פתח שירות

קראת על השירותים שלנו ואתה מעוניין לקבל שירות? נשמח לעזור

 

Share

תנאי שימוש למערכת שיחת הווידאו

שימ/י לב: המידע המופיע על מסך המחשב שלך עלול להיחשף לעיני הסובבים, ובכלל זה בני משפחה ו/או כל אדם אחר המצוי בקרבתך בעת השימוש במערכת.

 

בתום השיחה במערכת מוטלת על המשתמש/ת אחריות בלעדית להסיר את המידע, ו/או את נתוני הזיהוי, ו/או כל נתון אחר, אשר עלול לאפשר גישה למידע ו/או לשירות למי שאינו מורשה לכך. אני פוטר/ת בזאת את מדיקס מכל אחריות ו/או חבות בגין אי־ביצוע הסרה כאמור.

close
דף הביתמידע רפואיסרטןלראשונה זה 30 שנה: תרופה לטיפול בסרטן גרורתי של שלפוחית השתן

לראשונה זה 30 שנה: תרופה לטיפול בסרטן גרורתי של שלפוחית השתן

02/01/2017 | מאת: ד"ר אביבית פאר

הבשורה החדשה מגיעה מתחום האימונותרפיה, טיפולים הרותמים את מערכת החיסון של הגוף להתקפה על הגידול. התרופה החדשה זמינה בישראל במסגרת טיפולי חמלה של חברת התרופות רוש

לאחר שלושה עשורים שבהם כמעט לא חלה התקדמות בטיפול בחולים בסרטן גרורתי של שלפוחית השתן, אושר לראשונה טיפול פורץ דרך בתרופה האימונותרפית טסנטריק (Atezolizumab). 
 
מדי שנה מאובחנים בישראל יותר מ-1,500 בני אדם עם סרטן שלפוחית השתן, מרביתם גברים עם רקע של עישון ממושך. מדובר בסרטן השלישי בשכיחותו בקרב גברים ישראלים, וגם בעולם ישראל מדורגת בעשירייה הראשונה בשכיחות של מקרים  של סרטן מסוג זה. 
 
בקרב 85% מהחולים בסרטן שלפוחית השתן, המחלה מתגלה ברמה המקומית בשלבים המוקדמים שלה. הטיפול במחלה מקומית  מתבסס על כריתה של הגידול ושטיפות ייחודיות עם חיידקי שחפת מוחלשים, שהתגלו כמפעילים את תאי המערכת החיסונית. במחלה מתקדמת הטיפול הוא על ידי כריתה מלאה או חלקית של שלפוחית השתן, בשילוב כימותרפיה, או בשילוב טיפול הקרנתי.
 
15% מהלוקים במחלה יאובחנו עם מחלה גרורתית ברמת ממאירות גבוהה. אפשרויות הטיפול שהיו קיימות עד היום בשלב זה של המחלה הן מצומצמות ביותר, עם קו טיפולי בודד של כימותרפיה. למעשה, במשך שלושה עשורים ועד לאחרונה, לא נרשמה כל התקדמות בטיפול במחלה המפושטת, למרות עשרות מחקרים שבדקו תרופות חדישות. 
 
הבשורה החדשה בתחום מגיעה מתחום האימונותרפיה, טיפולים הרותמים את מערכת החיסון להתקפה יעילה של הגידולים בגוף. טיפולים מסוג זה כבר הציבו סטנדרט טיפולי חדש בסרטן העור מסוג מלנומה, בסרטן ריאה, בממאירות ראש צוואר וכליה, וכעת פריצת הדרך מגיעה בתחום סרטן שלפוחית השתן. 
 
לאחרונה אישר מינהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA) טיפול בתרופה אימונותרפית חדשה - טסנטריק (Atezolizumab) - לחולים בסרטן שלפוחית שתן גרורתי. האישור התקבל עם פרסום תוצאות מחקר, שכלל 310 חולי סרטן שלפוחית שתן גרורתי שטופלו בעבר בכימותרפיה וקיבלו במסגרת המחקר טיפול בטסנטריק. התוצאות הראו תגובה משמעותית לטיפול: הההישרדות לאחר שנה כמעט הוכפלה (37% בהשוואה לכ-20% עם כימותרפיה). מרבית החולים שהגיבו לטיפול שמרו על התגובה גם לאחר מעקב של קרוב לשנתיים.
 
התרופה זמינה בישראל במסגרת טיפולי חמלה (טיפולים בתרופות שטרם אושרו לשימוש בארץ, הניתנים חינם על ידי חברת התרופות לחולים קשים שניסו את כל התרופות האפשריות האחרות) של חברת רוש, ונמצאת כעת בהליכי רישום מתקדמים בארץ.
 
טסנטריק היא הסנונית הראשונה לתרופות אימונתרפיות שהוכיחו יעילות דומה בטיפול בסרטן שלפוחית השתן. חברת אסטרהזניקה גם היא הגישה לאחרונה לרישום FDA, בהליך מזורז, טיפול אימנותרפי המבוסס על מחקרים ראשונים שבהם תוצאות מבטיחות. כך גם חברת BMS, שבהליך מזורז של תרופה פורצת דרך אמורה לקבל אישור FDA לאופדיבו באינדיקציה זאת, וכן חברת MERCK, שמחקר מפתח שלה בפאזה שלישית בקו מתקדם, שבדק מתן כימותרפיה לעומת התרופה האימונותרפית קיטרודה, הופסק לאחרונה עקב יתרון הישרדותי מובהק לקבוצה שטופלה באימונותרפיה. שלל תרופות אלה, הפועלות במנגנון דומה, צפויות להיות מאושרות ע"י FDA בעתיד הקרוב.
 
לא הכל שחור: הצד האופטימי של מגיפת הקורונה
לא הכל שחור: הצד האופטימי של מגיפת הקורונה
4 מהפכות רפואיות שנולדו בעקבות מגפות
4 מהפכות רפואיות שנולדו בעקבות מגפות
נכון או לא נכון? גם הגופים הרשמיים מתקשים לספק מידע מהימן על הקורונה
נכון או לא נכון? גם הגופים הרשמיים מתקשים לספק מידע מהימן על הקורונה