פתח שירות

קראת על השירותים שלנו ואתה מעוניין לקבל שירות? נשמח לעזור

 

Share

תנאי שימוש למערכת שיחת הווידאו

שימ/י לב: המידע המופיע על מסך המחשב שלך עלול להיחשף לעיני הסובבים, ובכלל זה בני משפחה ו/או כל אדם אחר המצוי בקרבתך בעת השימוש במערכת.

 

בתום השיחה במערכת מוטלת על המשתמש/ת אחריות בלעדית להסיר את המידע, ו/או את נתוני הזיהוי, ו/או כל נתון אחר, אשר עלול לאפשר גישה למידע ו/או לשירות למי שאינו מורשה לכך. אני פוטר/ת בזאת את מדיקס מכל אחריות ו/או חבות בגין אי־ביצוע הסרה כאמור.

close

ככה זה כשיש שניים

מאת: מערכת מדיקס

פעם היו תוקפים את הסרטן בשיטה אחת, אבל אז התברר שטיפול משולב יכול להניב הצלחה גדולה יותר, ושיש עוד אפשרויות טיפול. איך זה עובד?

במשך עשרות שנים היו בידי הרופאים שלוש אפשרויות טיפול עיקריות בסרטן: ניתוח, הקרנותכימותרפיה. עד שהתחילו לשלב בין השיטות וראו כי טוב.
 
רוצים דוגמה? באוסטראוסרקומה, הסוג השכיח של סרטן עצמות שלוקים בו בעיקר צעירים, כריתה ניתוחית הייתה בעבר הטיפול היחיד, ואילו היום אין בכך צורך - שילוב בין קרינה לכימותרפיה מצליח לחסל את הסרטן בלי לאבד את האיבר הנגוע. דוגמה נוספת: בעבר טיפלו בסרטן שד בשלב מוקדם על ידי כריתה של השד כולו, כולל בלוטות הלימפה הסמוכות אליו, ואילו כיום ניתן לכרות את הגידול בלבד ורקמות שסובבות אותו ולאחר מכן לטפל באזור בקרינה.
 
ההחלטה אם להשתמש באחת משיטות הטיפול האלה או בשילוב שלהן תלויה במערך של גורמים, ובהם סוג הסרטן, מידת האגרסיביות שלו והסיכון שישלח גרורות.
 
ככלל, גידולים סולידיים, שיוצרים גושים בתוך איברים בגוף, מטופלים בדרך כלל בניתוח, ו/או בקרינה כדי להסיר או לצמצם את הגידול, ולאחר מכן בכימותרפיה כדי להבטיח שלא יישארו עוד תאים סרטניים. זאת בעוד שסרטנים הקשורים בדם, כמו לוקמיה או לימפומה, מטופלים בדרך כלל בכימותרפיה ו/או קרינה, כי המחלה מפוזרת בחלקים נרחבים בגוף ולא ניתן לכרות גוש בניתוח.
 
הטיפול המשולב, שימוש ביותר משיטת טיפול אחת, הפך להיות סימן היכר של הטיפול במחלת הסרטן. מורכבות המחלה – נטייתה להתפשט מעבר למיקום המקורי, היכולת שלה לפתח עמידות לתרופות מסוימות והשונות הגנטית שלה – מעוררת את הצורך במגוון של גישות כדי להיאבק בה.
 
בשנים האחרונות הצטרפו טיפולים חדשים שמשלימים את השלישייה המסורתית של ניתוח-קרינה-כימותרפיה: תרופות מונחות מטרה שמתאפסות על גנים פגומים או חלבונים בתאי הגידול; תרופות המכוונות נגד היווצרות כלי דם חדשים anti-angiogenic)) המזינים את הגידול ובכך עוצרות את התפתחותו; מעכבי PARP שמפחיתים את פעילות האנזים, ומעכבים שינויים במטען הגנטי באופן שמונע מהגידול הסרטני להמשיך ולצמוח; אימונותרפיה שמעוררת את מערכת החיסון לתקוף את הגידולים.
 
בסוגים מסוימים של סרטן כל אחת מהשיטות האלה עובדת מצוין לבד, אבל לעיתים קרובות הן עובדות טוב יותר ביחד ושילובן מעלה את הסיכויים של המטופל לנצח את המחלה.
מחשבות על שמיים כחולים ועל האוויר שאנו נושמים
מחשבות על שמיים כחולים ועל האוויר שאנו נושמים
השלב הבא בטיפול בקורונה: סטרואידים
השלב הבא בטיפול בקורונה: סטרואידים
לא הכל שחור: הצד האופטימי של מגיפת הקורונה
לא הכל שחור: הצד האופטימי של מגיפת הקורונה