פתח שירות

קראת על השירותים שלנו ואתה מעוניין לקבל שירות? נשמח לעזור

 

Share

תנאי שימוש למערכת שיחת הווידאו

שימ/י לב: המידע המופיע על מסך המחשב שלך עלול להיחשף לעיני הסובבים, ובכלל זה בני משפחה ו/או כל אדם אחר המצוי בקרבתך בעת השימוש במערכת.

 

בתום השיחה במערכת מוטלת על המשתמש/ת אחריות בלעדית להסיר את המידע, ו/או את נתוני הזיהוי, ו/או כל נתון אחר, אשר עלול לאפשר גישה למידע ו/או לשירות למי שאינו מורשה לכך. אני פוטר/ת בזאת את מדיקס מכל אחריות ו/או חבות בגין אי־ביצוע הסרה כאמור.

close
דף הביתמידע רפואישינוי בטיפולמידע רפואימחקר: "בדיקות גנטיות לכל חולי סרטן ערמונית גרורתי"

מחקר: "בדיקות גנטיות לכל חולי סרטן ערמונית גרורתי"

23/08/2016 | מאת: מערכת מדיקס

מחקר חדש מגלה, כי מוטציות בגנים מסוג BRCA הן לא רק בעיה של נשים. אחוז גבוה של מוטציות בגנים האחראים על תיקון ה-DNA התגלה אצל גברים הסובלים מסרטן ערמונית מתקדם

מוטציות שעוברות בתורשה בגנים האחראים על תיקון DNA, דוגמת קבוצת הגנים BRCA המוכרת לנו מסרטן השד התורשתי, מגבירות את הסיכון לפיתוח גרורות אצל גברים הסובלים מסרטן הערמונית.

 

מאז שהתגלה לראשונה הקשר בין מוטציות בגנים מסוג BRCA לסרטן השד והשחלות לפני שני עשורים, הידע הזה משמש כלי חשוב בידי נשאיות של המוטציות. נשאיות יכולות לעבור בדיקות לגילוי מוקדם או אפילו לעבור ניתוח כריתת שד ושחלות מקדים (ע"ע אנג'לינה ג'ולי). נשים שכבר אובחנו עם סרטן יכולות לעודד קרובות משפחה לעבור בדיקה גנטית כדי לברר אם גם הן נמצאות בסיכון.

 

אבל המוטציות הללו משפיעות לא רק על נשים. מחקרים הראו כבר בעבר שגברים הסובלים ממוטציות מורשות בגנים BRCA נמצאים בסיכון מוגבר לסרטן הערמונית, אך עד עתה לא היה קיים מידע מספיק כדי שרופאים יוכלו להמליץ על בדיקות למוטציות אלו בקרב החולים.

 

ממצאים חדשים של קבוצת חוקרים מבית החולים האמריקאי Memorial Sloan Kettering התפרסמו לאחרונה במגזין הרפואי הנחשב New England Journal Of Medicine, והם מספקים את ההוכחה הנדרשת. המחקר מצא שמוטציות אלו נפוצות אצל 11.8% מהנבדקים הסובלים מסרטן ערמונית גרורתי, לעומת 4.6% בלבד בגברים הסובלים מסרטן ערמונית שאינו גרורתי. תוצאות אלו מבוססות על בדיקות גנטיות ב-20 גנים שונים אצל 692 גברים הסובלים מסרטן ערמונית עם גרורות.

 

לטענת החוקרים, כל הגברים הסובלים מסרטן ערמונית עם גרורות, בלי קשר לגיל ולהיסטוריה המשפחתית שלהם, צריכים לעבור בדיקה למוטציות בגנים הקשורים לתיקון DNA.

 

הרופאים מסבירים כי לגילוי הזה יש משמעות רבה: "אנחנו נמצאים כעת בנקודה שבה לרופאים יש טיפולים ספציפיים להציע לאנשים הסובלים ממוטציות מורשות במנגנוני תיקון DNA", הסביר החוקר ד"ר מייקל וולש, "עבור מישהו עם מחלה גרורתית, לבדיקות אלו יש פוטנציאל לסייע בסיכויי ההחלמה".

 

בתקופה האחרונה יש גידול במספר הטיפולים המבוססים על מעכבי PARP (טיפול מכוון למנגנוני תיקון DNA) שמוצעים לסובלות מסרטן השד והשחלות, בהתבסס על אבחון גנטי. כעת ניתן יהיה להציע טיפול דומה לגברים הסובלים מסרטן ערמונית גרורתי.

 

כמו אצל הנשים, גם במקרה זה המרוויחים לא יהיו רק החולים, אלא גם בני משפחותיהם. המחקר החדש גילה שקרובי משפחה מדרגה ראשונה של הנבדקים שאצלם התגלו מוטציות אלו נמצאים בסיכון מוגבר לסרטן. גילוי זה יכול לדרבן קרובי משפחה של אנשים הסובלים ממוטציות אלו לעבור בדיקות לגילוי מוקדם ולהציל את חייהם.

 

 

 

לא הכל שחור: הצד האופטימי של מגיפת הקורונה
לא הכל שחור: הצד האופטימי של מגיפת הקורונה
4 מהפכות רפואיות שנולדו בעקבות מגפות
4 מהפכות רפואיות שנולדו בעקבות מגפות
נכון או לא נכון? גם הגופים הרשמיים מתקשים לספק מידע מהימן על הקורונה
נכון או לא נכון? גם הגופים הרשמיים מתקשים לספק מידע מהימן על הקורונה