פתח שירות

קראת על השירותים שלנו ואתה מעוניין לקבל שירות? נשמח לעזור

 

Share

תנאי שימוש למערכת שיחת הווידאו

שימ/י לב: המידע המופיע על מסך המחשב שלך עלול להיחשף לעיני הסובבים, ובכלל זה בני משפחה ו/או כל אדם אחר המצוי בקרבתך בעת השימוש במערכת.

 

בתום השיחה במערכת מוטלת על המשתמש/ת אחריות בלעדית להסיר את המידע, ו/או את נתוני הזיהוי, ו/או כל נתון אחר, אשר עלול לאפשר גישה למידע ו/או לשירות למי שאינו מורשה לכך. אני פוטר/ת בזאת את מדיקס מכל אחריות ו/או חבות בגין אי־ביצוע הסרה כאמור.

close
דף הביתמידע רפואישינוי בטיפולמידע רפואייש כזה דבר יותר מדיי בדיקות?

יש כזה דבר יותר מדיי בדיקות?

מאת: ד"ר אשר ברק

רוב האנשים, ואולי גם רופאים, נוטים לומר: לא מועיל, לא מזיק. אבל במקרה של בדיקות, אבחון יתר בהחלט עלול להזיק

בעולם הרפואה בדיקות רפואיות הן בגדר must  למטרת אבחון של מחלות או למניעתן. הבדיקות הן מצרך מבוקש, הן על ידי מטופלים והן על ידי רופאים. 
 
לא פעם, מטופלים שמרגישים לא טוב ורוצים לאתר את הסיבה לכך תובעים מהרופא לערוך את כל הבדיקות האפשריות; הרופאים, מצדם, מעדיפים ללכת על בטוח ולהימנע מחשיפה לטענות ולתביעות משפטיות. בסך הכל, התחושה הכללית היא: למה לא? אם לא יועיל, לא יזיק.
 
אבל, אבחון יתר הוא בהחלט מזיק!
 
משמעות הדבר היא לעיתים איתור של ממצאים שממילא לא היו גורמים לסימפטומים אצל המטופל, וודאי לא למוות, אבל כן גורמים לטיפול יתר ולחלופין חשיפה של המטופל לבדיקות מיותרות – דוגמת קרינה יתרה.
 
קחו לדוגמה את סרטן הערמונית, הסרטן השכיח ביותר בקרב גברים מבוגרים בישראל. סרטן הערמונית מתפתח באיטיות רבה. הסיכוי למות מהמחלה בתוך 15 שנה ממועד הגילוי עומד על פחות מ-10%.
 
בשנות ה-90 נכנסה לשימוש בדיקת ה-PSA, בדיקת דם המאתרת חלבון המופרש על ידי תאי ערמונית. מאז הכנסתה של הבדיקה למערכת הוכפל מספר המאובחנים במחלה. ב-40%-30% מהמקרים אין צורך לטפל בסרטן, ולמרות זאת יותר מ-85% מקבוצה זאת מקבלים טיפול שנושא עמו תופעות לוואי לא נעימות כמו בריחת שתן ואימפוטנציה.
 
מצב דומה קיים בסרטן השד אצל מטופלות שאובחנו בבדיקת ממוגרפיה כחולות בסרטן השד שלב אפס (DCIS). זהו סרטן לא חודרני, הממוקם בצינוריות החלב של השד בלבד. רוב הנשים לא היו סובלות משום בעיה, אם לא היו מגלות את הממצא בממוגרפיה. לנשים שאובחנו יש סיכוי של 20%-15% שיתפתח אצלן בעתיד סרטן מסכן חיים. אולם כיום, 100% מהנשים מטופלות באמצעות כריתה והקרנות.
 
הנתונים במדיקס מוכיחים עד כמה היד קלה על ההדק בבדיקות ובטיפולים שמגיעים בעקבותיהן: ב-55% מהמקרים שהגיעו אלינו (יותר ממחצית!) מנענו פעולות רפואיות מיותרות, בדיקות פולשניות וניתוחים.
 
אז מה אנחנו מציעים?
אל תסתפקו בממצא הרנטגני או הפתולוגי. לפני שאתם עומדים לבצע פעולה רפואית, התייעצו עם הרופא קודם כל אם הממצא הזה אכן הוא שאחראי לסימפטומים שמטרידים אתכם. ודאו עם הרופא כי הטיפול שהומלץ עליו אמנם מוצדק ונדרש. מומלץ להתייעץ על כך עם רופא בלתי מעורב (כזה שאינו צפוי לבצע את הפעולה, כזה שאינו 'גוזר קופון' אם הפרוצדורה הרפואית מתבצעת), ובמקרה של מחלה קשה או מורכבת, פנו לקבלת ליווי רפואי אישי.
 
מחשבות על שמיים כחולים ועל האוויר שאנו נושמים
מחשבות על שמיים כחולים ועל האוויר שאנו נושמים
השלב הבא בטיפול בקורונה: סטרואידים
השלב הבא בטיפול בקורונה: סטרואידים
לא הכל שחור: הצד האופטימי של מגיפת הקורונה
לא הכל שחור: הצד האופטימי של מגיפת הקורונה