשמדברים על החלמה מסרטן, רופאים נוטים להיות זהירים ולהשתמש במונח "הפוגה", שמותיר אפשרות לחזרה של המחלה.  בכל זאת, מקובל לקבוע שמי שנקי מסרטן 5 שנים לאחר האבחנה  יש לו סיכוי טוב יותר להבריא. 5 סרטנים עם עתיד מבטיח:
 

סרטן הערמונית

גברים החיים 5 שנים לאחר אבחון: כמעט 100%
 
מדוע סיכויי ההחלמה גבוהים?רבים מהגידולים בערמונית מתפתחים בצורה איטית או בכלל לא. באותו זמן, הם אינם מזיקים מספיק לגוף כדי לדרוש טיפול, וגברים יכולים להמשיך ולחיות איתם שנים ארוכות ללא כל הפרעה.
 
מתי הסיכויים נמוכים יותר? כאשר הסרטן מתפשט, קשה יותר לטפל בו. אחוז קטן של מקרי סרטן הערמונית יכול לעבור במהירות לאיברים אחרים בגוף. במקרה זה, רק 28% מהגברים יחיו 5 שנים אחרי שקיבלו את האבחנה. החדשות הטובות הן שרופאים בדרך כלל מגלים את סרטן הערמונית מוקדם, לפני שהוא מתחיל להתפשט. 
 
בדיקות לגילוי מוקדם עוזרות? יש שתי דרכים לגילוי של סרטן הערמונית: בדיקה רקטלית ובדיקת דם (PSA). בדיקת הדם עלולה להיות מטעה, שכן רמות גבוהות של החלבון PSA, שמשמשות סימן לסרטן, יכולות להיות גבוהות גם מסיבות אחרות. לכן כדאי להתגבר על אי הנעימות, ולבצע את הבדיקה הרקטלית, ולהתייעץ עם הרופא בנוגע לבדיקת הדם.
 
 

סרטן בלוטת התריס

אנשים החיים 5 שנים לאחר אבחון: כמעט 100%
 
מדוע סיכויי ההחלמה גבוהים? הסוג הנפוץ ביותר של סרטן בלוטת התריס, פפילרי, צומח לאט. אפילו כאשר הגידול גדול או מתחיל להתפשט לרקמות בסביבה, ניתן לטפל ואפילו לרפא את המחלה באמצעות ניתוח שמסיר את הבלוטה. לאחר הניתוח לוקחים תרופות המחליפות את את ההורמונים שהבלוטה מייצרת. 
 
מתי הסיכויים נמוכים יותר? יש סוג נדיר של המחלה, שנקרא סרטן אנאפלסטי, וסיכויי ההישרדות שלו אחרי 5 שנים הם 7% בלבד.
 
בדיקות לגילוי מוקדם עוזרות? אין בדיקות מוקדמות המומלצות לגילוי המחלה. רוב האנשים מגלים כי חלו, לאחר שהם או הרופא שלהם חשו גוש או נפיחות בצוואר, או באופן אקראי כשערכו בדיקות לבעיות אחרות.
 

סרטן האשכים

גברים החיים 5 שנים לאחר אבחון: 95.3%
 
מדוע סיכויי ההחלמה גבוהים? בשלבים המוקדמים שלו (כשהגידול לא התפשט), ניתן לרפא את הסרטן בעזרת ניתוח להסרת האשך. בשלבים מתקדמים יותר, ניתוח והקרנות או כימותרפיה בדרך כלל עובדים גם הם היטב.
 
מתי הסיכויים נמוכים יותר? למעשה, הטיפולים מצליחים לרוב גם בסרטן מתקדם. סיכויי ההישרדות לאחר 5 שנים עומדים על 73%, אחוז גבוה מאוד לסרטן מתקדם.
 
בדיקות לגילוי מוקדם עוזרות? אין בדיקות לגילוי מוקדם. מומלץ לגשת לרופא אם חשים גוש באשך או אם אחד האשכים נעשה גדול יותר מהאחר.
.

מלנומה (סוג של סרטן עור)

אנשים החיים 5 שנים לאחר אבחון: 91.5%
 
מדוע סיכויי ההחלמה גבוהים? בדרך כלל ניתן לזהות מלנומה בעין בלתי מזוינת וכשהיא עדיין בשלב מוקדם. אם היא לא חדרה מעבר לשטח העור, ניתן להסיר את הגידול בניתוח. 
 
מתי הסיכויים נמוכים יותר? אם לא מזהים את המחלה מוקדם, מלנומה היא סרטן שנוטה להתפשט יותר מסרטני עור אחרים לאיברים אחרים בגוף. משעה שהגידול חודר את השומן התת-עורי, קשה לטפל בו. רק 20%-15% מחולי מלנומה מפושטת ישרדו לאחר 5 שנים. 
 
בדיקות לגילוי מוקדם עוזרות? כן. ניתן לבדוק את העור ולחפש אחר הופעת שומה חדשה, או שינויים בגודל ובצבע בשומות הקיימות. חשוב במיוחד לבדוק אזורים נסתרים, כמו הגב, הקרקפת, כיס האשכים ובין האצבעות. אם אתם בקבוצת סיכון, ערכו בדיקה קבועה אצל רופא עור.
 

סרטן השד

נשים החיות 5 שנים לאחר אבחון: בשלבים 0 ו-1 – 100%
 
מדוע סיכויי ההחלמה גבוהים? לרופאים היום יש כלים רבים ומגוונים יותר לטיפול בסרטן השד. סרטן השד אינו מחלה אחת, אלא רבות, וקיימים טיפולים שונים לסוגים השונים של המחלה.
 
מתי הסיכויים נמוכים יותר? כאשר המחלה מתגלה מוקדם, קל יותר לטפל בה ולרפא אותה. סוגים מסוימים של המחלה ניתנים לריפוי יותר מאחרים. למשל, בגידול שחיובי לאסטרוגן ניתן לשלוט באמצעות תרופות שמורידות את רמת האסטרוגן. אולם, סרטן שד מסוג טריפל נגטיב (כזה שאינו מבטא קולטנים לאסטרוגן ולפרוגסטרון וכן לחלבון HER2) נוטה להיות אגריסיבי יותר מבחינת הסיכון להתפשטות ולחזרת המחלה.
 
בדיקות לגילוי מוקדם עוזרות? כן. מחקרים מראים שבדיקות ממוגרפיה יכולות להציל חיים. בישראל מומלץ לנשים מעל לגיל 50 לבצע את הבדיקה אחת לשנתיים. לנשים שנמצאות בקבוצת סיכון מומלץ לעשות אותה מדי שנה כבר מגיל 40.
 
לא הכל שחור: הצד האופטימי של מגיפת הקורונה
לא הכל שחור: הצד האופטימי של מגיפת הקורונה
4 מהפכות רפואיות שנולדו בעקבות מגפות
4 מהפכות רפואיות שנולדו בעקבות מגפות
נכון או לא נכון? גם הגופים הרשמיים מתקשים לספק מידע מהימן על הקורונה
נכון או לא נכון? גם הגופים הרשמיים מתקשים לספק מידע מהימן על הקורונה