פתח שירות

קראת על השירותים שלנו ואתה מעוניין לקבל שירות? נשמח לעזור

 

Share

תנאי שימוש למערכת שיחת הווידאו

שימ/י לב: המידע המופיע על מסך המחשב שלך עלול להיחשף לעיני הסובבים, ובכלל זה בני משפחה ו/או כל אדם אחר המצוי בקרבתך בעת השימוש במערכת.

 

בתום השיחה במערכת מוטלת על המשתמש/ת אחריות בלעדית להסיר את המידע, ו/או את נתוני הזיהוי, ו/או כל נתון אחר, אשר עלול לאפשר גישה למידע ו/או לשירות למי שאינו מורשה לכך. אני פוטר/ת בזאת את מדיקס מכל אחריות ו/או חבות בגין אי־ביצוע הסרה כאמור.

close

מה ההבדל בין ציסטה לגידול?

05/06/2016 | מאת: מערכת מדיקס

גילוי של ציסטה מעלה אצל אנשים בדרך כלל חשש מסרטן. האם החשש הזה מוצדק?

יש אנשים שרואים בתוצאות הבדיקה שלהם ציסטה, ונבהלים. בדרך כלל עולה חשש כי מדובר בגידול סרטני. אז מה בעצם ההבדל, אם יש, בין ציסטה לגידול?
 
ציסטה היא שקיק שמלא בנוזל. היא יכולה להיווצר בכל מקום בגוף, כולל בעצמות וברקמות. ציסטה פשוטה מכילה בתוכה נוזל צלול וצורתה עגולה ומוגדרת. בדרך כלל היא תגרום למטרד או לכאב, רק אם היא גדולה מאוד או נמצאת במיקום לא נוח. ציסטה מורכבת, המכילה תוכן עכור או עיבוי של המעטפת או מחיצות, מחייבת בדיקה. עם זאת, רק במקרים נדירים היא עלולה להיות ממארת.
 
למילה "גידול" יש קונוטציה יותר מאיימת, אבל גם הוא לא תמיד מבשר על סרטן. גידול הוא בסך הכל גדילה לא תקינה של רקמה. מה זאת אומרת? במצב תקין תאים גדלים ומתחלקים לתאים חדשים לפי דרישות הגוף. וכשתאים מזדקנים, הם מתים ומוחלפים על ידי תאים צעירים. אבל, ישנם מצבים שבהם נוצרים תאים חדשים בלי שהגוף זקוק להם והתאים המזדקנים אינם מתים כפי שהיו אמורים. התאים העודפים מצטברים ויוצרים צבר של תאים המכונה גידול. 
 
כמו ציסטה, גם גידול יכול להופיע בכל מקום בגוף, והוא יכול להיות שפיר או ממאיר. גידול שפיר מכיל תאים רגילים, שאין להם יכולת ליצור גרורות, כלומר לנדוד לאזורים רחוקים בגוף. הוא יכול להוות סיכון רק במידה שהוא לוחץ על איברים סמוכים. לעומת זאת, גידול ממאיר מורכב מתאים שהם בעלי תכונות שמאפשרות להם להתפשט לרקמות סמוכות או לאזורים נוספים בגוף. חלק מהגידולים השפירים עלולים להפוך לממאירים. רובם לא.
 
לא הכל שחור: הצד האופטימי של מגיפת הקורונה
לא הכל שחור: הצד האופטימי של מגיפת הקורונה
4 מהפכות רפואיות שנולדו בעקבות מגפות
4 מהפכות רפואיות שנולדו בעקבות מגפות
נכון או לא נכון? גם הגופים הרשמיים מתקשים לספק מידע מהימן על הקורונה
נכון או לא נכון? גם הגופים הרשמיים מתקשים לספק מידע מהימן על הקורונה