פתח שירות

קראת על השירותים שלנו ואתה מעוניין לקבל שירות? נשמח לעזור

 

Share

תנאי שימוש למערכת שיחת הווידאו

שימ/י לב: המידע המופיע על מסך המחשב שלך עלול להיחשף לעיני הסובבים, ובכלל זה בני משפחה ו/או כל אדם אחר המצוי בקרבתך בעת השימוש במערכת.

 

בתום השיחה במערכת מוטלת על המשתמש/ת אחריות בלעדית להסיר את המידע, ו/או את נתוני הזיהוי, ו/או כל נתון אחר, אשר עלול לאפשר גישה למידע ו/או לשירות למי שאינו מורשה לכך. אני פוטר/ת בזאת את מדיקס מכל אחריות ו/או חבות בגין אי־ביצוע הסרה כאמור.

close

מגידול סרטני לשפיר

29/05/2016 | מאת: מערכת מדיקס

לפני כחודש הוכרז כי תת-קטגוריה של סרטן בלוטת התריס אינה נחשבת עוד סרטן. זו פעם ראשונה שבה גידול סרטני מוגדר, בעקבות מחקר רפואי, שפיר. איך זה ישנה את חיי החולים?

סוג מסוים של סרטן בלוטת התריס הוכרז לאחרונה "לא סרטן" על ידי פאנל בינלאומי של קלינאים ופתולוגים.
 
זו פעם ראשונה שבה גידול שנחשב בעבר כפולשני מסווג מחדש כגידול שפיר. המחקר התפרסם בכתב העת הנודע JAMA Oncology בחודש אפריל, לצד מאמר מערכת אוהד מטעם עורכי כתב העת. 
 
"השינוי במינוח עשוי להשפיע על הטיפול ביותר מ-45 אלף מטופלים בשנה ברחבי העולם", אמר ד"ר קפאל פאתל מהמחלקה לאנדוקרינולוגיה באוניברסיטת ניו יורק. לדבריו, "ביטול השם 'סרטן' הוא הכרה בעובדה שהפוטנציאל הממאיר של הגידולים האלה הוא נמוך. זה צפוי לשנות את הגישה של המטפלים ושל המטופלים למחלה. ראשית, ביטול השם יבטל גם את ההשפעה הפסיכולוגית שמתלווה לקביעת האבחנה של סרטן. מעבר לזאת, הסיווג החדש מכיר בהתנהגות הביולוגית הנכונה של הגידול ויפחית בהתאם את טיפול היתר שלעתים ננקט כאשר מכניסים למשוואה את המילה 'סרטן'.
 
חברי הפאנל שביצעו את המחקר בחנו 268 דגימות פתולוגיות אשר אובחנו בעבר כגידולים פולשניים מסוג Encapsulated Follicular Variant of Papillary Thyroid Carcinoma (EFVPTC) או בעברית - סרטן מסוג זקיקי עטוף כמוסה.
 
במהלך המחקר הם ביססו מספר פרמטרים ומאפיינים אבחנתיים, כמו מאפיינים תאיים או חדירה של הגידול, שאיפשרו להם להבחין בין גידולים פולשניים לשפירים. מעקב אחר המטופלים שבהתאם לקטגוריות החדשות סווגו כשפירים, חשף שאף אחד מהם לא חווה הישנות של המחלה במשך 13 שנה לאחר האבחנה.
 
לטענת החוקרים, ההיארעות של  EFVPTC עלתה פי 3-2 במהלך 30-20 השנים האחרונות, וכיום סוג זה מהווה 10%-20% מכלל גידולי בלוטת התריס המאובחנים באירופה ובצפון אמריקה. 
 
על אף ששינוי במינוח יכול להיתפס כסמלי, קבלת אבחון של סרטן מייצרת אפקט פסיכולוגי משמעותי בקרב מטופלים. הסרת המילה סרטן משם המחלה מאפשר הן לרופאים והן למטופלים להתייחס לאבחנה בצורה שונה, לקבל החלטות התואמות את האינדיקציות הרפואיות ולהימנע משלל טיפולים קשים וממושכים.
 
החוקרים ציינו שלמרות עדויות שהצטברו על התנהגות אינדולנטית (איטית) מאוד של גידול זה, מרבית החולים מטופלים היום בטיפול המקובל לסרטן בלוטת התריס, הכולל ניתוח להסרת הבלוטה יחד עם טיפול ביוד רדיואקטיבי.
הם מקווים שמחקר זה יהיה ראשון מיני רבים, וכי הממצאים ידרבנו חוקרים רבים לבחון בביקורתיות מחודשת את המוסכמות וההגדרות הקיימות לגבי גידולים סרטניים. 
 
לא הכל שחור: הצד האופטימי של מגיפת הקורונה
לא הכל שחור: הצד האופטימי של מגיפת הקורונה
4 מהפכות רפואיות שנולדו בעקבות מגפות
4 מהפכות רפואיות שנולדו בעקבות מגפות
נכון או לא נכון? גם הגופים הרשמיים מתקשים לספק מידע מהימן על הקורונה
נכון או לא נכון? גם הגופים הרשמיים מתקשים לספק מידע מהימן על הקורונה