פתח שירות

קראת על השירותים שלנו ואתה מעוניין לקבל שירות? נשמח לעזור

 

Share

תנאי שימוש למערכת שיחת הווידאו

שימ/י לב: המידע המופיע על מסך המחשב שלך עלול להיחשף לעיני הסובבים, ובכלל זה בני משפחה ו/או כל אדם אחר המצוי בקרבתך בעת השימוש במערכת.

 

בתום השיחה במערכת מוטלת על המשתמש/ת אחריות בלעדית להסיר את המידע, ו/או את נתוני הזיהוי, ו/או כל נתון אחר, אשר עלול לאפשר גישה למידע ו/או לשירות למי שאינו מורשה לכך. אני פוטר/ת בזאת את מדיקס מכל אחריות ו/או חבות בגין אי־ביצוע הסרה כאמור.

close

הקרנות זה מסרטן?

11/07/2016 | מאת: מערכת מדיקס

ועוד כמה שאלות ותשובות על הטיפול בהקרנה

שימוש בקרינה רדיואקטיבית לטיפול בסרטן אינו גורם בעצמו לסרטן? מטופלים רבים שואלים את עצמם את השאלה הלגמרי הגיונית הזאת לפני שעליהם לעבור סדרה של טיפולים בהקרנות (רדיותרפיה), אז לא רק שאנחנו רוצים לענות, הכנו גם תשובות לשאלות אחרות שמעורר הטיפול בקרינה. 

 

אז ראשית, זה נכון שיש קשר בין קרינה לסרטן. בטיפול רדיותרפי משתמשים באלומה של קרני X כדי לפגוע בתאים הממאירים ולהשמיד אותם. הנזק שנגרם לחומר התורשתי בתאים הסרטניים גורם לנזק גם בתאים בריאים. אבל: 

 

  1. הקרינה שנותנים במהלך טיפול ממוקדת באזור הממאיר, כמעט ללא גלישה לאזורים אחרים בגוף. הסיכון נמוך יחסית, ולא ניתן להשוותו לתועלת המתקבלת מההקרנה.

  2.  

    התאים הבריאים הם בעלי יכולת טובה יותר מתאי הסרטן לשקם את עצמם.

     

בהזדמנות זאת, כדאי שתדעו טיפול בהקרנה חיצונית לא תגרום לכם להיות רדיואקטיבים בשום שלב. אינכם פולטים קרינה ואינכם מעמידים בסכנת חשיפה את בני המשפחה או החברים. 

 

זה כואב? רוב המטופלים לא חשים דבר בעת ההקרנה שנמשכת בסך הכל כמה דקות. יש כאלה שחשים חום או עקצוץ. במשך הזמן העור באזור שהוקרן ייעשה בהדרגה יבש, כואב, מגרד או שורף במידה נסבלת. 

 

מה בנוגע לתופעות לוואי? בניגוד לכימותרפיה, בהקרנות לא מאבדים שיער, אלא אם כן ההקרנה מכוונת ישירות לראש. למרבה הצער, בדומה לכימותרפיה גם הקרנות עלולות לגרום לבחילות ולהקאות, במיוחד במקרים שבהם ההקרנה מכוונת לכבד, למוח או למערכת העיכול. הסיכון לתופעות האלה גובר, ככל שמנת הקרינה גבוהה יותר והשטח המוקרן גדול יותר.

לא הכל שחור: הצד האופטימי של מגיפת הקורונה
לא הכל שחור: הצד האופטימי של מגיפת הקורונה
4 מהפכות רפואיות שנולדו בעקבות מגפות
4 מהפכות רפואיות שנולדו בעקבות מגפות
נכון או לא נכון? גם הגופים הרשמיים מתקשים לספק מידע מהימן על הקורונה
נכון או לא נכון? גם הגופים הרשמיים מתקשים לספק מידע מהימן על הקורונה